kedilerde fip

Kedilerde Fip Hastalığı

Dostlarımız için ölümcül olabilen, açılımı Feline infectious peritonitis olan FIP hastalığı, tüm evcil kedilerde yaygın olarak görülebilmektedir. Viral bir enfeksiyon olan bu hastalık bağırsaklardan başlayarak kedinizin her yerinde etkin olabilen enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.

FIP Hastalığı Hangi Irklarda Görülür?

Kedilerde FIP neredeyse her ırktan kedide görülebilir. Ancak, Scottish Fold, Habeş Kedisi, Birman, Himalayan ve Devon Rex gibi ırkların bu hastalığa daha yatkın olduğu bilinmektedir.

kedilerde fip

Hormon dengeleri ve genetik yapıları gereğince, bu hastalıkla erkek kedilerde çok daha sık rastlanmaktadır.

Kedilerde FIP Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde pek çok hastalığın belirtisi benzerlik gösteriyor olsa da FIP hastalığı diğerlerine kıyasla çok daha net görülmektedir. Hastalığın belirtilerinin başlıcaları şu şekilde:

  • İştah kaybı
  • Kilo kaybı
  • Gelişimini tamamlamamış kedilerde büyümede yavaşlama veya durma
  • Karın bölgesinde şişkinlik ve büyüme
  • Denge kaybı
  • Yürüme zorluğu
  • Arka bacak eklemlerinde hassasiyet
  • Nöbet ve titreme
  • Sarılık
  • Gözde görme bozuklukları

FIP Hastalığından Şüphelenilmesi Halinde Veterinere Başvurulmalıdır

Kedilerde FIP hastalığı oldukça zor teşhis edilen bir hastalık olduğu için en ufak şüphede bile kedinizi veteriner kontrolünden geçirmeniz tavsiye edilmektedir. FIP dışında başka bir hastalığın belirtisini taşıyan kedinizin tedavisi ne kadar erken başlarsa o kadar olumlu sonuç alınabilir.

kedilerde fip hastaligi

FIP hastalığından şüphelenilmesi halinde bu hastalığı teşhis edebilmek için kedinizden biyopsi örneği alınması gerekmektedir. Genellikle hastalıktan etkilendiği düşünülen organ altından alınan bir örnek ile enfeksiyon kontrolü yapılmaktadır.

FIP Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Maalesef kedilerin birçoğunu etkileyen bu hastalığın herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde, bu hastalığı önlemek amacıyla uygulanabilecek herhangi bir aşı da henüz keşfedilmedi. Aşılar ile ilgili çalışmalar devam ediyor olsa da hastalığın her kediye göre farklı seyrediyor olması bu çalışmaları oldukça zorlaştırmaktadır.

FIP hastalığı neredeyse her durumda ölümcül olarak kabul edilir. Hasta kedilerin son günlerini daha rahat geçirebilmesi için kullanılan bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlerleyen durumlarda veya kedinin bu ilaçlara yanıt vermemesi durumunda acı çekmemesi adına uyutulması tavsiye edilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir