cat

Kediler Üşür Mü?

Kediler, doğaları gereğince soğuğa ve çevre şartlarına oldukça iyi adapte olabilen canlılar olsa da her canlı gibi onların da ısınmaya, sıcağa ihtiyacı vardır. Kediler, kalın kürklerine rağmen belirli hava sıcaklıklarının altında yaşamaya yatkın değildir. Her ne kadar sahip oldukları kalın kürklerin onları soğuktan koruyacağı düşünülse de kedilerin de üşüyebildiği bilinmektedir. 

Kediler Ne Zaman Üşür?

Kedilerin ideal vücut sıcaklığı 37 ile 39 derece arasında değişmektedir. Kış geldiğinde daha kalın bir kürk üreterek vücut ısılarını koruyan kediler, çoğu zaman soğuk havaya oldukça iyi adapte olabilir. Ancak, ev kedilerinin zaman içinde bu özelliklerini yitirdikleri, soğuğa karşı daha hassas oldukları bilinmektedir. 

sibirya kedisi

Yine benzer şekilde, bazı kedi ırkları soğuk havalara daha dayanıklı olurken, kimi kedinin daha hassas olduğu bilinmektedir. 

Kedimin Üşüdüğünü Nasıl Anlarım?

Kedinizin üşüyüp üşümediğini anlamak için sadece hava sıcaklığına bakmak doğru olmayacaktır. Kedinizin davranışları ve hareketleri üşüyüp üşümediğini anlamanın tek yoludur.

  • Titreme: Kedilerin üşüdükleri zaman titrediği görülebilir. 
  • Kuru burun: Kedinizin iyi hissedip hissetmediğini anlamanın en kolay yollarından biri burnunu kontrol etmektedir. Eğer kedinizin burnu kurumuşsa üşüdüğüne dair belirti olarak görülebilir. 
  • Saklanma eğilimi: Kediniz, soğuk havalarda içgüdüsel olarak bir sığınak arayacağı için çeşitli yerlere saklanmaya, dar alanlara girerek vücut ısısını korumaya çalışabilir. Eğer hava sıcaklığı düşükse, kedinize içine girebileceği bir kutu, sığınak vermeniz onu rahatlatacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir