Sarman Kedi Özellikleri – Sarman Cinsi Kediler

Turuncu renkleri, fazlasıyla sevimli karakterleri ve insanlarla olan güçlü bağları ile bilinen Sarman Kediler pek çok farklı kedi cinsinde görülebilse de genelde ortak özelliklere sahip. İlgiye aç karakterleri ile insanların nesillerdir iyi dostları olan bu kediler hakkında söylenebilecek çok fazla şey var.

Sarman Kedi Tarihi

Sarman Kediler renkleri nedeniyle bu adı almakta. Herhangi bir kedi ırkında görülebilen bu kediler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiyor. Sarman Kediler tarih boyunca pek çok kayıtta karşımıza çıkıyor.

İlk olarak nerede görüldüğü veya kökenlerinin hangi ülkeden geldiği bilinmiyor olsa da pek çok ünlü ismin bağlanmayı çok seven bu kediler ile yoğun bağlar kurduğu bilinen bir şey. En ülkü Sarman Kedi olarak Winston Churchill’in beslediği “Tango” adındaki kedi biliniyor. Kayıtlara göre, Winston Churchill ve Tango çoğu zaman birlikte uyumakta, toplantılarda bile beraber yer almaktaydı.

sarman kedi ozellikleri 1

Sarman Kediler neredeyse her yerde görülebilen bir ırk. Avrupa’dan Asya’ya kadar her bölgede bu tarz kedilerin yaygın olarak karşımıza çıkıyor olması güçlü genlerinden kaynaklanmakta. Bu renkteki kedilerde baskın olan genler genellikle yavruların yarısında görülüyor.

Sarman Kediler kendini sevdiren mizacı nedeniyle tarih boyunca her kesimden insan tarafından beslenmiş. Kraliyet üyeleri ve soylular tarafından saraylarda beslenen bu kediler halk arasında da fare gibi haşereler ile mücadele için evlerde, tarlalarda beslenmiş.

Sarman Kedi Görünüm

Sarman Kedilerin en yaygın ayırt edici özelliği şüphesiz turuncu renkleri. Farklı kürk desenlerinde görülebiliyor olsa da her Sarman Kedisinde turuncu renk sabit bir belirleyici.

Hemen okuyun;  İngiliz Kedileri

Sarman Kedilerin beş farklı kürk türü bulunmakta. Desenlerine göre ayrılan bu kürkler çoğu zaman orta boyda tüylere sahip. Bu kedilerin bıyıkları ise her zaman beyaz renkte karşımıza çıkıyor.

sarman kediler 2

Sarman Kediler çok atletik bir vücuda sahip. Enerji seviyeleri genellikle düşük olsa da sahip oldukları bu atletik vücut sayesinde istediklerini elde etmek konusunda hiç zorlanmıyorlar. Bazı kedilerde fazla kilolar problem yaratıyor olsa da güçlü vücutları çok yüksek yerlere kolayca zıplayabilmelerini sağlıyor.

Bu kedilerin bir diğer ortak özelliği de gözlerinin üstünde, alın kısımlarında görülebilen M harfi. Genetik olarak tüm turuncu kedilerin alnında bu işaretin görüldüğü bilinmekte. Çok nadir durumlar hariç tüm kedilerde farklı renkte bir M deseni görmek mümkün.

Sarman Kediler genetik olarak turuncu rengi veren X kromozomlarını taşımakta. Bu durum doğal olarak neredeyse tüm Sarmanların erkek olmasına neden oluyor. Turuncu renkte dişi kedilere rastlanıyor olsa da %85 gibi bir oranda Sarman Kedilerin erkek olduğu görülmekte.

Sarman Kedi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Sarman Kedilerin en önemli özelliği fazlasıyla sevecen bir yapıya sahip olmaları. Birlikte yaşadıkları insanlara çok fazla bağlanan bu ırk özellikle çocukları çok seviyor. Her insan ile kısa sürede bağ kurabilen ve ilgi gösteren bu kediler kucakta olmaya bayılıyor.

Sarman Kediler enerji olarak biraz daha zayıf. Genellikle koltukta oturup etrafı izlemeyi seven ve haklarında yapılan Garfield yakıştırmasında tam olarak uyan Sarmanlar insanlarla birlikte uyumaktan da çok hoşlanıyor.

Sarman Kediler 1

Her ne kadar bağımsız bir karaktere sahip olsa da insanlara bağlandığı sürece Sarman Kedilerin sahiplerinden kopması oldukça güç. Ancak, bu bağımsız karakterleri bu kedileri evde beslenmeye uygun hale getiriyor. Eğer gün içerisinde evde bulunmuyorsanız, kedinizin vakit geçirebileceği birkaç oyuncağı etrafa bırakmanız durumunda akşama kadar keyifli vakit geçireceğine şahit olabilirsiniz.

Hemen okuyun;  Sibirya Kedisi

Sarman Kediler diğer kediler ile pek fazla geçinememesi ile tanınıyor. Özellikle diğer erkek kediler ile bölge paylaşımı konusunda problem yaşayabiliyor olsa da düzgün bir tanıştırma ile bunun üstesinden gelinmesi mümkün.

National Geographic tarafından yapılan araştırmalarda kedilerin renkleri ile karakterleri arasında doğrudan bağlantı olduğu görülmekte. Turuncu renkli bu kedilerin ortak özelliklerinden biri de fazlasıyla konuşkan olmaları. İlerleyen yaşlarda bile sesine tepki veren, derdini miyavlayarak anlatma eğiliminde olan bu ırk sahipleriyle sohbet etmekten çok hoşlanıyor.

Sarman Kediler 4

Sarman Kediler dışarıda yaşayabiliyor olsa da bahçede beslenmek için uygun bir ırk değil. Kaçma eğilimleri yüksek olduğu gibi aynı zamanda insanlarla çok yakın bağlar kuran bu kedilerin strese girmemesi için evde beslenmesi tavsiye edilmekte.

Sarman Kedi Sağlık

Sarman Kediler oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir ırk. Genellikle herhangi bir genetik hastalığa yatkınlığı bulunmuyor. Düzenli veteriner kontrolünden geçirilmesi halinde ömür boyu sağlıklı şekilde yaşayabiliyor. Sarman kedi ömrü kedinizin beslenme ve yaşam koşullarına göre değişir.

Sarman Kedi Beslenme

Sarman Kedi besleyenler bildiği üzere genellikle kilo almaya yatkın. Az enerjiye sahip olmaları ve devamlı uyuyarak vakit geçirmeyi sevdikleri için mutlaka düzenli ve dengeli bir diyet ile beslenmeleri gerekli. Sarman Kedilere ev yemekleri de zarar verebileceği için sadece kediler için formülize edilmiş mamalar kullanılmalı.

sarman kediler 5

Kedinizin kilosuna ve yaşına göre uygun mamalar ile beslemeniz çok önemli. Özellikle kısır Sarman Kedilerinin daha düşük kalorili mamalar ile beslenmesi tavsiye ediliyor.

Sarman Kedi Bakım

Sarman Kediler özellikle kış aylarında daha fazla tüy dökmekte. Tüy dökme mevsiminde haftada birkaç defa taranmaya ihtiyacı olsa da diğer dönemlerde haftalık bir defa taramak yeterli gelecektir. Bunun dışında özel bir bakım ihtiyacı bulunmuyor.

Hemen okuyun;  Cornish Rex Karakteri, Bakımı ve Özellikleri

Sarman kediler kaç yıl yaşar?

Sarman Kedi Özellikleri

  • Çocuk Dostu: -/5
  • Apartman Yaşamı: -/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: -/5
  • Genel Sağlık: -/5
  • Zeka: -/5
  • Kaçma eğilimi: -/5
  • Tüy dökümü: -/5
  • Oyunculuk: -/5
  • Köpek dostu: -/5
  • Enerji seviyesi: -/5

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
munchkin kedisi 1 1

Munchkin Kedi Cinsi Özellikleri

Sonraki Konu
kedi tuvalet egitimi

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Related Posts