Kedilerde Obezite – Obez Kedi Nasıl Anlaşılır?

Özellikle hareketsiz ve belirli yaşın üzerindeki kedilerde sık görülebilen şişmanlık ve obezite sorunu, orta ve uzun vadede kedinizin sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen durumlar yaratabilir. 

kedilerde obezite

Kedinizin vücudunda aşırı yağlanma ile ortaya çıkan obezite, doğru beslenme ve yeterli aktivite ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak, sağlık sorunlarının önüne geçmek ve doğru tedaviyi uygulamak için veteriner gözetiminde hareket etmeniz tavsiye edilmektedir. 

Kedilerde Obezite Nasıl Anlaşılır? 

Kedilerde obezite, vücudun yağ oranına göre belirlenir. Kedinizin yaşına, ırkına, cinsiyetine bağlı olarak değişen ideal kilosunda, yağ oranı %10 ile %20 arasında değişmektedir. Kedinizin vücut ağırlığına oranla, %20’den fazla yağa sahip olması obeziteye işarettir. 

Kedinizin yağ oranını belirlemek için veteriner desteği almanız gerekebilir. Özel ölçümler ile belirlenen ağırlık ve yağ oranı akabinde, kedinize uygun bir tedavi ve diyet sürecine başlayarak oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebilir. 

Kedilerde Obezite Tedavisi 

Kedinizin kilo vermesini sağlamak için ilk olarak doğru diyet ile beslenmesi gerekmektedir. Daha düşük kalorili ve obez kediler için özel olarak formülize edilmiş olan mamaların kullanımı bu konuda yardımcı olacaktır. Veterinerinizin kedinize özel olarak belirlediği miktarlarda besleme yaparak, özel mamaları kullanarak kedinizin kilo vermesini sağlayabilirsiniz. 

Bununla birlikte, kedinizin daha hareketli olması adına hoşuna giden aktivitelere ağırlık vermeniz de tavsiye edilmektedir. İlgisini çeken oyuncaklar almanız, kedinizi aktif tutmanız, obezite sorununun önüne geçmede yardımcı olacaktır. 

Kedi Obezitesi Nasıl Önlenir? 

Kedilerde obeziteyi önlemek için mutlaka kedinizin yaşına uygun, kaliteli ve dengeli besleyici unsurlara sahip olan mamalar tercih edilmelidir. Kedinize ev yemekleri vermemeniz, sadece dostunuz için üretilen özel mamalar ile beslemeniz tavsiye edilmektedir. 

Hemen okuyun;  Kedim Hasta Mı Nasıl Anlarım?

Yine aynı şekilde, kedinizi hareketli tutarak, gün içerisinde belirli bir süre oyun oynayarak obezite ve fazla kilo oluşumunun önüne geçebilirsiniz. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
cat

Kediler Üşür Mü?

Sonraki Konu
kedi 1

Kediler Neden Ot Yer?

Related Posts