Kediler Yıkanır Mı?

Kediler doğaları gereğince yıkanmak istemezler. Yalanarak temizlenen bu canlıların zorunlu olmadıkça yıkanması tavsiye edilmemekte.

Her kedi olmasa da bazı kediler su ile oynamayı fazlasıyla seviyor. Ankara Kedisinin de aralarında olduğu bu karakteristik özelliklere sahip kedileri dilediğiniz gibi yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra uygun sıcaklıkta bir saç kurutma makinesi ile kuruttuğunuz sürece kediniz bu aktiviteden fazlasıyla keyif alacaktır.

Elbette kedilerin büyük bir kısmı sudan korkar. Bu nedenle gereksiz yere yıkanmaları kedileri strese sokar. Kediniz ile aranızda olan bağın zedelenmemesi için kedinize banyo yaptırmanız tavsiye edilmemekte.

Kediler Hangi Koşullarda Yıkanır?

Kedilerin yıkanması için mutlaka zorunlu koşulların oluşması gereklidir. Sağlık sebebi ile kendini temizleyemeyen kedilerin bile çoğu zaman yıkanması önerilmemekte.

Kedi Nasil Yikanir 3

Ameliyat öncesi veya sonrası, özel ilaçların kullanımı sonrası kedinizin yıkanmasını gerektiren belli başlı şartlar oluşabilir. Bu gibi durumlarda veterinerinizden alacağınız tavsiyeler doğrultusunda kedinizi yıkamanız gerekir.

Eğer kediniz dili ile temizleyemeyeceği şekilde kirlenmişse veya üzerine yapışan, zararlı maddelerle kapanmışsa yıkanması gerekir. Bu gibi durumlarda eğer mümkünse susuz yıkama için kullanılan şampuanlar tercih edilmelidir.

Kedileri Yıkamak Zararlı Mı?

Kedinizi yıkamak zorunlu olmadıkça yapılmaması gereken bir aktivitedir. Suyu seven kediler hariç diğer kedileri yıkamak strese yol açar. Bu durum kedinizin küsmesine ve aranızdaki bağın zedelenmesine neden olabilir

Strese giren kediler depresyona girerek çeşitli sağlık problemleri yaşabilir. Strese giren kedilerde yemek yememe gibi durumlar sıkça görülmektedir.

kedi yikamak zararli mi 4

Kedinizi yıkarken derisindeki yağ dengesinin de bozulduğunu unutmamalısınız. Çok sık yıkanan kedilerde tüy dökülmeleri artar, kimi zaman mantar ve benzeri problemler ile karşılaşılabilir. Sağlıklı bir kürk için kedinizi zorunlu olmadıkça yıkamamanız tavsiye edilmektedir.

Hemen okuyun;  Bir Kediyi En Çok Ne Üzer?

Kedinizi yıkarken insanlar için kullanılan şampuanlardan uzak durmalısınız. Bu şampuanlar kedilerin derisine zarar verebilir. Yıkama sırasında mutlaka veterinerden temin edeceğiniz kedi şampuanları kullanılmalıdır.

Kedi Nasıl Yıkanır?

Kedinizi yıkarken öncelikle su sıcaklığına dikkat etmeniz gereklidir. Çok sıcak veya soğuk sular kedinize zarar verebilir. Ortalama sıcaklıkta, ılık bir su kediniz için en iyisi olacaktır.

kedi nasil yikanir 5

Kedinizin suya dokunduğu anda kaçma eğilimi olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle su dolu bir küvetin içine bırakmak yerine kedinizi tutarken üzerine hafifçe su dökmeniz önerilmektedir. Kimi zaman fısfıs ile yıkama yapılması da mümkün.

Kedi şampuanları çoğu zaman normal şampuanlara göre çok daha az su ile durulanabilmektedir. Bu nedenle şampuan üzerinde yazan yönergeleri takip ederek yıkama yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Bazı durumlarda susuz yıkama için kullanılan kedi şampuanları da işinizi görebilir. Eğer mümkünse bu tarz ürünleri tercih etmeniz kedinizin strese girmesini engelleyecektir.

Kediyi Yıkadıktan Sonra Yapılması Gerekenler

kedi yikama 2

Kedinizi yıkadıktan sonra mutlaka kurutma işleminin yapılması gereklidir. Kurutma için saç kurutma makinesinin sıcak olmayan, ılık ayarını kullanabilirsiniz. Kedinizin derisi ve tüyleri hassas olabileceği için makineyi çok fazla yaklaştırmamaya dikkat etmelisiniz.

Kediniz yıkandıktan sonra kabarık tüylere sahip olacağı için herhangi bir düğümlenmenin önüne geçmek amacıyla taranması tavsiye edilmektedir. Taramak kedinizin banyo sırasında yaşadığı stresi daha rahat atlatmasını sağlayacaktır.

Kimi zaman kedinizin ekstra kulak temizliğine ihtiyacı olabilir. Kedinizi yıkarken kulak ve göz bölgesine su kaçmamasına dikkat edeceğiniz için kulağını pamuk yardımıyla ayrıca temizlemeniz tavsiye edilmektedir.

Yarı yarıya elma sirkesi ve su karışımı kullanarak pamuk ile kulak temizliği yapabilirsiniz. Kulak çubuğu kullanmak ve kedinizin kulak kanalının çok içlerini temizlemeye çalışmak zararlı olacağı için yapılmamalıdır.

Kedinizi yıkadıktan sonra ev içerisindeki hava sıcaklığını oda sıcaklığında tutmanız tavsiye edilmektedir. Herhangi bir hastalık yaşanmaması için yıkadıktan sonra kedinizi soğuk ortamlara bırakmamalısınız.

Hemen okuyun;  Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
kedi hirlamasi 1

Kediler Neden Hırlar?

Sonraki Konu
kedi sagligi

Kedi Neden Kusar? Kusma Nedenleri

Related Posts