Kedilere dair herşey

Ragamuffin Kedi Bakımı, Karakteri ve Özellikleri

Uzun tüylü Ragamuffin kedileri Ragdoll kedileri ile karıştırılan bir ırk. Görünümleri ve karakterleri birbirine benziyor olsa da Ragamuffin Kedileri uzun tüyleri ve daha büyük vücudu ile diğerlerinden ayrılıyor. Kucakta olmaktan çok hoşlanan, sahibi ile uzun yıllar boyu bozulmayan bağlar kuran Ragamuffin kedileri çocuklarla da çok iyi anlaşıyor.

Ragamuffin Tarihi

Ragamuffin ırkı kedilerin tarihi konusunda pek çok farklı görüş bulunmakta. Hakkında pek fazla kayıt bulunmayan bu ırk yapay seçilim sonucu üretildi.

Ragdoll yetiştiricileri tarafından bu ırkın daha uzun tüylü versiyonunu üretmek için farklı kediler ile melezlenen Ragdoll kedileri en sonunda Ragamuffin adı verilen bu sevimli türün oluşmasını sağladı. Ragdoll kedileri ile çiftleştirilen kediler arasında Ankara Kedisi de bulunuyor.

Ragamuffin Kedisinin ayrı bir ırk olarak kabul edilmesi ile ilgili tartışmalar hala sürüyor olsa da pek çok köklü uluslararası kedi derneği Ragamuffin kedilerini ırk olarak kabul etmekte.

Ragamuffin Görünüm

Ragamuffin kedilerini diğer kedi ırklarından ayıran en önemli özelliği uzun ve ipeksi tüyleri. Tek katmandan oluşan kürkü bu ırk kedileri fazlasıyla sevimli hale getiriyor. Ragamuffin kedilerinin tüyleri bir yaşına kadar uzamaya devam etmekte.

Ragamuffin ırkı kediler pek çok farklı renkte görülebiliyor. Beyaz, kahverengi, gümüş rengi gibi renklerde daha sık görülen bu ırk kediler kimi zaman mora yakın bir mavi renkle de karşınıza çıkabilmekte. Yine aynı şekilde Ragamuffin kedilerinin farklı desenlerde kürklerine rastlamak mümkün.

Ortalama olarak sekiz ile 13 yıl arasında yaşayan Ragamuffin kedileri en fazla 5 ile 6 kilogram arasında ağırlığa ulaşmakta. Çok fazla büyümeyen bu kediler dışarıdan bakıldığında iri yapılı gibi görünse de vücutları oldukça atletik ve sıkı. Dışarıdan bu şekilde görünmesi kabarık tüylerinden kaynaklı.

Ragamuffin kedilerinin göz renkleri de oldukça değişken. Ela, mavi, yeşil, altın rengi gibi renklerde görülebildiği gibi nadir de olsa iki gözün farklı renklerde olduğunu görmek de mümkün.

Ragamuffin Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Ragamuffin ırkı kediler fazlasıyla kesinlikle ilgiye doymayan bir ırk. Bir bebek gibi kucakta taşınmaktan hoşlanan bu kediler bağ kurdukları insanları takip ederek her daim çevrelerinde dolaşmalarıyla tanınıyor.

Diğer kedi ırklarına göre biraz daha az zeki olsalar da adaptasyon yetenekleri oldukça yüksek. Çevrede olup biteni gözleme eğiliminde olan Ragamuffin kedileri ev içerisinde beslenmek için oldukça uygun bir ırk. Gerekli bakımları yapıldığı sürece evde sorunsuz bir şekilde yaşayabiliyor.

Ragamuffin kedileri enerjilerini oyun ile atmaktan hoşlanıyor. Günlük olarak bir saat kadar aktiviteye ihtiyaç duyan bu kediler evdeki eşyalara zarar vermek yerine kendilerine ait oyuncaklarla oynamayı tercih eden bir ırk. Bunun dışında öğrenme yetenekleri yüksek olan bu kediler farklı oyunları kolayca ezberleyebiliyor.

Ragamuffin kedileri her ne kadar çok fazla ilgi istediğini göstermiyor olsa da evde tek başlarına uzun süre bırakılmaya uygun değil. Gündüzleri çalışan kişiler tarafından sahiplenilecekse evde kedinize eşlik edecek bir başka kedi veya köpek olması tavsiye edilmekte.

Ragamuffin kedileri küçük yaşlardan itibaren alıştırılması halinde tasma ile dolaştırılmaya fazlasıyla yatkın. Fazla insanın olmadığı parklarda veya doğada vakit geçirmek kedinizin çok hoşuna gidecektir.

Bu ırk sokakta yaşamaya uygun bir genetiğe sahip değil. Çoğu zaman sakin yapısı nedeniyle diğer hayvanlar veya çevreden zarar görebilen Ragamuffin kedileri hiçbir koşulda dışarıya tek başlarına bırakılmamalı. Meraklı yapısı nedeniyle kaçma eğilimi bulunuyor olsa da kedinizi güvende tutmak için evde beslemeniz çok önemli.

Ragamuffin Sağlık

Ragamuffin kedileri genel olarak sağlıklı bir ırk. Ancak her yapay seçilim ile üretilen kedide olduğu gibi bu kedilerde de bazı genetik problemlerle karşılaşmak mümkün. Çoğu zaman kalp ile alakalı problemler bu kedilerde genetik olarak aktarılabiliyor. Kedinizin sağlıklı bir soydan geldiğinden emin olduğunuz sürece herhangi bir genetik hastalık konusunda endişe etmenize gerek kalmayacaktır.

Ragamuffin kedilerini düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirmenizde fayda var. Hem sağlıklı bir yaşam sürebilmesi hem de var olan genetik sorunların önceden tespit ve tedavi edilebilmesi için bunu yapmanız çok önemli.

Ragamuffin Beslenme

Ragamuffin Kedileri dengeli bir diyet ile beslenmediği sürece kilo alma potansiyeline sahip. Bu nedenle her zaman için kedinizin ağırlığına ve aktivite oranına bağlı olarak belirli ölçülerde yem vermeniz tavsiye ediliyor.

Kedinizin diş sağlığını korumak için devamlı olarak yaş mama kullanımından kaçınmanız tavsiye edilmekte. Sadece yaş mama ile beslenen kedilerde diş taşı oluşumu daha sık görülüyor.

Eğer kedinizi kısırlaştırırsanız kilo almaması ve gerekli vitamin ve mineralleri alabilmesi için kısır kediler için özel olarak hazırlanan mamaları tercih etmeniz öneriliyor.

Ragamuffin Bakım

Ragamuffin Kedileri çok uzun tüylere sahip olsa da tüylerinin yumuşak olması dolaşmasını ve düğüm olmasını engelliyor. Kediniz çoğu zaman düğüm oluşumunu yalanarak engelleyecektir.

Her ne kadar kabarık tüylü bir ırk olarak biliniyor olsa da haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Ragamuffin kedileri zorunlu olmadıkça banyo yaptırılmamalı.

Bunun dışında özel bir bakıma ihtiyaç duyulmamakta. Düzenli veteriner kontrolünden geçtiği sürece kediniz uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde size arkadaşlık etmeye devam edecektir.

Ragamuffin Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 3/5
  • Zeka: 3/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 5/5
  • Enerji seviyesi: 3/5

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir