Munchkin Kedi Cinsi Özellikleri

Çok yeni bir kedi ırkı olan Munchkin Kedisi kısa bacakları, uzun kuyruğu ve özgün görünümü ile pek çok kedi severin ilgisini çekiyor. Yeni üretilen ve çok genç bir ırk olan Munchkin Kedisi oldukça nadir bulunan bir kedi türü.

Munchkin Kedisi Tarihi

munchkin kedisi 1 1

Munchkin Kedisi 20. Yüzyılın başlarında keşfedilen bir kedi türü. İkinci Dünya Savaşı ile unutulan bu kedi ırkı ilk rastlandığı dönemden itibaren bir süreliğine insanların ilgisini kaybediyor.

İnsanların cins kedilere olan ilgisinin tekrar artması ile birlikte 1980’li yıllarda, ABD’nin Louisiana bölgesinde Sandra Hochenedel tarafından keşfedilen Munchkin Kedisi o günden itibaren tekrar eski tanınırlığına kavuştu. Blackberry adı verilen siyah renkli Munchkin kedisi yavruladıktan sonra her yavrusunda aynı kısa bacak karakteristiği görülünce bu soydan devam ettirilerek kedi ırkı sürdürülüyor.

İlk kez 1991 yılında, New York’ta yapılan yarışmada görücüye çıkarılan Munchkin Kedisi 1994 yılından itibaren uluslararası yetiştirme programına dahil edildi. Bu tarihten sonra 2003 yılına kadar üzerine araştırma yapılan kedi ırkı 2003 yılında şampiyonalara katılmaya hak kazandı.

munchkin kedisi 2

Günümüzde pek çok kedi derneği bu ırkı cins kedi olarak kabul etmiyor. Kısa bacaklarının sağlık problemine yol açabileceği düşünüldüğü için henüz Munchkin Kedileri sertifika programlarına dahil edilmedi.

Munchkin Kedisi ismini “Oz Büyücü” filminde geçen Munchkinlerden alıyor.

Munchkin Kedisi Görünüm

Munchkin Kedileri ilk olarak kısa bacakları ve uzun kuyrukları ile dikkat çekiyor. Kısa bacaklı olması bu kedileri diğer ırklardan ayıran en önemli özellik. Bacakları her ne kadar kısa olsa da oldukça kaslı ve güçlü.

Hemen okuyun;  Ankara Kedisi

Uzun ve yuvarlak kulaklara sahip olan bu kediler badem şeklinde farklı renklere ve açılara sahip gözlerle karşımıza çıkmakta. Munchkin Kedilerine ait herhangi bir özel göz rengi bulunmuyor.

munchkin 4

Munchkin Kedilerinin bacak uzunlukları eşit gibi görünüyor olsa da kimi zaman arka bacaklarının daha kısa olduğu da görülebiliyor. Bunun dışında patileri öne doğru çıkıntılara sahip.

Munchkin Kedisi orta boyda bir kedi ırkı olarak kabul ediliyor. Kimi zaman daha büyük Munchkin Kedilerine rastlanıyor olsa da erkekleri 3-5 kilogram ağırlığı geçmemekte. Dişi kedilerde ise ağırlık 2 ile 3.5 kilogram arasında.

Munchkin Kedilerinin uzun ve kısa tüylü olarak iki farklı türü bulunuyor olsa da bu türler ayrı bir cins kedi olarak kabul edilmiyor. Tıpkı göz renklerinde olduğu gibi kürkleri de farklı renklerde, kimi zaman iki veya üç renkli olarak görülebilmekte.

Munchkin Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

munchkin kedisi 3

Munchkin Kedisi hem oyuncu hem de sakin bir karaktere sahip. Genellikle sahipleri ile çok yoğun bağlar kuran bu kediler günlük olarak okşanmaya ve ilgi gösterilmeye ihtiyaç duyuyor. Oyuncu bir yapısı olsa da kedinizin karakterine göre kimi zaman daha sakin kalmayı tercih edebiliyor.

Bu ırkın kısa bacakları olmasına rağmen hareket kabiliyetlerinde herhangi bir güçlük görülmüyor. Diğer kedilere kıyasla yüksek yerlere zıplamakta zorlanıyor olsalar da oldukça hareketli bir mizaca sahip. Munchkin Kedileri kısa bacaklarına rağmen yüksek yerlere tırmanmaktan büyük keyif almakta.

Munchkin Kedisi çocuklarla, diğer hayvanlarla ve kedilerle çok iyi geçinebilen bir ırk. Sahiplerinden ilgi görmeyi çok seven Munchkin Kedisi bu ilgiyi tüm güne yayılmış olarak almayı tercih etmekte.

munchkin kedisi 5

Meraklı karakterleri nedeniyle evdeki her şeye ilgi duyan Munchkin Kedisi aynı zamanda iki ayağı üzerinde durarak bir şeyleri izlemekten çok hoşlanıyor.

Hemen okuyun;  İngiliz Kedileri

Bu kedi ırkı sevgiye ve bir arada olmaya ihtiyaç duyduğu için gün boyu yalnız kalacağı evlerde beslenmeye uygun değil. Diğer kediler ile bir arada beslenebiliyor olsa da mutlaka insan ilgisine ihtiyaç duymakta.

Munchkin Kedisi Sağlık

munchkin kedisi 7

Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tarafından yapılan açıklamalarda Munchkin Kedilerinin kısa bacaklı olmasının herhangi bir sağlık problemine neden olmadığı belirtilmekte. Ancak bu açıklamanın aksine görüşler de mevcut.

Munchkin Kedileri hakkında pek fazla araştırma bulunmuyor. Çok yeni bir kedi ırkı olması nedeniyle kronik sağlık problemleri hakkında henüz bir bilgi mevcut değil.

Munchkin Kedilerinde kimi zaman görülebilen eklem problemlerinin varlığı biliniyor olsa da bu problemlerin kedi özelinde mi yoksa ırk ile bağlantılı mı olduğu henüz bilinmemekte.

Sağlıklı şekilde beslenen ve stresten uzak tutulan Munchkin Kedileri 18 yıla kadar yaşayabiliyor.

Munchkin Kedisi Beslenme

munchkin kedisi 6

Munchkin Kedisi kilo alma potansiyeline sahip bir ırk. Bu nedenle mutlaka dengeli bir diyet ile beslenmesi gerekiyor. Bu kedi ırkının sadece kuru mama değil kimi zaman yaş mama ile de beslenmesi tavsiye edilmekte.

Gelecekte herhangi bir böbrek problemi yaşanmaması için kedinizin temiz suya devamlı olarak ulaşabilmesi çok önemli. Eğer kediniz beklemiş sudan içmekten hoşlanmıyorsa kediler için su pınarlarından temin etmeniz gerekebilir.

Munchkin Kedilerinin herhangi bir özel beslenme gereksinimi bulunmuyor.

Munchkin Kedisi Bakım

munchkin kedisi 8

Munchkin Kedisi, ev kedisi olmaya uygun bir kedi. Tüyleri yumuşak olsa da düğüm olma potansiyeline sahip. Uzun tüylü Munchkin Kedileri haftada iki defa taranmaya ihtiyaç duymakta. Kısa tüylü kedileri haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Kuru ve yaş mamanın bir arada olduğu bir diyetle beslediğiniz kedinizin dişini haftada bir defa fırçalamanız yeterli olacaktır. Özel diş macunu ve fırçasını veterinerinizden temin edebilirsiniz.

Hemen okuyun;  Scottish Fold

Munchkin Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 5/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 2/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 5/5
  • Enerji seviyesi: 4/5

Munchkin kedi fiyatı

Munchkin Kedisi Nerede Satılık – Nerede Bulunur?

munchkin kedi satilik

munchkin satın al

Munchkin Kedileri ilk olarak kısa bacakları ve uzun kuyrukları ile dikkat çekiyor. Kısa bacaklı olması bu kedileri diğer ırklardan ayıran en önemli özellik. Bacakları her ne kadar kısa olsa da oldukça kaslı ve güçlü.

Munchkin Kedisi kilo alma potansiyeline sahip bir ırk. Bu nedenle mutlaka dengeli bir diyet ile beslenmesi gerekiyor. Bu kedi ırkının sadece kuru mama değil kimi zaman yaş mama ile de beslenmesi tavsiye edilmekte.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
kedi dogum 1

Kedilerin Doğum Süresi - Yeni Doğmuş Kedi Bakımı

Sonraki Konu
sarman kedileri 3

Sarman Kedi Özellikleri - Sarman Cinsi Kediler

Related Posts