sibirya kedisi 1

Sibirya Kedisi

Kökenleri Rusya’ya dayanan bu kediler büyük ve atletik gövdeleri, kabarık tüyleri ve sevimli suratları ile tanınıyor. Sibirya bölgesinde çok eski yıllardan beri varlıklarına dair pek çok farklı bulgu mevcut olsa da ırk olarak kabul edilmeleri yakın tarihleri bulan Sibirya Kedileri çok uzun süredir insanların sadık dostları olmaya devam ediyor.

Sibirya Kedisi Tarihi

Sibirya Kedisinin tarihi en az bin yıl öteye dayanıyor. Soğuk bölgelerde yaşamak için evrimleşen bu kalın tüylü kediler özellikle Rusya’da tarih boyunca pek çok kitapta bile adından söz ettirmiş.

Tarih boyunca her zaman korumacı karakterleri ile tanınmış olan Sibirya Kedileri evleri haşerelerden ve farelerden korumak için beslenmiş. Özellikle tarlalarda beslendiğine dair kayıtlar bulunan Sibirya Kedisi her türlü koşula uyum sağlayabilen güçlü bir ırk.

sibirya kedisi 2

Sibirya Kedisi binlerce yıllık geçmişe sahip olsa da Soğuk Savaş dönemine kadar dünyanın geri kalanı tarafından bilinmemekteydi. 1990 yılında ABD’ye getirilen bu kedi ırkı 1996’da ilk kez cins ırk olarak kabul edildi. Sibirya Kedilerinin Cat Fanciers Association tarafından ırk olarak kabul edilmesi 2006 yılını buldu.

Rus çocuk kitaplarında, masallarında ve folklorik ögelerde adı çok sık geçen bu kedilerin kökeni milattan önce 1000 yılına kadar dayanıyor. Kimi araştırmalara göre Maine Coon ve Norveç Orman Kedisi gibi ırkların Sibirya Kedisinden ürediği düşünülüyor.

Sibirya Kedisi Görünüm

sibirya kedisi 3

Sibirya Kedisi çok farklı renklerde ve desenlerde görülebiliyor. Yumuşak ve uzun tüylere sahip olan bu ırkın kürkü aynı zamanda su geçirmez. Her kedi için geçerli olmasa da bazı Sibirya Kedilerinin yüzmekten hoşlandığına rastlamak mümkün.

Bu ırk aynı zamanda çok atletik ve kaslı bir vücuda sahip. Enerji seviyeleri ile birleşen atletik vücutlarında uzun ve kalın bir kuyruk mevcut.

Sibirya Kedileri 3.5 kilogramdan 8 kilograma kadar değişen ağırlıklarda görülebilmekte. Erkek ve dişi kediler arasında çok fazla ağırlık farkı görülmüyor.

Sibirya Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Her ne kadar soğuk bir anavatana sahip olsa da oldukça sıcakkanlı karakteri olan Sibirya Kedileri her zaman insanlar ile birlikte vakit geçirme eğilimine sahip. Sahiplerini ev içerisinde takip ettikleri ve yaptıkları işlere çok yoğun ilgi gösterdiği bilinen bu kediler aynı zamanda fazlasıyla konuşkan.

Sibirya Kedisi yumuşak ve kısık bir miyavlamaya sahip. Sahiplerine nasıl bir gün geçirdiklerini miyavlayarak anlatma eğiliminde olan bu kedilerin eve geldiğinizde size pek çok şey anlattığına şahit olabilirsiniz.

sibirya kedisi 005

Sibirya Kedileri yeni insanlar ile tanışmaktan çekinen bir ırk değil. Misafirlere veya diğer insanlara karşı çok yakın davranan bu ırk ilk kez gördüğü kişilerin bile kucağına çıkıp kendini sevdirme eğiliminde olabiliyor.

Çok dost canlısı ve sevecen karaktere sahip olduğu gibi aynı zamanda fazlasıyla aktif ve oyuncu olan Sibirya Kedisi özellikle zekasını kullanabileceği oyunları çok seviyor. Bir şeyleri ağzıyla taşımaktan da hoşlanan bu kedilere farklı numaraları öğretmek oldukça kolay.

Genetik kodlarında avcılık olması nedeniyle sudan korkmayan Sibirya Kedileri çoğu zaman çeşmelerle oynarken görülebilmekte. Bu nedenle akvaryumların yakınında bırakmamakta fayda var.

Sibirya Kedisi yüksekte olmayı seven bir kedi ırkı. Atletik yapısı sayesinde kapıların üstüne bile kolayca tırmanabilen bu ırk, enerjisini attığı sürece zarar veren yaramazlıklar yapmıyor. Kedinizle gün içerisinde oyun oynamanız hem enerjisini atmasını hem de daha fazla bağ kurmanızı sağlayabilir.

Sibirya Kedileri diğer evcil hayvanlarla ve köpeklerle yaşamaya oldukça uyumlu bir karaktere sahip. Köpek ve diğer kediler ile birlikte beslenmeye uygun olsa da uygun şekilde alıştırmak fazlasıyla önemli. Her kedinin kendine ait karakteristik özellikler olduğunu unutmadan, diğer hayvanlarla yaşamaya kademeli olarak alıştırmanız tavsiye edilmekte.

Sibirya Kedisi bahçede vakit geçirmekten çok hoşlanan bir ırk. Eğer güvenli bir bahçeniz varsa, uygun aşıları yaptırmanız koşuluyla kedinizi bahçeye bırakabilirsiniz. Özgürlüğe ihtiyaç duyan karakterleri nedeniyle bu ırkın tasma ile dolaştırılması tavsiye edilmiyor.

Sibirya Kedisi Sağlık

sibirya kedisi ozellikleri 4

Sibirya Kedileri oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir ırk olarak tanınmakta. Genetik olarak aktarılan herhangi bir sağlık problemleri bulunmuyor.

Bazı Sibirya Kedileri ilerleyen yaşlarda kalp büyümesi sorunu ile karşılaşabilmekte. Düzenli bir diyet ve veteriner kontrolü ile bu tarz sağlık problemlerinin önüne geçmek mümkün.

Sibirya Kedisi Beslenme

Sibirya Kedilerine ait özel bir beslenme gereksinimi mevcut değil. Ancak kürk sağlıklarının korunması ve sağlık problemlerinin önüne geçmek için protein oranı yüksek olan mamalar ile beslenmesi önerilmekte. Kuru ve yaş mamayı bir arada vererek kedinizin diş, böbrek ve kürk sağlığını koruyabilirsiniz. Çoğu kedi gibi Sibirya Kedilerini de ev yemekleri ile beslemek tavsiye edilmiyor.

Sibirya Kedisi Bakım

sibirya kedisi ozellikleri ve bakimi

Sibirya Kedileri oldukça uzun, üç katlı bir kürke sahip. Düğümlenmeye yatkın olan kürkleri derilerinin sağlıklı olması ve bu tarz problemlerin önüne geçmek için haftada birkaç defa taranmaya ihtiyaç duyabiliyor.

Kış aylarında daha kalın bir kürk geliştiren Sibirya Kedileri bu mevsimde daha fazla taranmaya ihtiyaç duyabilir. Kedinizi küçük yaşlardan itibaren taranmaya alıştırmanız durumunda herhangi bir problem yaşamadan, kolay bir şekilde tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sibirya Kedisi Ek bilgiler

Sibirya Kedisi kimi zaman Moscow Longhair olarak adlandırılmakta.

Sibirya Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 2/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 4/5
  • Oyunculuk: 4/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 4/5

Sibirya kedisi fiyat

Sibirya kedisi alerji

[sp_easyaccordion id=”2333″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir