Kedilerde Mantar

Kedilerde mantar oldukça yaygın görülen bir deri hastalığıdır. Diğer kedilerden, çevresel etmenlerden veya kimi zaman sağlıksız beslenmeden kaynaklanan bu hastalık veteriner kontrolünde kolayca tedavi edilebilir. 

Kedi mantarı diğer kedilere de bulaşabileceği için hasta olan kedinin mutlaka izole edilmesi ve veteriner kontrolünde tedavisinin hızlı bir şekilde başlaması gerekir.

Kedilerde Mantar Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde mantar belirtileri pek çok şekilde kendini gösterebilir. Farklı türlerde mantarlar oluşabileceği için hastalık kimi zaman solunum yollarında kimi zaman ise deri üzerinde kendini belli eder.

kedi 2

 

Kedilerde mantar belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Deride kızarmalar
  • Tüy dökme
  • Deride koku
  • Devamlı kaşınma
  • Halsizlik ve huysuzluk

Kedinizde mantar görüldüğü andan itibaren eğer varsa diğer kedilerden uzak tutmanız ve veteriner kontrolünde tedaviye başlamanız gereklidir. Solunum yollarında oluşabilecek mantarlar kedinizin hayatını tehlikeye atabilir.

Kedilerde Mantar Nasıl Önlenir?

Kedilerde mantar oluşumunu önlemek için düzenli veteriner kontrolünden geçirmek ve dış parazit uygulamalarını aksatmamak yeterli olacaktır. Ancak bu hastalık neredeyse her yerden bulaşabildiği için tüm önlemlere rağmen yine de görülebilme ihtimali bulunmaktadır.

Kedilerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

kedi egitimi 3Kedinizde bu hastalığın tedavisi için öncelikle ne tür bir mantar olduğu tespit edilmelidir. Kimi mantarlar deri üzerinde yoğunlaşırken kimisi solunum yollarını etkileyebilir. Veterineriniz bir dizi test sonrasında kaynağı belirleyecek ve uygun tedaviyi gerçekleştirecektir.

Mantar tedavisi sırasında deri üzerine krem ve merhem uygulaması çoğu zaman yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda özel şampuanlar ile kedinizi yıkamanız gerekebilir. Bunun dışında, nadir de olsa antibiyotik ve benzeri ilaçların ağızdan kediye verilmesi gerekebilir.

Hemen okuyun;  Kedilerde Fip Hastalığı

Kedilerde Mantar Tekrarlar Mı?

Kedinizin tedavisinden sonra evinizi tam anlamıyla dezenfekte etmeniz oldukça önemli. Kediniz mantar kalıntısı bulunan bir eşya ile temas ederse hastalık tekrarlayabilir. Bu nedenle, özellikle kedinizin sık kullandığı noktaları, koltukları dezenfekte etmeniz çok önemli. Bunun dışında, doğru tedaviden sonra çevresel olmayan faktörler nedeniyle hastalığın tekrarladığı görülmemektedir.

Mantar Kedilerden İnsana Bulaşır Mı?

Kedilerde oluşan mantar çoğu zaman insana bulaşmaz. Ancak bağışıklık sistemi zayıf kişilerde, küçük çocuklarda ve bebeklerde kedilerden bulaşan mantarlar nadir de olsa görülebilir. Bu nedenle hasta kedinin tedavisi tamamlanana kadar teması minimum seviyede tutmanız önerilmektedir. Kedilerden insana bulaşan mantarların herhangi bir ciddi sağlık sorununa yol açmadığı ve çok kısa sürede, kolayca tedavi edilebildiği unutulmamalıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
british shorthair 4

İngiliz Kedileri

Sonraki Konu
kedi sevgi

Kediler Öpüldüğünü Anlar Mı?

Related Posts