ragdoll kedi ozellikleri 1

Ragdoll Kedisi – Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Masmavi gözleri, yumuşak tüyleri ve her türlü oyunu oynamayı seven karakteri ile Ragdoll Kedisi hem yetişkinler hem de çocuklar için fazlasıyla iyi bir dost. Karakteristik özellikleri ile birleşen sevimli görüntüsü bu kedi ırkını dünyanın en popüler kedilerinden biri haline getiriyor.

Ragdoll Kedisi Tarihi

ragdoll kedi ozellikleri 1

Ragdoll Kedileri diğer kedi ırklarına kıyasla oldukça yeni bir tür. Yaklaşık 50 yıl önce, 1963 yılında California’da üretilen bu kedi ırkının kökenleri tam olarak bilinmiyor.

Siyam kedisine benzer özellikler gösteren bu kedi ırkının ilk üyesi Josephine isimli beyaz bir kedi olarak bilinmekte. Ann Baker isimli bir yetiştirici tarafından üretilen Ragdoll Kedisi o günden beri giderek daha popüler hale gelmiş durumda.

Ragdoll Kedisinin yeni bir ırk olarak kabul edildiği ilk tarih 1993 yılı. Daha sonra, yarışmalara ve dünya çapındaki etkinliklere katılması için 2000 yılında sertifikalanan Ragdoll Kedileri bugün dünya çapında en popüler beşinci kedi ırkı konumunda.

Ragdoll Kedisi Görünüm

ragdoll kedisi 3

Ragdoll Kedisi orta boyutta bir kedi ırkı olarak sınıflandırılıyor olsa da tüyleri nedeniyle yüzü oldukça şişman görünmekte. Güçlü ve uzun bacaklara sahip olan bu kediler tüylerinin altında fazlasıyla kaslı ve atletik bir vücut barındırıyor.

Ragdoll Kedileri gözleri ile hemen ayırt edilebilmekte. Mavi renkli oval gözlere sahip olan bu ırk oldukça sevimli.

Farklı renklerde ve tüy yapısında görülebilen Ragdoll Kedileri kimi zaman birden fazla rengi de bir arada bulundurabiliyor. Özellikle yüzünde siyah tüylü bölgeler çok sık görülmekte. Buna ek olarak Ragdoll Kedilerinin bacakları genellikle beyaz olmakta.

Ragdoll Kedilerinin dişileri ve erkekleri ortalama olarak 5 – 5.5 kilogram civarında ağırlığa sahip. Tüyleri ise genellikle uzun.

Ragdoll Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

ragdoll 2

Ragdoll Kedileri halk arasında sıkça “oyuncak kedi” olarak adlandırılmakta. Sakin yapıları ve sahiplerinin peşinden hiç ayrılmıyor olmaları bu ismi almalarını sağlıyor. Özellikle çocuklar ile çok keyifli vakit geçirebilen Ragdoll Kedisi her yaştan insan için çok iyi bir dost.

Ragdoll Kedisi insan temasını fazlasıyla seven bir ırk. Diğer kedi ırklarının aksine hiçbir zaman yalnız kalmayı tercih etmiyor. Uyurken veya otururken bir insan ile temas etmeyi tercih ediyor. Genellikle kucağınızda oturmayı tercih eden bu kedi ırkı ne olursa olsun bir insana dokunmayı fazlasıyla seviyor.

Ragdoll Kedileri ortalama seviyede bir enerjiye sahip olsa da yaramazlık yapmaya hiç yatkın değil. Sadece sahipleri ile birlikte vakit geçirmeyi tercih eden bu kediler çocuklar için ideal. Oyun oynamayı, kıyafet giymeyi ve buna benzer aktiviteleri seven Ragdoll Kedileri evdeki eşyalara nadiren zarar veren bir ırk.

ragdoll kedisi 4

Ragdoll Kedisi çok nadir sesli iletişim kurmakta. Miyavladığı zaman oldukça hafif ve yumuşak tonda ses çıkaran bu ırk genellikle beden dili ile ihtiyaçlarını anlatıyor.

Bu kedilerin en belirgin karakteristik özelliklerinden biri de oyunculuklarını küçüklükten ileri yaşlara kadar koruyor olmaları. Çok yaşlı kedilerde bile sıkça oyun oynama isteği görülebiliyor.

Ragdoll Kedileri alıştırılmaları halinde tasma ile yürümeye de yatkın. Ancak bu kedilerin tek başlarına dışarıya bırakılmaları tavsiye edilmiyor. Diğer kedilerden gelebilecek zararlara karşı korunmasız oldukları için mutlaka evde beslenmeleri önerilmekte.

Ragdoll Kedisi Sağlık

ragdoll kedisi 6

Ragdoll Kedileri genellikle sağlıklı bir ırk olarak kabul ediliyor. Genetik olarak herhangi bir hastalığa sahip olmadığı sürece sağlıklı bir ömür geçirmekte.

Ragdoll Kedileri böbrek taşlarına ve hastalıklarına yatkın olabilmekte. Bu nedenle beslenmeye özel olarak dikkat edilmesi gerekli.

Ragdoll Kedisi Beslenme

Ragdoll Kedisi yaşına uygun mamalar ile beslenmeli. Yavru kediler için hazırlanan özel mamalar kedinizin yetişkinlikte herhangi bir sağlık sorunu yaşamasının önüne geçecektir.

Bu kedi ırkının böbrek hastalıklarına yatkın olması nedeniyle kaliteli mamalar ile beslenmesi gerekmekte. Kedinizin sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için ev yemeklerinden uzak tutulması gerekiyor.

ragdoll kedisi 8

Böbrek taşı gibi problemlerin önüne geçmek için kedinizin istediği her an temiz suya erişebileceğinden emin olmalısınız. Bazı kedilerin beklemiş sudan içmek istemediğini unutmamanız gerekli. Eğer kediniz su kabından çok az su içiyorsa devir daim yapan kedi su pınarlarından satın almanız gerekebilir.

Kısırlaştırılmış Ragdoll Kedileri mutlaka kısır kediler için hazırlanan mamalar ile beslenmeli. Böylece aşırı kilo alma veya başka sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Ragdoll Kedisi Bakım

Uzun ve ipeksi tüylerinin taranması oldukça kolay. Ancak haftada iki defa taranması tüylerin düğüm olmaması ve kedinizin sağlıklı bir kürke sahip olması için önemli.

Bazı Ragdoll Kedileri taranmaktan hoşlanmıyor olsa da çoğu kedi bundan keyif almakta. Kedinizin karakterine saygı duyarak hafif bir şekilde taranmaya alıştırabilirsiniz. Sahibi ile bağ kurduktan sonra tarama işlemi çok daha rahat olacaktır.

ragdoll kedisi 5

Kedinizin tırnaklarını 10 – 14 günde bir defa kesmeniz tavsiye edilmekte. Tırnaklarını kesmeden önce kedinizi kucağınıza alıp rahatlatmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Diş hastalıklarının önüne geçmek için veterinerinizden temin edeceğiniz özel bir diş fırçası ve diş macunu ile kedinizin dişlerini fırçalamanız gerekebilir. Günlük olarak yapılması tavsiye ediliyor olsa da günlük fırçalama yapamamanız durumunda haftada bir kez bu işlemi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Ragdoll Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 1/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 4/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 3/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir