tekir kedi 4

Sokak Kedisi Cinsleri

Kediler, özellikle Türkiye’de sokakta yaşamaya bir hayli adapte olmuş durumda. Dünyanın en yüksek sokak kedisi popülasyonlarından birine sahip olan Türkiye’de, sokak kedileri oldukça iyi besleniyor ve insanlarla çok iyi vakit geçiriyor. 

Tekir Kedi 3
Mass Image Compressor Compressed this image. https://sourceforge.net/projects/icompress/

Adaptasyon yetenekleri oldukça güçlü olan sokak kedileri, içgüdüsel olarak tehlikelerden uzak kalmak adına insanlardan kaçıyor olsa da kendilerini besleyen, arkadaşlık yapan insanlara karşı daha rahat olabiliyor. Elbette, bu durum kedinin karakteristik özelliklerine bağlı olarak da değişkenlik gösterebiliyor. 

Sokak Kedilerine Tekir Adı Verilir

Sokak kedileri, herhangi bir ırkın tekil özelliklerini göstermemekte ve genellikle melez olarak bilinmektedir. Melez bir ırk olan ve “tekir” olarak sınıflandırılan bu kedilerin genetik geçmişinde pek çok farklı kedi ırkına dair iz bulabilmek mümkün. 

Tekir kedilerin kökenlerinin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor olsa da bu kedilerin ormanlarda yaşayan yabani kedilerin devamı olduğu düşünülüyor. Uzun yıllar boyunca şehir hayatına adapte olan tekir kediler, her ne kadar insanlarla bir arada yaşamaya alışmış olsa da içgüdüleri gereğince, insan da dahil olmak üzere yabancı canlıların ilgisinden kaçmaya gayret ediyor. 

Sokakta Pek Çok Farklı Kedi Irkıyla Karşılaşmak Mümkün

Sokak kedilerinin dahil olduğu melez ırka “tekir” adı veriliyor olsa da evden kaçma, sokağa atılma gibi sebeplerden dolayı pek çok farklı kedi ırkına da rastlamak mümkün. Bu kediler, doğrudan tekir olarak dünyaya gelmek yerine, genetik miraslarını yine sokaktaki kediler ile çiftleşerek geleceğe taşıyabiliyor. 

Ancak, sokakta her ne kadar tüm ırklardan kediye rastlamak mümkün olsa da en iyi adaptasyonu tekir kediler sağlıyor. Ev kedisi olarak beslenen, sokağa atılan kedilerin, tekir kediler kadar uzun süre yaşaması ve sokağın zor şartlarına adapte olabilmesi ne yazık ki mümkün olamamakta. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir