sokak kedisi

Sokak Kedileri Ne Yer?

Sokak kedileri ne yer? Sokak kedileri ekmek yer mi? Sokak kedilerini nasıl beslemeliyim sorusunun cevabını öğrenin.

Sokaklarda yaşayan kedilerin hayatları ev kedilerine kıyasla çok daha zor geçiyor. Yağmurda, soğuk havalarda saklanmak zorunda olan, dış etmenlerle mücadele ederek hayatta kalması gereken bu kediler için beslenme de oldukça zorlayıcı bir süreç.

Karşınıza çıkan sokak kedileriyle ilgilenmek, onları sevmek ve beslemek istemeniz güzel bir hareket. Peki ya bu kedileri ne ile besleyebileceğinizi ve siz yokken neler ile beslendiğini merak ediyor musunuz?

Sokak Kedileri Normal Şartlarda Ne Yer?

sokak kedisi

Sokak kedilerinin beslenme alışkanlıkları oldukça geniş. Yemek bulmakta zorlandıkları için evde yaşayan kedilerin yemediği çoğu gıda ile beslenmeye alışkınlar. Örneğin, bir sokak kedisini, kediler için hiçbir besleyici niteliği olmayan ekmek parçalarıyla beslenirken bile görebilirsiniz.

Sokak kedileri, her kedi gibi protein ağırlıklı gıdalar ile beslenmeye gayret eder. Eğer avlanabilirse, kuş, fare gibi hayvanları yakalayarak onları yiyebilir.

Av bulamadığı durumlarda ise çöpleri karıştırarak insanların artıklarıyla beslenir. Artıklar konusunda fazla seçici olamayan, bu gıdaları köpekler ve diğer kedilerle paylaşmak zorunda kalan sokak kedileri çoğu zaman karnını doyuracak besini zar zor bulmaktadır.

Sokak Kedilerini Ne İle Besleyebilirim?

sokak kedileri

Sokak kedileri her ne kadar buldukları her şey ile beslenmeye alışık olsa da tıpkı bir ev kedisi gibi protein ağırlıklı gıdalar ile beslenmelidir. Kedileri aşağıdaki besin maddeleriyle besleyerek fazlasıyla mutlu edebilirsiniz;

 • Tavuk eti
 • Balık
 • Kırmızı et
 • Ciğer ve benzeri sakatatlar

bu besinler sahip oldukları yüksek protein oranı sayesinde kediler için oldukça sağlıklı ve lezzetli bir öğün olabiliyor. Bunun dışında, kaliteli kedi mamaları ile de sokak kedilerini beslemekte herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Kedileri süt ile beslemek sindirim sistemleri için zararlı olabilir. Bu nedenle tavsiye edilmemekte. Eğer süt ile beslemek zorunda kalırsanız sulandırarak vermenizde fayda var.

Yavru Sokak Kedileri Nasıl Beslenmeli?

Yavru sokak kedileri, katı gıdaları tüketmeye zorunlu olarak daha hızlı adapte olmakta, bu sayede yetişkin kedilerin tükettiği tüm besinleri tüketebilmektedir.

Ancak, yavru kedilerin sindirim ve bağışıklık sistemleri daha hassas olduğu için vereceğiniz etlerin iyi piştiğinden emin olmalısınız. Bu tarz besinleri, hem yetişkin hem de yavru sokak kedilerine vermeden önce pişirmeniz, kedilerin herhangi bir iç parazit problemi ile karşılaşmasının önüne geçecek ve çok daha doğru olacaktır.

Sokak Kedileri Sık Sorulanlar

 • sokak kedileri için mama : Sokak kedileri için, büyük marketlerde oldukça uygun fiyata mamalara ulaşabilirsiniz.
 • sokak kedileri için mama önerileri : 
 • sokak kedileri kaç yıl yaşar : Sokak kedileri ortalama 6 yıl yaşar.
 • kediler evde mi sokakta mı mutlu : Bu konu tartışmaya açıktır, kediler keyif severler ve evde daha mutludurlar.
 • sokak kedinin ağzından salya akması :
 • sokaktaki yavru kediler ne yer : Yukarıda makalede bu soruların cevabını öğrenebilirsiniz.
 • sokak kedileri için neler yapılabilir :
 • sokak kedisine aşı :
 • sokak kedileri süt içer mi : Yavru kediler dışında süt kediler için zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir