kedi sagligi

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer dişi bir kediniz varsa ve henüz kısırlaştırılmadıysa, hamile olup olmadığını anlayabilmeniz önemlidir. Kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım? Kedilerde hamilelik belirtileri nelerdir? Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır? Soruların cevabını öğrenmek için içeriğimizi okuyun.

kedilerde

Kedimin hamile olup olmadığını nasıl anlarım?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de davranıştan vücudunda meydana gelen değişimlere ve kilo alımına kadar hamile olduğunu anlamanızın bazı belirtileri vardır. Kediniz muhtemelen ilk süreçlerde herhangi bir hamilelik belirtisi göstermeyecektir.

Dikkat etmeniz gereken bazı semptomlar;

  • Meme uçları en net belirtidir: Kedilerde hamileliğin ilk ve en belirgin göstergesi meme uçlarındaki değişikliklerdir. Hamileliğikedi sagligin yaklaşık 2 – 3 haftalık diliminde, kedinizde genişlemiş ve kırmızı / pembe meme uçları görünmeye başlayacaktır.
  • Sabah bulantısı: Kedilerde hamilelik sürecinde çeşitli hastalıklar yaşayabilir. Kusma ve uyuşukluk  gibi bir dönem yaşayabilir.
  • Daha fazla besin tüketir: Kedinizin hamile olup olmadığını anlamak için yöntemlerden birisi de beslenme alışkanlığını takip etmektir. Hamile kedilerde beslenme büyük ölçüde değişiklik gösterir. Eğer hasta değilse, kedinizin özellikle hamilelik döneminin sonlarına doğru, yemek yeme alışkanlığında büyük bir artış olması muhtemeldir. 
  • Kilo alımı: Doğmamış yavru kedilerle annenin artan iştahının birleşimi, kedinizin kilo almasına neden olur; kaç yavru kedi taşıdığına bağlı olarak genellikle 1-2 kg civarında değişim yaşanmaktadır. Karnı yuvarlak ve şişmişse, kedinizin hamile olduğunun önemli bir işaretidir.

Kedilerde hamilelik süresi ne kadar?

Kedilerin gebelik süresi genellikle yaklaşık 65 gün olarak bilinmektedir, ancak bazı kediler için bu 61 ila 72 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Kedilerde Doğum belirtileri

kedilerde hamilelik

Kedinizin yakında doğuma başlayacağına dair birkaç ipucu:

  • Doğum yapmadan yaklaşık 24 ila 48 saat önce kediniz huzursuz ve belli ki rahatsız olabilir.
  • Doğumdan birkaç gün veya bir hafta önce, kedi iştahını tamamen kaybedebilir ve yemeyi bırakabilir.
  • Doğumdan yaklaşık 24 saat önce kedinizin vücut ısısı önemli ölçüde 38 ° C’nin altına düşecektir.
  • Her zamankinden daha fazla miyavlayarak çok gürültülü olacak ama paniğe kapılmayın, bu normaldir ve size bir şeylerin olacağını haber verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir