Kedilere dair herşey

Savannah Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Vahşi görüntüsü ile dikkat çeken Savannah Kedisi maceracı bir karaktere sahip. Kendine özgün, kaplana benzeyen kürkü ve sivri kulakları ile bu kediler fazlasıyla ilgi çekiyor. Çok yakın bir tarihte yeni bir kedi ırkı olarak tanınan Savannah Kedisi oldukça oyuncu.

Savannah Kedisi Tarihi

Savannah Kedisinin tarihi çok yakın bir tarihe dayanıyor. 1986 yılından itibaren üretilmeye başlanan bu kedilerin kökeni, vahşi bir Afrika kedisi ile çiftleşen dişi bir evcil kediye dayanmakta. Doğan yavruların kendine özgü bir karakteristiği olduğu görülünce Savannah Kedileri ortaya çıktı.

Patrick Kelly tarafından yetiştirilen Savannah Kedileri kısa sürede tüm dünyada popüler bir ırk haline geldi. Dayanıklılığı, uzun yaşam süresi ve oyuncu karakteri ile ilgi çeken bu kediler bugün ABD’de en fazla beslenen kedi ırkları arasında gösteriliyor.

Savannah Kedisi uluslararası kedi dernekleri tarafından 2012 yılında yeni bir ırk olarak tanınmaya başlandı. Bu tarihe kadar herhangi bir sertifikası olmasa da pek çok Savannah Kedisi yetiştirildi ve insanlar tarafından sahiplenildi.

Savannah Kedisi Görünüm

Savannah Kedisi vahşi bir görünüme sahip. Turuncu renk üzerinde siyah beneklerle görülen bu kediler kaplana benzer kürkleri ile dikkat çekmekte. Kaslı ve atletik bir gövdeye sahip olan Savannah Kedileri bu özelliklerini oyuncu karakterleri ile birleştiriyor.

Savannah Kedisinin kulakları da oldukça dikkat çekici. Sivri ve yukarıya doğru gelişen kulaklar tıpkı bir vahşi kediyi andırıyor. Badem şeklindeki gözlere sahip olan bu kedilerin kuyrukları uzun ve uç kısmı genellikle kıvrılmış olarak görülüyor.

Hemen okuyun;  Beyaz Kedi Cinsleri

Özellikle egzotik görünüme sahip bir kedi sahiplenmek isteyenler için ideal bir görünüme sahip olan Savannah Kedisi Afrika’dan gelen atalarının genetik özelliklerini korumakta. Kürk renkleri genellikle siyah, kahverengi veya gümüş çizgili olarak görülmekte. Bunun dışında kimi zaman daha açık renklerde Savannah Kedilerine de rastlamak mümkün.

Savannah Kedisi oldukça uzun bir yaşam süresine sahip 12 ile 20 yıl arasında yaşayabilen bu kedilerin tam boyutlarına ulaşması üç yıl sürüyor. Yine aynı şekilde ilk üç yıl içinde kürklerinin renginin değiştiği de görülebilmekte.

Savannah Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Savannah Kedisi herkes için uygun bir ırk değil. Kendine özgün, bağımsızlık düşkünü karakteri özellikle ilk kez kedi besleyecek kişiler için pek uygun sayılmaz. Çok zeki, aktif ve fazlasıyla sabır gerektiren bir kedi olması nedeniyle birazcık zahmetli bir ırk.

Savannah Kedileri oldukça zeki bir ırk. Evdeki çoğu nesnenin çalışma mantığını öğrenebildikleri için evde tek başlarına bırakıldığında mutlaka gereken önlemlerin alınması tavsiye ediliyor. Kapıları, televizyonu hatta dolapları bile açmayı öğrenebilen bu kediler fazlasıyla yaramaz.

Bir Savannah Kedisi beslerken mutlaka zekasını tatmin etmeniz gerekli. Sahipleri ile oyun oynamaktan çok hoşlanan bu ırkın enerjisini günlük olarak atması önemli. İnteraktif oyuncaklarla veya farklı oyunlar ile kedinizi günlük olarak yormanız tavsiye edilmekte.

Savannah Kedileri insanların ilgisini çekmek için farklı yollara başvurabiliyor. Kendine özgü bir mizah anlayışı olan bu kediler üzerinize atlayabilir veya nesneleri ağzıyla taşıyarak ilginizi çekmeye çalışabilir. Yine aynı şekilde yaramazlık yapmakta sınır tanımayan Savannah Kedileri mutlaka uygun ortamda beslenmesi gereken bir ırk.

Vahşi atalarından gelen içgüdüleri koruyan bu kediler özellikle yüksek yerlere tırmanmaktan çok hoşlanıyor. Eğer ev içerisinde beslemeyi planlıyorsanız tırmanabileceği oyuncakların çevrede bulunduğundan emin olmanız gerekli. Aksi takdirde kedinizin perdelerin veya kapıların üzerinde dolaştığına şahit olabilirsiniz.

Hemen okuyun;  En Uysal ve Sıcakkanlı Evcil Kedi Cinsleri

Savannah Kedileri tasma ile dolaştırılmak için uygun bir ırk. Özellikle parklarda, ağaçlara tırmanırken fazlasıyla keyif alacağından emin olabilirsiniz. Bahçenizde yeteri kadar güvenlik önlemi almanız durumunda bahçede dolaşmaya da fazlasıyla uygun.

Savannah Kedisi Sağlık

Savannah Kedisi herhangi bir sağlık problemine sahip değil. Genetik olarak oldukça güçlü olan bu ırkın kilo almaya yatkınlığı bulunuyor. Düzgün bir diyet ve düzenli veteriner kontrolünden geçmesi durumunda herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşma ihtimali çok düşük olacaktır.

Savannah Kedisi Beslenme

Savannah Kedileri her ne kadar enerjik ve oyuncu bir yapıya sahip olsa da kilo alma potansiyeli olan bir ırk. Bu nedenle mutlaka dengeli bir diyet ile beslenmesi gerekiyor. Günlük porsiyonlar ile yemeğinin verilmesi çok önemli.

Kedinizin yeteri kadar hayvansal protein ve su aldığından da emin olmanız gerekiyor. Bunun için temiz suya her zaman erişim sağlamanız önemli. Eğer ihtiyaç duyarsanız devamlı su akışı sağlayan kediler için hazırlanmış kedi pınarlarını tercih edebilirsiniz.

Kedinize ev yemeği vermek yerine kuru ve yaş mama ile dengeli bir şekilde beslemeniz çok önemli. Devamlı olarak yaş mama verilmesi halinde diş problemleri ortaya çıkabileceği için kuru mama vermeyi ihmal etmemeniz gerekli.

Savannah Kedisi Bakım

Savannah Kedisi kısa ve yumuşak tüylere sahip. İlgiyi çok sevdiği için taranma konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmanız çok düşük ihtimal. Kedinizi haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Bunun dışında özel bir bakım ihtiyacı bulunmuyor.

Savannah Kedisi Ek bilgiler

Savannah Kedileri ile ilgili dikkat çeken en ilginç özelliklerden bir tanesi çok iyi zıplıyor olmaları. Yetişkin bir Savannah Kedisi 240-250 cm yüksekliğe kadar zıplayabiliyor.

Savannah Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 4/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 5/5
  • Köpek dostu: 4/5
  • Enerji seviyesi: 5/5
Hemen okuyun;  Himalayan Kedisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir