siyam kedisi 7

Siyam Kedisi

Mavi gözleri, yumuşak tüyleri ve sevimli görüntüsü ile dünyanın her yerinde insanlar için oldukça iyi bir dost olmaya devam eden Siyam Kedisi zekası ile sizi şaşırtabilecek bir ırk. Tatlı bir ses tonuna sahip olan bu kedi ırkı size kediler ile nasıl konuşacağınızı öğretebilecek kadar da konuşkan.

Siyam Kedisi Tarihi

siyam kedisi 7

Görüntüsü ile tarihin her döneminde ilgi çekmiş olan Siyam Kedisi ilk olarak 1871 yılında, Londra’da gerçekleştirilen Crystal Palace Cat Show’da karşımıza çıkıyor. Burada günümüz Tayland’ı olan Siam’ın kraliyet kedisi olarak tanıtılan Siyam Kedileri 1871’den bu yana dünyanın her yerinde insanlara iyi birer arkadaş olmaya başladı.

Siyam Kedisi İngiltere’de sergilendikten sekiz yıl sonra, 1879’da Amerika Birleşik Devletleri’ne götürüldü. Bangkok’taki büyükelçinin başkana verdiği hediye olarak ilk kez ABD’ye giden kediler bu andan sonra Amerika’da da bir hayli popüler hale geldi. Özellikle sinema filmlerinde sıkça tercih edilen Siyam Kedisi bugün itibariyle dünyada en çok beslenen kedi ırklarından biri olarak tanınıyor.

Siyam Kedisi Görünüm

siyam kedisi 3

Siyam Kedileri ortalama boyutta bir kedi ırkı olarak biliniyor. İnce bir vücuda ve  uzun bacaklara sahip olan kedilerin dişilerinin ağırlığı 3-4 kilogram arasında değişirken yetişkin erkek siyam kedileri 4 ile 5.5 kilogram arasında ağırlığa sahip olabilmekte.

Siyam Kedisi için en ayırt edici özellik masmavi gözleri olarak biliniyor. Badem şeklinde ve boyutunda görülen gözleri bu kedilere oldukça özgün bir görünüm katıyor.

Siyam Kedisi aynı zamanda “albino” bir kedi ırkı. Tüylerinde beyaz veya açık kahverengi bölümler sıkça görülebiliyor. Genellikle iki renk olarak görülen Siyam Kedisi’nde siyah veya koyu renkli tüyler de görülebilmekte. Genellikle kafa ve pati bölgelerinde görülen siyah ve koyu renkler kedinin doğumundan birkaç hafta sonra ortaya çıkmaya başlıyor. Bu tarihe kadar Siyam Kedisinde beyaz veya krem rengi tüyler görülüyor.

Siyam Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

siyam kedisi ozellikleri 1

Siyam Kedisi hem zeki hem de fazlasıyla meraklı bir kedi ırkı. Bazı kaynaklarda “kedi dünyasının köpekleri” olarak da adlandırılan bu kedilerle ilgilenmezseniz ev içerisinde bol miktarda macera yaşayabilirsiniz.

İnsanlarla yoğun bir bağ kuran Siyam Kedisi her zaman için sahibi ile birlikte hareket etmek ister. Özellikle sahibinin yaptığı her işe dahil olmak isteyen bu kedi ırkı fazlasıyla ilgi beklemekte. Günlük olarak oyun oynamanız ve kedinizin enerjisini atmasını sağlamanız çok önemli.

Siyam Kedileri sahipleri evde yokken genellikle ev içerisinde keşif yapmayı tercih ediyor. Çekmeceleri ve kapılara açmayı öğrenebilen bu kediler aynı zamanda çeşmeleri de kolayca açabilecek zekaya sahip. Zekaları asla hafife alınmaması gereken bu kedi ırkı evde tek başlarına bırakılacaksa mutlaka gereken önlemlerin alınması tavsiye ediliyor.

siyam kedisi 2

Siyam Kedisi ilgisini çekecek oyuncaklarla saatler boyunca oynayabiliyor. Özellikle zekasını kullanmasını sağlayacak olan oyuncakları tercih etmeniz çok önemli. Bunun dışında kedinizin bazı televizyon programlarını da dikkatlice izlediğine rastlayabilirsiniz.

Atletik yapıları sayesinde pek çok farklı aktiviteye uygun olan Siyam Kedisi, bu özelliğini zekası ile birleştirerek pek çok farklı numara öğrenebiliyor. Ödül maması kullanarak kedinizi neredeyse her konuda eğitmeniz mümkün.

Tasmaya alıştırmanız durumunda Siyam Kedisi parkta yapacağınız bir yürüyüşten fazlasıyla hoşlanacaktır. Atletik bir kedi olması nedeniyle tasmadan kaçma ihtimali olduğunu unutmadan, gereken önlemleri aldığınız sürece kedinizi çok kalabalık olmayan parklarda gezdirebilirsiniz.

Siyam Kedisi her yaştan çocuk ve hayvan ile yaşamaya uygun. Gün içerisinde kendisine eşlik edecek bir arkadaşa ihtiyaç duyması yaygın görülen bir durum. Başka kedi ırklarıyla bir arada beslenebiliyor olsa da iki Siyam Kedisinin birlikte beslenmesi en iyi seçenek olacaktır.

Siyam Kedisi Sağlık

siyam kedisi 6

Siyam Kedisinin kafasının diğer ırklar göre daha büyük olması nedeniyle sindirim ve diş problemleri daha yaygın görülmekte. Bunun dışında bazı Siyam Kedilerinde böbrek taşına rastlandığı biliniyor.

Uygun beslenme ve düzenli veteriner kontrolü ile bu tarz hastalıkların önüne geçmek mümkün.

Siyam Kedisi Beslenme

Siyam Kedisi, kedinizin hoşlanacağı yaş veya kuru mama ile beslenebilmekte. Herhangi bir özel diyet ihtiyacı bulunmuyor. Ancak ev içerisinde beslerken aşırı kilo almamasına dikkat etmeniz ve uygun miktarlarda mama vermeniz çok önemli.

Diş problemlerinin önüne geçmek için sürekli olarak yaş mama yerine kuru mama tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Buna ek olarak kısırlaştırılmış olan Siyam Kedilerinde aşırı kilo alımının önüne geçmek için mutlaka özel mamalar kullanılması tavsiye edilmekte.

Siyam Kedisi Bakım

siyam kedisi 4

Siyam Kedisinin tüyleri kısa. Bu nedenle taranması ve bakımı kolay bir kedi ırkı olarak biliniyor. Sadece haftada bir kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Ancak bazı Siyam Kedilerinin taranmaktan pek hoşlanmadığını unutmamalısınız.

Kedinizin tırnaklarını her 10-14 günde bir kesmeniz tavsiye ediliyor. Eğer tırnaklarını kesemiyorsanız veterinerinizden destek alabilir veya uygun tırmalama tahtaları ile kendi kendine törpülemesini sağlayabilirsiniz.

Siyam Kedisinin diş hastalıklarına daha yatkın olduğu unutulmamalı. Bu nedenle veterinerinizden temin edeceğiniz uygun bir diş fırçası ve diş macunu ile kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekebilir.

Siyam Kedilerini zorunlu olmadıkça banyo yaptırmanız tavsiye edilmiyor.

Siyam Kedisi Karakteristik Özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 3/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 4/5
  • Köpek dostu: 4/5
  • Enerji seviyesi: 4/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir