Kedilere dair herşey

Kedilerde İshal Problemi – Kediler Neden İshal Olur?

Kedilerde ishal ve cıvık dışkılama gibi durumlar büyük bir hastalık belirtisi olabilir. Bir günden daha uzun süren ishal halinde kedinizin davranışlarını gözlemleyerek olası bir hastalığa karşı gerekli adımları atmanız tavsiye edilmektedir.

Kedilerde ishal durumu çok yaygın görülen bir şey değildir. Normal şartlarda bir kedinin sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olması beklenir. Stres ve benzeri durumlarda ishal oluşmaması nedeniyle, kedilerde bu şekilde dışkılama hastalıklar ve parazitler için büyük bir belirti olarak kabul edilir.

Kedilerde İshal Neden Kaynaklanır?

Kedilerde ishalin en büyük kaynağı iç parazitler olarak belirtilir. Mide veya bağırsakta yaşayan bu parazitlerin veteriner tarafından belirlenecek olan özel tedaviler ile yok edilmesi gereklidir.

Kediler evde besleniyor olsa bile parazit kapabilir. Kimi zaman sahiplenilmeden önce vücuduna aldığı parazitler yeni etki edebileceği gibi bazı durumlarda dışarıdan getirdiğiniz poşet, ayakkabı veya başka nesnelerde var olan parazit yumurtaları kedinize bulaşabilir.

Özellikle bahçeye serbest bırakılan kedilerde parazit oluşumuna çok dikkat edilmelidir. Kediler doğası gereği oldukça meraklı ve avcı içgüdülere sahip olduğu için dışarıda mutlaka avlanacak, bir böcek veya başka bir canlı ile temas edecektir. Bu gibi durumlar parazit görülmesi aşısız kediler için kaçınılmaz olacaktır.

Sadece izole ortamda beslenmiş olan yavru kedilerde parazit anneden geçebilir. Annesini emerken parazitleri vücuduna alabilen yavru kediler çoğu zaman yetişkinliklerine kadar bu parazitleri vücutlarında taşır ve herhangi bir belirti göstermez.

Parazit dışında bakteri ve viral sebeplerden kaynaklı ishal görülmesi de mümkündür. Bu gibi durumlar kendiliğinden kısa süre içinde geçiyor olsa da veteriner desteği alınması tavsiye edilmektedir.

Kedilerin dengesiz bir diyet ile beslenmesi, kalitesiz mamaların kullanılması da ishale yol açabilir. Mama değişikliği yaparak bu durumu kolayca düzeltebilirsiniz.

Kedilerde İshal Normal mi?

Kediler genellikle günde bir veya iki defa dışkılar. İshal durumu hiçbir koşulda normal olarak kabul edilmemektedir.

Kedinizin günlük rutinini takip etmek hastalıkların erken tespiti için fazlasıyla önemlidir. İshal görüldükten sonra bir veya iki gün boyunca kedinizin davranışlarını izlemeniz gerekir. Özellikle kedinizin iştahının kapalı olması hastalık ile karşı karşıya olduğunuzun belirtisi olarak kabul edilebilir.

Kedilerde İshal Görüldüğü Zaman Ne Yapmak Gerekir?

Kedilerde ishal görüldüğü zaman ilk birkaç gün kedinizin davranışlarını takip etmeniz gereklidir. Eğer normalden daha az hareket ediyorsa, saklanma eğilimi artmışsa ağrısı veya herhangi bir hastalığı olma ihtimali yüksektir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hiç vakit kaybetmeden veterinerinize danışmanız gereklidir.

Kediniz mama değişimi yaptığınızda ishal olabilir. Çoğu zaman mama değişiminden bir veya iki gün sonrasında bu durum düzelir ancak yine de gözetim altında tutulması tavsiye edilir. Eğer kedinizde ishal durumu devam ediyorsa eski mamasını vermeniz önerilmektedir. Yine aynı şekilde, bu tarz bir problemin önüne geçmek ve kedinizin yeni mamaya alışmasını sağlamak için eski maması ile karıştırarak beslemeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Kedilerde ishal görüldüğü zaman veterinere bu durumu doğru şekilde tarif etmek çok önemlidir. Kokusu, şekli ve akışkanlığını mutlaka iyi tarif etmeniz gerekir. Eğer mümkünse fotoğrafını çekerek talep etmesi halinde veterinerinize gösterebilirsiniz.

Bunun dışında, kedinizin hareketlerini gözlemlemeniz ve normal olmayan durumları veterinerinize aktarmanız tavsiye edilmektedir. Hareketleri, boşaltım düzeni, uyku düzeni ve diğer konularda kedinizdeki değişimleri doğru şekilde aktarmanız kolay tedavi için önemlidir.

Kedilerde ishal kaynaklı problemler çoğu zaman basit ilaçlar ile tedavi edilebilmekte. Veterinerinizin tavsiyelerine uymanız halinde çok kısa sürede parazitlerden kurtulabilir ve kedinizin eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir