Kedilerin Ağzı Neden Kokar? Ağız ve Nefes Kokusu Sebepleri

Kedimin ağzı kokuyor mu diyorsunuz? Kedilerin ağzı neden kokar diye merak mı ediyorsunuz? Kedinin ağzının kokmasının birçok farklı sebebi olabilir, soruların cevabı makalemizde.kedilerde agiz kokusu

Kedinizin ağız kokusu rahatsız edici bir koku ise, bu bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Kedilerin nefesi, sağlıklı olup olmadığını işaret eden kısımlardan arasındadır.

Kedinizin nefesinin kokması ne anlama geliyor? Endişelenmeli misin?

Kedilerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Sağlıklı bir kedinin nefesinde koku yoktur ve kesinlikle rahatsız edici olarak tanımlayabileceğimiz koku olmaz. Kedinizin nefesi her zaman aynı şekilde kokuyorsa veya aniden farklı koktuğunu fark ederseniz, bu veterinere göstermeniz için bir sebeptir. Kedinizin vücudunda bir şeyin değiştiğinin ve nedeninin öğrenilmesi gerektiğine dair bir işarettir.

Kedimin Ağzı Neden Kokuyor?

Kedinizin ağzının kötü kokmasının arkasında birçok sebep olabilir. Kedilerin ağız kokusuna sebep olan bazı durumlar;

  • Periodontal Hastalıklar:  Kedilerde en yaygın ağız kokusununkedilerde agiz kokusu 22 sebebi perodontal hastalıktır. Kötü ağız hijyeni olan, “çürük” dişleri olan veya dişeti hastalığı olan kedilerde görülür.
  • Ağız Enfeksiyonu: Yiyecek veya saç kedinin diş etine yapışır ve çürümeye başlar. Bu süreç enfeksiyona yol açabilir ve bu da oldukça kötü kokar.
  • Diyabet: Kedinizin nefesi kötü kokmak yerine meyveli veya tatlı kokuyorsa, bu diyabet hastalığı belirtisi olabilir .
  • Böbrek Hastalığı: Kedinizin ağzındaki idrar veya amonyak benzeri bir koku böbrek hastalığının belirtileri olabilir .
  • Karaciğer Hastalığı: Kusma, iştahsızlık ve gözlerde sararma gibi semptomlara ek olarak yavaş yavaş kötü nefes başlangıcı bir karaciğer probleminin göstergesi olabilir.
  • Funky Food: Çok nadiren, özel ağız kokusu vakalarına kötü kokulu bir yemek neden olabilir! Kediniz ton balığı tüketiyorsa, nefesi ton balığı gibi kokacaktır.
Hemen okuyun;  Kedim Yemek Yemiyor

Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Kedinizin ağız kokusu rahatsız edici ve görünüşte bir problem görünmüyorsa, veterinerinizi arayın. Kedinizin bir enfeksiyonu temizlemek için bir antibiyotiğe veya iç hastalıkları kontrol etmek için bazı teşhis testlerine ihtiyacı olabilir.

Tutarlı ancak hafif olan ağız ve nefes kokusu da bir veteriner tarafından incelenmelidir. Nedeni muhtemelen periodontal hastalıktır. Sorunu kısa vadede çözmek için kedinizin dişlerini profesyonelce temizletmeniz gerekebilir.

Kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamak, çoğu kedide genellikle küçük ağız kokusunu önler. Periodontal sorunları kontrol altında tutarak, yalnızca kedinizin ağzının daha taze hissetmesine (ve kokmasına) yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda doku ve kemik kaybı gibi birçok sağlık sorununu da ortadan kaldıracaksınız.kedilerde agiz kokusu 3

Kedilerde Ağız Kokusu Teşhisi ve Tedavisi

Kedinizin ağız kokusunun nedenini belirlemek için, bir veteriner tam bir sağlık öyküsü alarak ve fiziksel bir muayene yaparak başlayacaktır. Kökeni belli değilse (örn. Periodontal hastalık, lenfositik plazmasitik stomatit veya oral bir tümör), kan testi, idrar tahlili ve gerekli olabilecek diğer teşhis testleri yaparak altta yatan bir tıbbi sorunu araştıracaktır. .

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
van kedisi 4 scaled

Van Kedisi

Sonraki Konu
yavru kedi

Yavru Kedi Bakımı - Yavru Kedi Ne Yer? Bilmeniz Gerekenler

Related Posts