Kedilerin Öleceği Nasıl Anlaşılır? – Ölüm Belirtileri

Her ne kadar evcil hayvanınızı kaybetmek oldukça zor bir durum olsa da her canlının bir yaşam süresi bulunduğunu unutmamak gerek. Ortalama olarak 12 ile 20 yıl arasında yaşam döngüsüne sahip olan kediler, yaşlılık dönemlerinde, özellikle ölüme yakın oldukları zamanlarda belirli davranışlar ile kendilerini belli ediyor. 

kedilerde olum belirtileri

Eğer kedinizin bir sağlık problemi yaşadığını düşünüyorsanız, bu konu ile ilgili veteriner desteği almanız çok önemli. Bunun dışında, kedinizin öleceğine işaret eden ölüm belirtileri de görülebiliyor. 

Yeme İçmeye İlgisizlik

Tüm diğer hayvanlarda olduğu gibi kedilerde de ölüm belirtilerinden biri iştahsızlık olarak gösteriliyor. Kediniz, sindirim yapamayacak kadar yorulduğu için iştahının kapandığını gözlemleyebilirsiniz. Ancak, kedinizin iştahsızlığının sadece ölüm belirtisi olmadığını, hastalıklar sebebiyle de görülebileceğini unutmamalısınız. 

Yüksek Derecede Güçsüzlük

Ölüme yakın kedilerde, vücutları yeteri kadar enerji alamadığı için güçsüzlük, zayıflık gibi durumlar görebilmek mümkün. Kedinizin hareketlerinde, davranışlarında bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yürüme zorluğu, hareketlerde yavaşlık gibi durumlar, ölüme yaklaşan kedilerde çok sık görülmektedir. 

Düşük Vücut Sıcaklığı 

Kedi

Sağlıklı bir kedinin vücut ısısı 37-38 derece aralığında olurken, hasta ve ölüme yaklaşan kedilerde vücut ısısının düşüş gösterdiği görülebiliyor. Organların zayıflaması, kalbin eskisi gibi kan pompalayamaması gibi sebepler, kedinizin vücut ısısını doğrudan etkileyebiliyor.

Görünüm ve Kokuda Değişim

Kediler oldukça titiz canlılar olduğu için kendilerini temizlemeyi, yalanmayı çok sever. Ancak, yaşlılık dönemlerinde, ölüm belirtilerinden biri olarak kedinizin artık eskisi kadar temizlenemediğine şahit olabilirsiniz. Yalanmayı azaltması, vücudunun yeteri kadar tükürük üretememesi sebebiyle kedinizin kokusunda değişimler oluşabilir. 

Yalnız Kalma İsteği

Kedilerin ölüm belirtilerinden biri de yalnız kalma isteği olarak biliniyor. Daha önceden ilgisini çeken konulardan uzaklaşma, tek başına kalmak için çaba gösterme, kedinizin hasta veya ölüme yaklaşmış olduğuna dair işaret olabilir. 

Hemen okuyun;  Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilgiler
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
kedi kisirlastirma ucretleri

Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilgiler

Sonraki Konu
chincilla kedisi

Chinchilla Kedisi

Related Posts