Kedilere Süt Verilir mi? Süt Kedilere Zararlı mıdır?

Birçok kişi sütün kediler için iyi olduğuna inanmasına rağmen, gerçek şu ki bu bir efsanedir. Süt, kediler için en sağlıklı içecek değildir. Kedilerde süt, mide rahatsızlığı, kramplar ve şiddetli ishal gibi bir dizi rahatsızlıklar oluşturabilir. Kedilerin büyük çoğunluğu laktoza toleranssızdır ve / veya inek sütü ile beslendiklerinde susuz kalırlar.

Kedinizi Sütle Beslemek

Yavru kediniz süt içmekten memnun gibi görünse de bu onun için sağlıklı değildir. Süt, birçok yönden, yavru kedinizin anne sütünü andıran “rahatlatan yiyecek” haline gelebilir. Ancak, süt kedinizin normal beslenmesinin bir parçası olmamalıdır.

Bilinenin aksine süt kedilerin büyümesi için gereken temel besinleri içermez. Çok fazla süt, et temelli diyetlere olan iştahlarını bile değiştirebilir ve beslenme açısından yetersiz hastalıklara neden olabilir. Özellikle yetişkin kedilerin çoğu sütü sindirmekte sorun yaşar.

Kedilerin süte alerjisi var mıdır?

Kedilerin üçte biri yiyecek duyarlılığına sahiptir. Laktoz alerjisi ve kazein adı verilen proteinlerde buna dahildir. Kedilerin hepsi laktoz ve kazeine  alerjisi yoktur. Alerjiler kedilerde gastrointestinal rahatsızlık olarak veya dermatolojik olarak kurdeşen veya kızarıklık olarak ortaya çıkmaktadır.

kediler sutKedi alerjileri ciddiye alınmalıdır, aksi taktirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşılması mümkün. Sadece kedinizin alerjik olduğu yiyeceklerden kaçınmalısınız!

Kediler ne tür süt içebilir?

Kedilerin hangi sütü problemsiz bir şekilde içebileceği sorusunun cevabı hiçbiridir. Kedilere süt vermek iyi bir fikir değildir. Eğer kediniz ile süt paylaşacaksanız miktarın çok düşük olması ve nadiren verilmesi gerekir.

Hemen okuyun;  Kediler Neden Mırlar?

kedileriniz süt tüketmeyi seviyorsa, çiğ inek ve keçi sütü ile besleyebilirsiniz.

Soya sütü, badem sütü ve hindistan cevizi sütü gibi bitki ve fındık bazlı sütlerden uzak durun.

Mümkünse pastörize sütle beslemeyin ve şekerli yoğunlaştırılmış süt ve buharlaştırılmış süt gibi yüksek karbonhidratlı sütlerden uzak durun.

Kediler Hangi Süt Türlerini İçebilir?

  • İnek Sütü: Kedinize az miktarda inek sütü verebilirsiniz. Yüksek yağ ve şeker içeriği nedeniyle kedilere tam yağlı inek sütü verilmemelidir. Organik yağsız süt veya %1 yağ içeren bir süt tercih etmelisiniz. Laktozsuz inek sütü daha güvenli bir seçenektir.
  • Çiğ Süt: Kedinize çiğ inek sütü verebilirsiniz. Pastörize edilmemiş süt, kedilerin gelişimi üzerinden diğer süt türlerine göre daha olumsuz etkiye sahiptir.
  • Pastörize Süt: Pastörize süt kedilerde iskelet anormalliklerine, gelişimsel eksikliklere ve üreme sorunlarına neden olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle pastörize sütten kaçınmalısınız.
  • Soya Sütü: Soya sütü soya fasulyesinden yapılır. Kediler etoburdur ve soya fasulyesi verilmemelidir.
  • Badem Sütü: Badem sütü laktoz içermemesine rağmen yine de tehlikeli olabilir. İçeriğindeki yüksek miktardaki sıvı ve katı yağ kusma ve ishale sebep olmabilir. Bu nedenle badem sütü vermemelisiniz.
  • Keçi Sütü : Kediniz sütü tolere edebiliyorsa, çiğ keçi sütü küçük ve seyrek bir muamele için iyi bir seçenektir.

Yavru kediye süt verilir mi?

Kediler, insanlar da dahil olmak üzere diğer hayvanların çoğunda gerekli olmayan birkaç temel besine ihtiyaç duyar. Bunlar niasin, A vitamini ve D vitamini ve amino asitler taurin ve arginin’dir.

Kedilerin iyi görme, normal sindirim, kalp sağlığı, normal üreme ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için taurine ihtiyacı vardır. Kediler yalnızca sınırlı bir miktarı kendileri üretebilir ve hızla tüketebilirler.

kedi sut

Düşük seviyelerde arginin katarakt, iştahsızlık ve yavru kedilerde büyümenin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Kediler arginin sentezleyemez, bu yüzden onu diyetlerinden alırlar.

Hemen okuyun;  Sokak Kedileri Ne Yer?

Kraliçe sütü, yavru kedilerin bu besinleri doğru miktarlarda almasının en iyi yoludur.

[symple_box style=”boxinfo”] Peki yavru kediler süt içebilir mi? Hayır. Normal inek sütü ve keçi sütü asla yavru kediler için kullanılmamalıdır.
[/symple_box]

Kediler Süt İçer mi?

Sonuç olarak, hepimiz kedilerin sütü sevdiğini biliyoruz. Araştırmalar, sütün kedileri sakinleştirdiğini ve onlara zevk verdiğini gösteriyor.

Ancak araştırmalar, kedilere süt vermenin onlar için iyi olmadığını da gösteriyor çünkü kedilerin çoğu laktoz intoleransı ve bazıları alerjik. Düzenli bir diyetin parçası olarak sütün kediler için büyük olumsuz sağlık sonuçları olabilir.

Yine de, kediniz sütü işleyebiliyor gibi görünüyorsa, sağlanabilecek en iyi süt çiğ inek sütü veya keçi sütüdür. Ancak haftada en fazla bir çorba kaşığı süt verin.

Kedileriniz sütü ikram olarak sever mi? Kedinize burada listelenen farklı sütlerden bazılarını vermeyi denediniz mi? Favorileri hangisi?

Kediler Neden Laktoz intoleransıdır

kediye sut verilir mi

Çoğu kedi, sütteki laktozu sindirmelerine yardımcı olan laktaz enziminden yoksundur. Laktoz sindirilmediğinde, kedinin sindirim sistemine girer ve bağırsaklardan su alır. Basitçe söylemek gerekirse, laktoz bağırsak duvarından kan dolaşımına çok kolay geçemez. Ek olarak, kediler ağrılı gazlara ve ishale neden olabilen bağırsak bakterilerine karşı hassastır.

Olumsuz Tepki Vermeme

Kediniz kusmuyorsa veya ishal değilse, tam yağlı, yağsız veya laktozsuz sütleri küçük miktarlarda tüketebilir. Bazı uzmanlar, kremanın normal sütten daha iyi olduğunu çünkü tam yağlı veya yağsız sütten daha az laktoz içerdiğini söylüyor.

Olabilecek En Kötü Şey

Kediniz süt içerse ve düzenli ishal nöbetleri geçirirse sonuç ölümcül olabilir. Bu, dehidrasyona neden olduğu için en çok yavru kedilerde bulunur . Süt yerine kedinize gerçekten ihtiyacı olanı verin: temiz su. Kedilerin susuz kalmasına yardımcı olmak için düzenli olarak su gereklidir.

Kediniz yeterince su içmiyorsa, ıslak mama tüketiyor olabilir. Yiyeceklerin nem içeriği genellikle yeterli olur. Bununla birlikte, kediniz kuru mama yiyorsa ve yeterince su almıyorsa, akan su genellikle onları baştan çıkardığı için kedinize bir musluktan veya çeşmeden su içirmeyi deneyebilirsiniz.

Hemen okuyun;  Kedilerde Hastalık Belirtileri - Kontrol Edilmesi Gerekenler
Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
mavi rus kedisi 2

Mavi Rus Kedisi - Russian Blue Kedi Özellikleri ve Bakımı

Sonraki Konu
kediler yumurta yer mi

Kediler Yumurta Yer Mi?

Related Posts