Kedilere dair herşey

Bir Kediyi En Çok Ne Üzer?

Kediyi en çok ne üzer? Kedinizi farkında olmadan mutsuz ediyor olabilir misiniz? İnsanlar ve kediler yüzlerce yıldır birlikte yaşıyor olmalarına rağmen, kedileri hiçbir zaman tam olarak anlayamayız. Kedi sahiplerinin sık sık yaptığı ve kedilerin sevmediği birçok şey vardır. Bir kediyi en çok üzen, mutsuz edebilecek davranışları listeledik.

Kedilerin Sevmediği ve Muhtemelen Kedinizi Üzecek Bazı Şeyler

Kedi Kumunu Temiz Tutmamanız

Birçok kedi sahibi, kedilerin kumlarını gerektiği kadar temiz tutmayı ihmal eder. Kedinizin kumu kirlenir ve kötü kokarsa, tuvaletini rahat bir şekilde yapabilmek için ayakkabı veya bir kanepeye daha rahat bir şekilde yapabilir ve evde yeni yerler aramaya başlar.

Çoğu kedi sahibi, kedi kumunu günde bir kez veya daha kötüsü birkaç günde bir temizlemektedir. Kedi kumu gün içerisinde birkaç kez, tercihen kedinizin kullandığını farkettiğiniz her seferde temizlenmelidir.

Her Gün Aynı Besin Vermek

Tıpkı insanlar gibi, kediler de diyetlerinde çeşitliliği tercih ediyor. Kediniz yıllarca her gün aynı şeyle beslenirlerse sıkılabilirler .Kedileriniz için çeşitli farklı marka ve tatlarda kaliteli, tahıl içermeyen ıslak mama verebilirsiniz.

Kediniz için farklı besinlerden oluşan bir diyet daha sağlıklı ve kediniz için lezzetlidir. Besleyiciliği yüksek farklı besinler, kedinizin herhangi bir besin maddesinde eksik kalma olasılığı daha düşüktür.

Yanlış Şekilde Sevmek

Birçok kedinin nasıl evcil hayvan olmak istediklerine dair tercihleri vardır ve bu cinslerine göre değişiklik göstermektedir. Birçok kedi, onları agresif bir şekilde veya kürklerini yanlış şekilde sevmenizden nefret eder. Pek çok kedi, karınlarını okşadığınızda da bundan nefret eder. Kediniz sırtüstü yatarken kabarık kedicik göbeğinin görünümü kadar yumuşak ve karşı konulmaz göründüğü kadar, bu genellikle karnını ovmak için bir davet değildir. Mide kedilerin en savunmasız kısmıdır, bu nedenle sizi ısırabilir.

Hemen okuyun;  Kedi Sakinleştirici Müzikler

Kediniz, onu sevme şeklinizden zevk almadığına dair işaretler gösteriyorsa; korkup kaçmak veya kaçmaya çalışmak, ısırmak gibi durun. Elinizi kedinizin önüne koyun ve size nasıl sevilmek istediklerini göstermek için elinize sürtmelerine izin verin.

Uzun süre yalnız bırakmak

Kedilerin yalnız yaşayabileceklerini bilmemize rağmen, yine de arkadaşlıktan hoşlanırlar ve sosyal canlılardır. Kediler, sahipleri ve diğer kedilerle vakit geçirmekten hoşlanırlar (tanıdıkları sürece) Kediniz evde iken sizinle aranızda mesafe olmasına rağmen, siz bir oda değiştirdiğinizde veya farklı bir alana gittiğinizde sizi görebileceği bir yerde olacağını görebilirsiniz.

Yeterince Oynamamak

Kedinizle düzenli olarak oynamanız gerekir. Kedinizle, her gün  aynı saatlerde en az 15 dakika oynamaya özen  gösterin. Kediler kendilerini eğlendirmenin yollarını bulma konusunda ustalar olsa da, onları aktif tutmak ve depresyona girmelerini önlemek için onlarla oynamak son derece önemlidir.

Yeterli Kişisel Alanı Olmaması

Kediniz bunalmış hissederlerse saklanabilecekleri güvenli bir yer vermezseniz mutsuz olurlar. Kedinizin, korktuğunda veya yalnız kalmak istediğinde geri çekilebilecekleri yatak altı veya dolap gibi güvenli bir alanı bulunmalıdır. Kedinizin tanımadığı kişiler evinize geliyor varsa bu özellikle önemlidir.

Bakımını Ertelemek

Kediler günlerinin çoğunu kendilerini temizleyerek geçirirler. Buna rağmen kendilerinin yapamayacağı bazı bakımları periyodik olarak yapmak önemlidir.. Tüylerinin düğümlenmesini veya keçeleşmesini önlemek için kedinizi sık sık tarayın. Düzenli olarak fırçalamak tüy yumaklarını önlemeye de yardımcı olabilir. Halı veya battaniye gibi şeylere takılmalarını önlemek için tırnaklarını kesik tutmak da önemlidir.


Comments to Bir Kediyi En Çok Ne Üzer?

 • Kedi istiyom ama annem almıyor😿😭

  Alev Ocak 3, 2021 12:00 am Cevapla
 • Ben çoooook kedi istiyorum ama annem almıyor😩😢😭😿😿😿

  Tuba Ocak 3, 2021 12:06 am Cevapla
  • Benimde annemi ve babamj ikna etmeye çalışıyorum

   Rana Mayıs 3, 2021 10:17 pm Cevapla
   • Bizimkiler bırak almayı dışarda bile sevmezdi bi anda alın getirin çünkü okadar seviyorlar ki şimdi kendi elleriyle besliyorlar 🤓

    Leyla Mayıs 12, 2021 5:13 pm Cevapla
 • Bende kedi istiyorum ama alamıyorlar 8 yaşındayım kardeşim 2 yasında

  Ezgi Haziran 5, 2021 9:06 am Cevapla
 • Bende kedi istiyorum ama sedef hastalığım var diye almıyorlar 2 yasında kardeşim var

  Ezgi Haziran 5, 2021 9:08 am Cevapla
  • Benim de sedef hastalığım var ve üç buçuk yaşında da bir kardeşim var ama haftaya sahipleniyoruz 🙂

   Elif Haziran 13, 2021 11:03 pm Cevapla
 • Kedilerin böyle şeylerde üzüleceğini az da olsa tahmin etmiştim fakat buda çok yardımcı oldu.Artık kedime buna dikkat ederek bakacağım.🌸

  Nisa UwU ✨ Haziran 27, 2021 12:27 pm Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir