Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilgiler

Kedinizi kısırlaştırmak pek çok açıdan fayda sağlayan bir işlem. Kedinizin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı için oldukça önemli olan bu operasyon ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazımızda açıkladık. 

Kediler Neden Kısırlaştırılmalı?

Kediler, içgüdüleri ile çoğalan canlılar olduğu için üreme dönemleri oldukça baskın geçiyor. Dişi veya erkek olması fark etmeksizin, üreme isteğine karşı koyamayan kediler, sosyal davranışlarında ve karakterlerinde değişimler yaşıyor. 

kediler ruya gorur mu

Erkek kediler, kızgınlık dönemlerinde işaretleme ve bölgesini koruma amacıyla saldırganlık gösterebiliyor. Dişi kediler ise yüksek miyavlama ile etrafta dikkat çekmeye çalışırken yine benzer şekilde saldırgan bir ruh haline bürünebiliyor. 

Kısırlaştırma, üreme hormonunu üretimini azaltarak kedinizin saldırganlaşmasının önüne geçiyor. Yine aynı şekilde, kanser, pirometra, üreme sistemi hastalıkları ve buna benzer sağlık sorunları da büyük ölçüde azaltıyor. 

Dişi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma 

Dişi ve erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu farklı şekilde gerçekleştiriliyor. 

Erkek kedilerde kısırlaştırma, kedinizin iki testisinin alınması ile gerçekleştiriliyor. Dişi kedilerde kısırlaştırma ise uterusun ve iki yumurtalığın çıkarılması ile tamamlanıyor. Genellikle bir gün içerisinde tamamlanan kısırlaştırma işlemi sonrasında, birkaç günlük bir iyileşme süreci geçiriliyor. Bunun akabinde, kediniz normal yaşantısına devam edebiliyor. 

Kedileri Ne Zaman Kısırlaştırmalı

cornish

Kedinizin ne zaman kısırlaştırılacağı cinsel gelişim sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak altı aydan bir seneye kadar değişen sürelerde kısırlaştırılabilen kediler, kimi zaman türüne ve diğer etmenlere bağlı olarak sekiz haftadan itibaren de kısırlaştırılabiliyor. Bununla ilgili en doğru bilgiyi veterinerinizden alabilirsiniz. 

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları 

Kedi kısırlaştırma fiyatları, kedinizin ihtiyaç duyacağı operasyona ve buna benzer pek çok faktöre bağlı olarak değişmektir. Fiyatlar, 500 liradan 5000 liraya kadar değişken olabilir. 

Hemen okuyun;  Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Kedi kısırlaştırma fiyatları ile ilgili en doğru bilgiyi yalnızca operasyonu gerçekleştirecek veteriner verebilir. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
tekir kedi 4

Sokak Kedisi Cinsleri

Sonraki Konu
Kedi

Kedilerin Öleceği Nasıl Anlaşılır? - Ölüm Belirtileri

Related Posts