norvec orman kedisi 4

Norveç Orman Kedisi

Kuzeyin gizemli kedileri olan Norveç Orman Kedisi belki de kedi ırkları içerisinde en köklü geçmişe sahip olan ırk olma özelliğine sahip. İskandinav mitolojisinde, Tanrıça Freya’nın arabasını çeken altı dev kedinin ırkı olan Norveç Orman Kedisi insanlar için de eşsiz bir arkadaş. Tarihi, kabarık tüyleri ve zekası ile ön plana çıkan bu kedi ırkı kesinlikle ilginizi çekecek.

Norveç Orman Kedisi Tarihi

norvec orman kedisi 5

Norveç Orman Kedisinin kökenleri adından da anlaşılacağı üzere Norveç’ten geliyor. Yüzlerce, hatta binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu kedilerin mitolojik ögelerde karşımıza çıktığını da sıkça görebiliyoruz.

Norveç Orman Kedisinin kökenleri ve İskandinavya’ya nasıl ulaştığı konusunda kesin bir bilgi olmasa da farklı söylentiler mevcut. Bu ihtimallerden biri kedinin Bizans İmparatorluğu için savaşan İskandinav kediler tarafından İstanbul’a getirildiği ve daha sonra Türkiye döneminde tekrar Norveç’e götürülerek çoğaltıldığı yönünde. Oldukça gizemli bir tarihe sahip olan Norveç Orman Kedisinin kökenleri konusunda herhangi bir bilgi bulmak mümkün değil.

norvec orman kedisi 7

Norveç Orman Kedisi, İskandinavya’da çiftçilerin fare ve diğer haşereler ile mücadele amacıyla kullandığı bir dost olarak biliniyor. Norveççe “Skogcatt” olarak adlandırılan ve “Orman Kedisi” olarak çevrilen bu kedinin adına binlerce yıllık dökümanlarda bile rastlamak mümkün.

Dünyaya tanıtımı 1938 yılında, Oslo’da gerçekleştirilmiş olsa da 2. Dünya Savaşı nedeniyle bu kedi ırkının yayılması ve bilinmesi gecikti. Savaştan sonra, 1970’li yıllarda Avrupa’da tanınan Norveç Orman Kedisi, 1977 yılında kedi ırkı olarak tanınarak literatüre dahil edildi.

Norveç Orman Kedisi Görünüm

norvec orman kedisi 3

Norveç Orman Kedileri oldukça büyük bir kedi ırkı. Erkekleri 6 kilogram ile 10 kilogram arasında değişen bu kedilerin dişileri de sadece birkaç kilogram daha hafif. Kabarık tüyleri ile birleşen büyük vücut yapıları Norveç Orman Kedisini diğer kedilerin yanında oldukça “devasa” kılıyor.

Norveç Orman Kedisi diğer kedi ırklarından farklı olarak gelişimini beş yaşına kadar devam ettiriyor. Kürkleri de aynı şekilde beş yıl boyunca uzamaya devam etmekte.

Yaşadığı bölge gereği soğuktan korunmak amacıyla uzun ve iki katmanlı bir kürk geliştiren Norveç Orman Kedisinin tüylerinin üst bölümleri su geçirmeme özelliğine sahip. Kürkün ikinci katmanı ise daha sık ve yoğun tüyler ile kedinizin vücut ısısını korumasını sağlıyor.

norvec orman kedisi 6

Kürkünün yanı sıra diğer kedilere kıyasla oldukça tüylü patiler ile karşılaşmanız mümkün. Norveç Orman Kedisi’nin kar üzerinde daha rahat hareket edebilmesini sağlayan patileri fazlasıyla sevimli.

Bu kedi ırkı pek çok farklı renkte görülebiliyor. Özel olarak sahip olduğu yaygın bir renk bulunmuyor. Tek renkli Norveç Orman Kedilerine ek olarak iki veya üç farklı renkte kürke sahip kedilere rastlamak da mümkün.

Norveç Orman Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Norveç Orman Kedisi nazik ve sakin bir mizaca sahip. Beraber yaşadığı insanlar ile sıkı bağlar kurabiliyor olsa da devamlı olarak ilgi beklemeyen bir tür. İnsanlar ile aynı odada oturmak onun için yeterli olabiliyor. Tek başına evde kaldığı zamanlarda da kendini eğlendirebilecek farklı aktiviteler bulabiliyor.

norvec orman kedisi 4

Norveç Orman Kedisi beraber yaşadığı insanlar ile bağ kurabiliyor olsa da pek fazla misafir seven bir ırk değil. Eve gelen yabancılara karşı tedirgin olduğu veya diğer insanları gördüğünde bir süre saklandığına rastlamak mümkün. Çoğu zaman uzaktan izleyen ve alıştığı zaman misafirlerin yanına çıkan Norveç Orman Kedisi kendini sevdirmeyi ve kucağa alınmayı pek fazla sevmiyor.

Bu ırk her ne kadar iri ve kabarık tüylü olsa da atletik bir yapıya sahip. Özellikle yüksek noktalara tırmanmayı fazlasıyla seviyor. Diğer kedi ırklarına kıyasla çok daha cesur olduğunu söylemek mümkün. Özellikle evde tek başınayken evin en yüksek noktasına tırmandığını ve oradan sizi izlediğine sıkça rastlayabilirsiniz.

Norveç Orman Kedisinin su geçirmez kürkü bu ırkı oldukça iyi bir avcı haline getiriyor. Yemeğine ulaşmak veya avlanmak için suya atlamaktan çekinmeyen bu kedileri akvaryumların yanında tek başına bırakmanız tavsiye edilmiyor.

norvec orman kedisi 2

Zeki ve özgür ruhlu olan Norveç Orman Kedisi tasma ile dışarı çıkarılmaya uygun değil. Bunun yerine ev içerisinde enerjilerini atmalarını sağlayacak farklı oyunlar oynayarak hem kedinizle iyi vakit geçirebilir hem de aranızdaki bağı çok daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Eğer eviniz bahçeli ise Norveç Orman Kedisini bahçenize gönül rahatlığıyla bırakabilirsiniz. Ancak dışarıya kaçmaması ve araçlar tarafından tehlikeye atılmaması için gereken önlemleri almanız gerekmekte.

Norveç Orman Kedisi Sağlık

Norveç Orman Kedilerinin herhangi bir genetik bozukluğu veya özel sağlık gereksinimi bulunmuyor.

norvec orman kedisi 1

Ancak bu kedilerin polikistik böbrek hastalığına yatkınlığı mevcut. Bu nedenle kaliteli ve besleyici mamalar ile beslenmesi önemli. Bunun dışında, “glycogen storage disease IV” hastalığına da rastlanabilmekte. Bu hastalığa sahip kediler doğumdan sonra birkaç gün içerisinde hayatını kaybediyor.

Norveç Orman Kedisi Beslenme

Norveç Orman Kedisi için herhangi bir özel diyet gerekmiyor. Kilosuna uygun ölçüde verilen kaliteli mamalar ile beslenmesi yeterli.

Norveç Orman Kedisi Bakım

norvec orman kedisi 8 1

Norveç Orman Kedisinin bakımı biraz zahmetli. Uzun ve kabarık tüylerinin mümkünse her gün taranması tavsiye ediliyor. En azından birkaç günde bir taramanız fazla tüy dökümünün önüne geçecek ve kedinizin daha sağlıklı bir kürke sahip olmasını sağlayacaktır. Norveç Orman Kedisi taranmayı seven bir ırk olduğu için tarama esnasında herhangi bir sorun yaşamanız çok düşük ihtimal.

Taranma dışında kedinizin ihtiyaç duyduğu herhangi bir özel bakım gereksinimi mevcut değil.

Norveç Orman Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 3/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 5/5
  • Oyunculuk: 4/5
  • Köpek dostu: 4/5
  • Enerji seviyesi: 4/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir