Kedilere dair herşey

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar? Neden Vardır?

Sevimli görüntü katmasının dışında kedilerin neden bıyığı vardır? Sadece görüntü için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu sevimli bıyıkların aynı zamanda önemli bir görevi var, aslında birkaç tane!

Peki kedilerde bıyığın ne faydası vardır? 

Bıyıklar, kedinizin çevresinde gezinmesine yardımcı olur

Bir kedinin bıyıkları derisinin derinliklerinde – saçının geri kalanından yaklaşık üç kat daha derindir . Bu derin foliküller sinirler ve kan damarlarıyla doludur ve bıyıkları daha hassas hale getirir.
Bıyıklar sayesinde kediler, havadaki en ufak bir değişikliği algılamasına ve yakındaki nesneleri tespit etmesini sağlar. Bu hassasiyet, kedilerin tamamen karanlık bir odada herhangi bir eşyaya çarpmadan gezinmesine yardımcı olur.

Kedilerin bıyıkları aynı zamanda havadaki titreşimlere de tepki vermektedir. Kedilerin avlanma sırasında önemli bir rolü oynayan bıyıklar, yakınındaki avın ani hareketleri algılamasını sağlar. Çevresinde yer alan eşya ve diğer faktörleri haritalandırır, hareketi algılamasını sağlar ve nesnelerin uzaklığını ölçerek karanlıkta avlanmayı kolaylaştırır.

Bıyık kediler için ölçüm aracıdır

Kedinizin bıyığının yüzünden daha geniş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Kediler bıyıklarını doğal bir ölçüm aracı olarak kullanır. Başını dar girişlere sokarak, vücudunun geri kalanının sığıp sığmayacağına karar vermesine yardımcı olur.

Bıyığının mesafeyi ölçme yeteneği, kediniz riskli bir sıçrama yapmayı düşünürken oldukça kullanışlı hale gelir.

Kedilerin bıyıkları kesilmez

Bazen kedinizin bıyıkları düşer ve yerine yeni bir kıl çıkar. Bu doğal dökülme mükemmel olsa da, kedinizin bıyıklarına bir makas götürmek asla iyi bir fikir değildir.

Bıyık, kedinizin dünyasını anlama ve karar verme biçiminde önemli bir rol oynar. Bıyıkları çıkarılmış bir kedi yönünü şaşırabilir ve korkabilir. Bu nedenle kedilerin bıyıkları kesinlikle kesilmemelidir.

Kedinizin bıyıkları: Bir tür gece görüşü gibi davranarak onu çevik ve koordineli bir avcı haline getirir. Ayrıca, : gerçekten çok sevimli görünmelerini sağlar 🙂


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir