Tekir Kedi 2

Tekir Kedi

Her köşe başında karşımıza çıkan, kimi zaman korkup kaçsa da sevgi gösterildiği zaman karşılığını veren bu kediler pek çok farklı görünümde olabilmekte. Dünyanın her yerinde, sokaklarda, balıkçılarda insanlarla arkadaşlık eden Tekir Kedilerin hepsi fazlasıyla sevimli.

Tekir Kedi Tarihi

İnsanların kediler ile olan ilişkisinin tarihi oldukça geçmişe dayanıyor. İlk evcilleşen hayvanlar arasında gösterilen kediler insanlara tarlalarda, evlerde haşere ve fareler ile mücadelede yardım etmekteydi.

Antik Mısır’da olduğu gibi kimi zaman kutsal sayılan kedilerin tarih boyunca çoğu zaman herhangi bir cinse ait olması beklenmiyordu. Tekir Kediler her zaman insanlara iyi birer dost ve yardımcı oldu.

tekir kedi ozellikleri

Tekir Kedilerin kökenleri hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor. Yapılan son araştırmalara göre Afrika Vahşi Kedisi ve Avrupa Mahalli Vahşi kedisi melezi olan bu kediler sahiplenilmedikleri sürece sokaklarda yaşamaya adapte olmuş vaziyetteler.

Tekir Kedilerin tarih öncesi çağlardan beri her kıtada görüldüğü bilinmekte. Bunun dışında kesin bir tarihi bilgi mevcut değil.

Tekir Kedi Görünüm

Tekir Kedilerin görünümü fazlasıyla değişken olabiliyor. Çok farklı renklerde gözlere ve kürke sahip olan bu kedilerin ortak özelliği alın bölümlerinde M şeklinde bir iz olması. Neredeyse tüm tekir kedilerde bu özellik görülmekte.

Tekir Kediler gerek genetik özellikleri gerekse sokak yaşamına adapte olmaları sayesinde kaslı ve atletik bir vücuda sahip. Gövdeleri oldukça kaslı olan bu kedilerin kafaları genelde küçük olsa da farklı görünümlere sahip Tekir Kedilere rastlamak da mümkün.

Tekir Kedi 1

Tekir Kediler uzun yıllar boyunca sokak yaşamına alıştığı için doğal mutasyon sonucu gelişmiş farklı özelliklere sahip olabiliyor. Bu nedenle Tekir kediler için spesifik bir görünüm çizmek oldukça zor.

Tekir Kedi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Tekir Kedilerin karakteri de tıpkı görünümlerinde olduğu gibi çok değişken olabilmekte. Yaşadıkları ortam ve insanlarla olan ilişkilerine göre oldukça farklı olabilen karakterleri genellikle insanlara alıştıktan sonra değişim göstermekte.

İnsanlarla bir arada yaşamaya alışmış olan Tekir Kediler genellikle sahiplerine büyük bir sevgi beslemekte. Çok iyi bağlar geliştirebilen ve çocuklarla iyi geçinen Tekir Kediler ağırlıkta görülüyor. Özellikle yavruluk dönemlerinden beri insanlar ile yaşamaya alışmış olan kediler genelde sevecen ve dost canlısı olmakta.

tekir kedi 4

Bazı Tekir Kediler diğer kedilere kıyasla daha özgürlük düşkünü olabilir. Her kedinin de tıpkı insanlar gibi kendine özgü bir karakteri olduğu unutulmamalıdır. Bu karakterlerini gösterebilmeleri için insanlara alışmaları gerekir. Kimi kediler insanlar ile bir arada yaşamaya alışmış olsa bile daha özgür bir karaktere sahip olabilir.

Tekir Kediler genellikle meraklı bir karaktere sahiptir. Çevrelerinde olan biteni keşfetmek ve her şeyin kontrol altında olmasını isteyen Tekir Kedilerin çoğu zaman birlikte yaşadıkları insanlar ile sıkı bağlar kurduğu görülür. Özellikle ev içerisinde beslenmeye alışmış olan kedilerin sahiplerini devamlı takip ettiği ve hareketlerini taklit ettiği görülebilir.

Tekir Kedilerin adaptasyon yetenekleri diğer ırklara göre daha gelişmiştir. Her ne kadar zekaları bazı cins kedilere kıyasla daha zayıf olsa da genetik kodları gereği öğrenmeye fazlasıyla yatkın olan bu kediler pek çok oyunu kolayca ezberleyebilir. Bununla birlikte, küçüklükten beri köpeklerle bir arada yaşamış olan Tekir Kedilerde köpeklerin davranışlarını taklit eden hareketlerin görüldüğü bilinmektedir.

Her kedinin kendine özgü bir karakteri olduğu unutulmamalıdır. Tekir Kediler insanlar ile bir arada yaşadıkları sürece çocuklarla ve bebeklerle iyi anlaşabilir. Ancak kedinizin davranışlarını tam olarak anlamadan çocuklar ile birlikte bırakmamanız önerilmektedir.

Tekir Kediler bölgelerini korumaya fazlasıyla meyilli bir mizaca sahiptir. Bu nedenle başka kediler ile bir arada yaşamaya yatkın olmayabilir. Başka bir kedi ile aynı ortamda yaşayacaksa aşamalı olarak alıştırmanız kedinizin strese girmemesi için oldukça önemlidir.

Tekir Kedi Ömrü

Tekir kediler 15 veya 20 yıl kadar yaşar, bazıları daha uzun yaşayabilir. Tıpkı insanlarda ve diğer hayvanlarda olduğu gibi, diyet ve egzersizin yaşam süresi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Tekir Kedi Sağlık

tekir kedi 5

Tekir Kediler zor şartlarda yaşamaya alışkın oldukları için sağlıklı kabul edilir. Ancak doğal mutasyon sonucu farklı melezlerle karşılaşmak mümkün olduğundan her kedi için aynı sağlık durumu söz konusu olamaz.

Çoğu Tekir Kedi ilerleyen yaşlarda kötü beslenmeye bağlı olarak böbrek sorunları ile karşılaşabilmektedir. Bu tarz problemlerin önüne geçmek için kedinize ev yemeği vermemeniz, sadece kediler için hazırlanan özel mamalar ile beslemeniz tavsiye edilir.

Tekir Kedi Beslenme

Tekir Kediler kilo almaya fazlasıyla yatkın. Dengeli ve düzenli bir diyet ile beslenmedikleri sürece ilerleyen yaşlarda problem çıkaracak sağlık sorunları ile karşılaşmak olası.

Kedinizin kilosuna ve aktivite oranına bağlı olarak uygun ölçüde mama vermeniz tavsiye edilmekte. Kuru ve yaş mama dengesini sağlayarak kedinizin diş sağlığını da koruyabilirsiniz.

Tekir Kedi 3

Kısırlaştırılmış kedilerde mutlaka düşük kalorili özel mamalar tercih edilmelidir. Tekir Kediler kısırlaştırıldıktan sonra daha az enerjik olacakları için kalori dengesi mutlaka gözetilerek özel bir diyet hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Çoğu Tekir Kedi mama ayırt etmemesi ile bilinir. Ancak bu durum kedinizin karakterine göre değişkenlik gösterebilir.

Tekir Kedi Bakım

Tekir Kedilerin bakımı oldukça kolay. Çoğu kedinin kısa veya orta uzunlukta bir kürke sahip olduğu görülmekte. Kedinizi haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Çoğu kedide olduğu gibi Tekir Kedilerde de banyo yaptırmak zorunlu olmadıkça kaçınılması gereken bir durumdur. Eğer banyo yaptırılması gerekiyorsa, kedinizi susuz yıkama için kullanılan özel kedi şampuanları ile temizleyebilirsiniz.

tekir kedi bakimi egitimi

Bazı Tekir Kedilerin fazlasıyla titiz olduğu unutulmamalıdır. Kedinizin strese girmemesi için kumunun devamlı olarak temiz tutulması tavsiye edilmekte.

Tekir Kedi Özellikleri

 • Çocuk Dostu: -/5
 • Apartman Yaşamı: -/5
 • Kilo Alma Potansiyeli: -/5
 • Genel Sağlık: -/5
 • Zeka: -/5
 • Kaçma eğilimi: -/5
 • Tüy dökümü: -/5
 • Oyunculuk: -/5
 • Köpek dostu: -/5
 • Enerji seviyesi: -/5

Tekir Kedi Fiyatları ile ilgili çok fazla arama yapıldığı görülmektedir. Tekir Kedi Cinsi Fiyatları hakkında bilgi edinin.

Bir yorum

 1. […] Tekir kedilerin kökenlerinin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor olsa da bu kedilerin ormanlarda yaşayan yabani kedilerin devamı olduğu düşünülüyor. Uzun yıllar boyunca şehir hayatına adapte olan tekir kediler, her ne kadar insanlarla bir arada yaşamaya alışmış olsa da içgüdüleri gereğince, insan da dahil olmak üzere yabancı canlıların ilgisinden kaçmaya gayret ediyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir