kediler neden tuy doker

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Sevimli dostlarımızla oynarken, kucağımıza alıp sevdiğimizde özellikle siyah kıyafetler için tüy dökme sorunu bir hayli problem yaşatabiliyor. Kimi mevsimlerde daha fazla artış gösteren tüy dökülmesini engellemenin herhangi bir yolu olmasa da kedinizin daha az tüy dökmesi için yapabilecekleriniz var.

Kediler Neden Tüy Döker?

kedim tuy dokuyor

Kedilerin tüy dökmesi pek çok sebebe bağlı olabilir. Her sağlıklı kedi, kürkünü zaman içinde değiştirir ve yeniler. Bu yenilemeyi yapabilmesi için de kürkünün dökülmesi gerekir.

Mevsimlerden bağımsız olarak, kedilerde her zaman tüy dökümü görülebilmektedir. Ancak, mevsim geçişlerinde ve yaz aylarına yaklaştıkça daha fazla tüy döküldüğüne rastlamak gayet doğaldır. Kediler, yaz aylarına kürklerini hafifleterek hazırlanır.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Azaltılır? Kedilerin Tüy Dökmemesi için ne yapılır?

Kedilerde tüy dökülmesini tamamen engellemenin herhangi bir yolu bulunmamakta. Eğer tüy alerjiniz varsa ilaç yoluyla bu alerjinizi baskılamak veya Sfenks Kedisi gibi tüysüz kedi cinslerinden bir kedi sahiplenmekten başka çareniz yok.

Her ne kadar tüm kediler tüy döküyor olsa da kedinizin daha az tüy dökmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça basit:

1- Kedinizi Düzenli Olarak Tarayın

kediler neden tuy doker

Kedinizi düzenli olarak taramanız kürkte biriken dökülmüş tüyleri toplamanızı sağlayacaktır. Derideki yağ dengesinin de daha sağlıklı hale getirilmesi için oldukça önemli olan tarama işlemi çoğu kedinin fazlasıyla hoşuna gidiyor.

Kedinizin tüy kalınlığına bağlı olarak önerilen şekilde, haftalık veya daha sık aralıklarla kedinizi taramanız tüy dökümünü azaltmanıza yardımcı olur.

2- Kedinizi Kaliteli Mamalar ile Besleyin

Kedilerde tüy sağlığı beslenme ile doğrudan bağlantılıdır. Kedinizi ne kadar iyi beslerseniz, ne kadar dengeli bir diyet sunarsanız o kadar sağlıklı tüyler elde edebilirsiniz. Küçük dostlarınızın sağlığı için En iyi kedi mamaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Kedinizin cinsine, kilosuna ve diğer etmenlere bağlı olarak doğru mamayı tercih etmeniz tüy dökülmesini azaltmakta önemli rol oynuyor.

3- Yeterli Su Tükettiğinden Emin Olun

Her ne kadar ilgisiz gibi görünse de kedilerin su tüketimi tüy sağlıkları ile doğrudan bağlantılıdır. Kediniz yeteri kadar su tüketmiyorsa, su kabının yerini değiştirerek veya evin çeşitli yerlerine su kapları yerleştirerek yeterli su içtiğinden emin olmalısınız.

Doğru şekilde tüy bakımı yaptığınız, dostunuzun iyi beslendiğinden emin olduğunuz sürece tüy dökülme problemini en aza indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir