Maine Coon 2

Maine Coon

Rakun ve kedi melezi olduğuna dair söylentiler, ilginç tarihi ve geçmişi ile Maine Coon kedileri özellikle ABD’de oldukça popüler bir tür haline geldi. Rakun ile biyolojik olarak hiçbir akrabalığı bulunmayan bu sevimli kedi ırkı dünya üzerinde çok beslenen üçüncü ırk olma özelliğine sahip.

Maine Coon Tarihi

Maine Coon 2

Maine Coon kedileri adını ABD’nin Maine eyaletinden almakta. Coon ise rakun kelimesinden türetilmiş bir ek. Yanlış bir bilgi olarak hakkında rakun ve kedinin melezi olduğuna dair söylentiler bulunuyor olsa da böylesi bir durum biyolojik olarak imkansız. Maine Coon kedileri her ne kadar ismini bu söylentilerden almış olsa da tarihleri çok daha farklı.

Maine Coon kedileri ile ilgili bir çok farklı tarihi bilgi mevcut. Bunlardan hangisinin kesin kökenleri olduğu konusunda herhangi bir net bilgi bulunmuyor. Maine Coon kedileri ile ilgili en çok kabul görmüş hikaye Marie Antoinette’nin Fransa’dan kaçarken yanında getirdiği kedilerinden türemiş olduğu.

Maine Coon 3

Bu söylenti dışında Maine Coon kedilerinin Vikingler tarafından ABD’ye getirildiğine dair söylentiler de mevcut. Özellikle Norveç Orman Kedisi ile benzer bir yapıya sahip olması nedeniyle bu tarz söylentiler çok daha yaygın olarak kabul görüyor.

Maine Coon kedilerinin ilk kez yazılı kaynaklarda görüldüğü tarih 1861 yılı. Siyah ve beyaz renklerde, Captain Jenks adında bir kediden bahsediliyor. Tür olarak ilk defa Maine Coon burada geçmekte.

Bu kedi ırkı yıllar boyunca özellikle ABD’de oldukça popüler olmuş. 1895 yılında kahverengi, Cosie adında bir Maine Coon kedisinin Madison Square Garden Show isimli gösteride ödül alması ile bu ırk çok daha hızlı yaygınlaşmış.

Maine Coon Görünüm

maine coon kedisi 7

Maine Coon kedisi oldukça büyük bir kedi ırkı. Evcil ırklar içerisinde büyüklük olarak üst sıralarda olan bu kediler Norveç Orman Kedisi ile de benzerlik gösteriyor. İri kemiklere ve atletik bir vücuda sahip olan Maine Coon kedileri uzun tüylere sahip.

Maine Coon kedilerinin kürkü soğuk hava koşullarına oldukça dayanıklı. Tıpkı Norveç Orman Kedisinde olduğu gibi su geçirmeyen bu kürk, Maine Coon kedilerinin her mevsim rahatlıkla avlanabilmesini sağlıyor.

Bu kedi ırkı çok farklı renklerde görülebilmekte. Irka ait özel bir renk bulunmuyor. Genellikle kahvrengi, gri, siyah, beyaz gibi renklerle karşımıza çıkıyor olsa da iki veya üç renkli kedilere de rastlamak mümkün.

Maine Coon Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Maine 1

Maine Coon kedileri karakter gereği oldukça dost canlısı bir ırk. Herkesle iyi geçinebilen, küçük çocuklarla ve diğer kediler ile rahatlıkla bir arada yaşayabilen bu ırk fazlasıyla sosyal. Ancak, her ne kadar sosyal olsa da yoğun bir ilgiye ihtiyaç duymuyor.

Maine Coon kedileri yapı gereği oldukça meraklı. Özellikle sahiplerinin yaptıkları aktivitelere fazlasıyla ilgi duyuyorlar. Bu kedilerin odadan odaya sizi takip ettiğine sıkça rastlayabilirsiniz. Zekaları ile birleşen bu ilgi kedinizin kapıları açmayı öğrenmesini bile sağlayabiliyor.

Bu kedi ırkı sık seyahat eden kişiler için fazlasıyla uygun. Yüksek bir adaptasyon yeteneğine sahip olan Maine Coon kedileri yeni gittikleri ortama kısa sürede alışabiliyor. Bununla birlikte, tasma kullanmaya alıştırmanız durumunda kediniz ile parka kolayca çıkabilirsiniz. Maine Coon ırkı tasma kullanmaya en yaygın kedi ırklarından biri.

main coon 4

Çok fazla ses çıkarmıyor olsa da kimi zaman ihtiyaçlarını miyavlayarak belirtme eğiliminde olan Maine Coon kedileri vücut dilini de fazlasıyla aktif kullanıyor. Bu ırkın en karakteristik özelliği sevdikleri insanlara kafalarıyla hafifçe dokunmaları.

Maine Coon kedileri dışarıda ve soğuk ortamlarda yaşamaya uygun bir kedi ırkı olsa da bahçede beslenmesi durumunda bahçeyi koruma altına almanız oldukça önemli. Herhangi bir araç, insan veya başka bir hayvandan kaynaklanan tehlikelere karşı önlem aldığınız sürece kedinizi bahçeye bırakmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Maine Coon Sağlık

main coon 5
maine coon kedisi

Maine Coon kedilerinde HCM hastalığı oldukça sık görülmekte. Genetik olarak aktarılan bu hastalık nedeniyle kedilerin ani ölümlerle karşılaşması olası. Bu hastalık kedinizin soy ağacında bulunmuyor olsa bile kendiliğinden de gelişebilen bir durum. Ancak böylesi bir problem çok nadir görülüyor.

Bazı Maine Coon kedilerinde küçük yaşlarda ortaya çıkan hip dysplasia adı verilen bir kalça problemine rastlamak mümkün. Kedinizin zıplamasına engel olabilen bu hastalık ameliyat veya fizik tedavi uygulamaları ile tedavi edilebilmekte.

Genetik olarak herhangi bir problemi bulunmayan Maine Coon kedileri genel olarak herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamakta. Sağlıklı bir Maine Coon kedisi dokuz yıldan 15 yıla kadar yaşayabiliyor.

Maine Coon Beslenme

maine coon

Maine Coon ırkının kilo almaya pek fazla eğilimi olmasa da yine de düzenli bir diyetle beslenmesi önemli. Kedinize uygun mamaları veteriner kontrolünde belirleyerek ölçülü şekilde vermeniz tavsiye ediliyor. Bunun dışında herhangi bir özel beslenme ihtiyacı bulunmuyor.

Maine Coon Bakım

Maine Coon kedileri yoğun ve kalın bir kürke sahip olsa da ipeksi dokusu sayesinde tüyleri nadiren düğüm olmakta. Bu nedenle tüyleri uzun olsa bile haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Kedinizin taranmasını aksatmanız durumunda tüy yutması ve kusması olası. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız zaman kedi otu gibi sindirime yararlı bitkiler ile kedinizi desteklemeniz gerekebilir.

Bunun dışında, ihtiyaç duyulan anlarda tırnak kesimi haricinde herhangi bir özel bakım ihtiyacı bulunmamakta.

Maine Coon Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 3/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 3/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 4/5
  • Oyunculuk: 4/5
  • Köpek dostu: 4/5
  • Enerji seviyesi: 3/5
[sp_easyaccordion id=”2344″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir