mavi rus kedisi 2

Mavi Rus Kedisi – Russian Blue Kedi Özellikleri ve Bakımı

Bağımsız karakteri, sevimli görüntüsü ve zekası ile tanınan Mavi Rus Kedisi Avrupa’ya ilk getirilen kedi ırklarından biri olarak biliniyor. Kendi kendine yetebilen bu kedi ırkı sahipleriyle bağ kurduktan sonra fazlasıyla sadık olan karakterini ortaya çıkarmakta.

Mavi Rus Kedisi Tarihi

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Avrupa’ya getirildiği ilk dönemlerde “Baş Melek Kedisi” olarak bilinmekteydi. Rusya’dan getirilen kedi, baş melek anlamına gelen Arkhangel’sk limanından Avrupa’ya getirildiği için bu isimle tanınmaya başladı. Bunun dışında İspanyol Kedisi ve Malta Kedisi gibi isimlerle de bilinen Mavi Rus Kedisinin tarihi oldukça muallak.

Kökenleri Rusya olarak bilinen Mavi Rus Kedisinin İskandinavya kökenli olduğuna dair bulgular da mevcut. Ancak hem güncel ismi hem de genel kabul görmüş tarihi nedeniyle kökenleri uluslararası kedi kuruluşları tarafından Rusya olarak tanınıyor.

mavi rus kedisi

Avrupa’da ilk kez 1850’li yıllarda ortaya çıkan bu ırk 1912 yılından itibaren kedi gösterilerinde sergilenmeye başladı. İkinci Dünya Savaşı ile yetiştirilmesi sekteye uğramış olsa da 1960’lı yıllardan itibaren tekrar popülerlik kazanan Mavi Rus Kedisi bugün dünya çapında en yaygın kedi ırklarından biri konumunda.

Mavi Rus Kedisi – Russian Blue Görünüm

Mavi Rus Kedisi üç ile beş kilogram arasında değişen ağırlıklarda görülebiliyor. British Shorthair kedilerine benzer bir görüntüsü olsa da daha güçlü ve iri bir vücuda sahip olan Mavi Rus Kedisi bu özellikleri ile diğer ırklardan ayrılmakta.

Mavi Rus Kedisi görünüm olarak Chartereux kedileri ile benzerlik göstermekte. Bu kediler ile aynı renklerde ve vücut yapısında görülüyor olsa da göz renkleri bu iki ırkı ayırt eden en önemli belirti. Mavi Rus Kedileri karakteristik olarak neredeyse her zaman zümrüt yeşili gözlere sahip.

mavi rus kedileri 4

Mavi Rus Kedilerinin kürkleri oldukça yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahip. Gümüş renge yakın, mavi ve gri arasında bir rengi olan tüyleri istisnalar hariç her kedi için aynı renkte.

Mavi Rus Kedisi yavruları genellikle bölgesel olarak farklı renklere sahip bir kürk ile doğmakta. Çoğu zaman sırt kısımlarında beyaz bölgeler bulunan yavru kediler zaman içerisinde ırka özgün olan renge bürünmekte.

Mavi Rus Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Mavi Rus Kedisi sakin, nazik ve yabancılara karşı mesafeli bir ırk olarak tanınıyor. Sahipleri ile çok derin bağlar kurabiliyor olsa da yabancılara karşı oldukça çekinceli yaklaşmakta. Çoğu zaman alışmak için zamana ihtiyaç duyan Mavi Rus Kedileri eve gelen misafirlerden de saklanma eğilimine sahip.

Yüksek bir enerji seviyesine sahip olsa da bu enerjiyi kontrolsüz olarak kullanmıyor. Sahibiyle veya zekasını kullanabileceği interaktif oyunlar ile çok iyi vakit geçirebilen Mavi Rus Kedileri bir insanla bağ kurduktan sonra gerçek karakterlerini ortaya çıkarmakta. Özellikle sahiplerini takip etmekten ve ilgisini çeken konuları izlemekten çok hoşlanan Mavi Rus Kedileri pek çok oyunu da kolayca öğrenebilecek zekada.

mavi rus kedisi 5

Mavi Rus Kedilerinin en karakteristik özelliklerinden biri günlük olarak rutinlerine çok bağlı olmaları. Aynı saatte uyanıp, yemek saatlerinin düzenli olmasını seven bu ırk çok değişen ev ortamlarına adapte olmakta zorlanmakta. Özellikle yemek konusunda hassas olan Mavi Rus Kedilerini aynı saatlerde beslemeniz çok önemli.

Mavi Rus Kedileri karakter olarak oldukça titiz bir ırk. Kedinizin kumunu temiz tutmamanız strese girmesine neden olabilir.

Mavi Rus Kedisi çocuklar ile birlikte yaşamaya uygun bir ırk. Zarar verme ve saldırganlık eğilimi olmasa da çocuklarla bir arada yaşamadan önce uygun şekilde tanıştırılmaları gerekmekte. Korumacı yapıya sahip olan bu ırk, bağ kurdukları bebekler ile birlikte herhangi bir problem yaşamadan bir arada bulunabiliyor. Elbette her kedinin karakteri değişkenlik gösterebileceği için kedinizi gözetimsiz olarak bebeklerle ve küçük çocuklar ile bir arada bırakmanız tavsiye edilmiyor.

Mavi Rus Kedisi Sağlık

Mavi Rus Kedisi oldukça sağlıklı bir ırk olarak bilinmekte. Ancak her kedide olabildiği gibi bazı genetik hastalıklara karşı test yapılması tavsiye ediliyor. Genetik olarak kalp sorunlarına sahip olan Mavi Rus Kedileri yaşlılık dönemlerinde problemlerle karşılaşabilmekte. Kan testi ile kontrol edilebilen bu genetik hastalıklar doğru diyet ile çoğu zaman önlenebilmekte.

Mavi Rus Kedisi Beslenme

mavi rus kedisi 3

Mavi Rus Kedileri düşük miktarda karbonhidrat ile beslenmesi gereken bir ırk. Kaliteli mamalar ile beslendiği sürece karbonhidrat ve protein dengesini kolayca sağlayabilirsiniz.

Kedinizin yeteri kadar su alabilmesi için sadece kuru mama değil zaman zaman yaş mama ile beslemeniz de tavsiye edilmekte.

Rutin bir beslenme düzeni Mavi Rus Kedisi için çok önemli. Kedinizin mamasını düzenli olarak aynı saatte vermeniz gerekli. Bu durum hem kedi ile daha yakın bir bağ kurmanızı sağlayacak hem de dostunuzun strese girmesinin önüne geçecektir.

Mavi Rus Kedisi Bakım

mavi rus kedisi 6

Mavi Rus Kedisinin sahip olduğu ipeksi tüyler çok fazla bakıma ihtiyaç duymuyor. Temizliği ve bakımı için çoğu zaman kedinizin yalanması yeterli olacaktır. Ancak derideki yağ dengesini sağlamak ve dökülen tüyleri azaltmak için birkaç haftada bir kez taramanız tavsiye edilmekte. Mavi Rus Kedileri taranmaktan keyif alan bir ırk olduğu için gereken bakımları kolayca yapabilirsiniz.

Bunun dışında, düzenli veteriner kontrolleri dışında herhangi bir özel bakım ihtiyacı bulunmuyor.

Mavi Rus Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 2/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 2/5
  • Oyunculuk: 2/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 2/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir