scottish fold 8

Scottish Fold

Kıvrık kulakları, sahiplerinin yaptığı her işe olan ilgileri ve sevimli görünüşleri ile en bilindik kedi türlerinden biri olan Scottish Fold ırkı herkes için iyi bir arkadaş olma potansiyeline sahip. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu kedi ırkı kendine özgü pek çok karakteristik özellik de barındırıyor.

Scottish Fold Tarihi

scottish fold 8

Scottish Fold ırkı doğal mutasyon sonucunda İskoçya’nın Tayside bölgesinde ortaya çıkmıştır. Pek çok diğer kedi ırkında görülenin aksine bu kedi için ilk üretim özel olarak yapılmamış ve ırkın ortaya çıkışı tamamen tesadüf eseri olmuştur.

Susie adındaki beyaz renkte, kulakları bükük bir kediye dayanan Scottish Fold ırkı 1961 yılına kadar bilinmiyordu. Sessiz bir hayat sürdüren Susie’nin 1961 yılında kedilere ilgisi olan wİLLİAM Ross adındaki çoban tarafından fark edilmesi ile Scottish Fold ırkı tanınmaya başladı. Ross, Susie’nin yavrularından, Snooks adındaki bir dişi kediyi sahiplenerek bilinen ilk Scottish Fold kedisini üretmeyi başardı.

Scottish Fold 1

Snooks’un British Shorthair ırkından bir kedi ile çiftleşmesi ile doğan yeni yavrularda da kıvrık kulakların görülmesi Scottish Fold kedilerinin karakteristik özelliğini belirlemiş oldu. Bu genetik mutasyonun baskın olması ile birlikte Scottish Fold kedisi dünya çapında tanınmaya başladı.

İlk kez 1971 yılında ABD’ye giden Scottish Fold ırkı bu tarihlerde pek çok kuruluş tarafından yeni bir ırk olarak tanımlanmaya başladı. Ancak, kulaklarının enfeksiyona ve sağırlığa sebep olabilecek şekilde mutasyona uğraması nedeniyle, Birleşik Krallık’taki kedi dernekleri ve kuruluşları Scottish Fold’u üretilebilecek yeni bir ırk olarak kabul etmemekte.

Scottish Fold Görünüm

Scottish Fold 6

Hafif kıvırcık tüyleri ve bükük kulakları ile Scottish Fold kedileri oldukça özgün bir görünüme sahip. Farklı renklerde olabilen bu kedilerde en yaygın görülen tüy rengi gri.

Scottish Fold kedileri doğdukları zaman normal ve düz kulaklarla dünyaya geliyor. Yaklaşık olarak iki ile dört hafta arasında kulakları bükülen ve özgün görünümlerine kavuşan bu kediler  ortalama olarak 13 yıllık bir yaşam süresine sahip. Ağırlıkları ise 3.5 ile 6 kilogram arasında değişkenlik gösteriyor.

Scottish Fold kedilerinin tüyleri kediye göre değişebilmekte. Irka ait kesin bir tüy uzunluğu bulunmuyor. Bazı kedilerin kısa tüyleri olurken bazılarının daha uzun ve yoğun bir kürke sahip olduğu görülebilmekte. Rengi her ne kadar yaygın olarak gri olsa da nadir durumlarda lavanta ve çikolata renklerinde Scottish Fold kedilerin görülebildiğine de rastlamak mümkün.

Scottish Fold Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Scottish Fold 7

Scottish Fold ırkının şüphesiz en dikkat çeken yeri kulakları. Ancak bunun dışında bu ırkı fazlasıyla ilginç kılan bir karakteristik özellik de bulunuyor. Olur olmadık pozisyonlarda bulunmayı fazlasıyla seven bu kedileri yerde kurbağa gibi otururken veya yüzüstü biçimde uzanmış olarak görebilirsiniz. Bir kediden beklenmeyecek şekillere girmeyi çok seven Scottish Fold kedileri sizi her defasında şaşırtacak bir şeyler bulacaktır.

Ortalama derecede enerjiye sahip olan Scottish Fold ırkı oldukça zeki. Lazerle oynamayı veya zeka gerektiren oyunlarla vakit geçirmekten çok hoşlanıyorlar. Bunun dışında insanların dahil olduğu her aktivite Scottish Fold kediler için keyifli olacaktır.

Scottish Fold ırkı kediler ilgi ve alakayı fazlasıyla seviyor. Etrafında insanların olması, sahipleriyle bir arada bulunmak bu kedilere büyük keyif veriyor.

Scottish Fold 2

Scottish Fold, tek başına kalmaya uygun bir ırk değil. Gün içerisinde 4 saatten uzun süre yalnız kalması durumunda kediniz strese girebilir. Bu nedenle gün içerisinde evde bulunmayacaksanız veya kedinize arkadaşlık edecek başka bir kediniz yoksa Scottish Fold ırkı sizin için uygun olmayabilir.

Kedinizle sağlıklı şekilde bağ kurmak için işten döndükten sonra mutlaka bir süre sevmeniz ve ilgi göstermeniz tavsiye ediliyor. Birlikte oyun oynamanız önerilse de bunu yapamıyorsanız kedinizi kucağınıza alıp okşamanız bile yeterli olacaktır.

Scottish Fold Sağlık

Scottish Fold kedilerinde sahip oldukları mutasyon gereğince iskelet problemleri çok sık görülebilmekte. Bu problem kedi için fazlasıyla acı verici ve herhangi bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman bu sağlık sorunu nedeniyle kedilerin uyutulması gerekebiliyor.

Scottish Fold 4

İskelet problemleri ortaya çıkmadan önce kedinin bacakları ile kendini belli etmekte. Esnek olmayan veya bükülmeyen bacaklara sahip Scottish Fold kedileri ilerleyen dönemlerde bu hastalığa yakalanabiliyor. Yine aynı şekilde normalden daha kısa kuyruklar da hastalık belirtisi kabul ediliyor.

Bükük kulaklarını temizlemekte zorlanması nedeniyle kulak enfeksiyonları Scottish Fold ırkında sıkça görülebiliyor. Düzenli şekilde kedinizin kulaklarını temizlediğiniz sürece bu problemin önüne geçmek mümkün.

Scottish Fold Beslenme

Scottish Fold kedileri obezite ve kilo almaya çok yatkın bir ırk. Bu nedenle kedinizi beslerken günlük ne kadar mamaya ihtiyaç olduğunu hesaplamanız ve uygun ölçülerde beslemeniz çok önemli.

Scottish Fold 5

Diş problemleri oluşmaması için devamlı yaş mama kullanımı tavsiye edilmiyor. Bunun dışında Scottish Fold ırkının sahip olduğu herhangi bir özel beslenme kuralı bulunmamakta.

Scottish Fold Bakım

Scottish Fold ırkının tüylerinin haftalık olarak taranması tavsiye ediliyor. Eğer uzun tüylü bir kediniz varsa tarama sıklığını artırabilirsiniz.

Kedinizin dişlerini en azından haftalık olarak fırçalamanız tavsiye edilmekte. Bunun için veterinerden temin edeceğiniz özel diş macunu ve fırçasını kullanmanız gerekli.

scottish fold bakimi 3

Haftalık olarak kulak temizliği yapmanız çok önemli. Yumuşak kumaş veya pamuk ile %50 – %50 su – elma sirkesi karışımı kullanarak temizlik yapabilirsiniz. Kullanacağınız suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Pamukların kedinizin kulağına kaçmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde kedinizin kulağına zarar verebilirsiniz.

Scottish Fold Karakteristik Özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 1/5
  • Zeka: 3/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 4/5
  • Köpek dostu: 5/5
  • Enerji seviyesi: 3/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir