Tuxedo Kedi

Halk arasında genelde yanlışlıkla ayrı bir ırk gibi bilinen Tuxedo Kediler aslında sadece görüntüleri nedeniyle bu şekilde biliniyor. Birden fazla kürk rengi görülebilen tüm kedi ırkları içerisinde “Tuxedo Kedi” olarak adlandırılan kediler ortaya çıkabilmekte.

Tuxedo Kedi Tarihi

Tuxedo Kedilere ait tarihi bir bilgi mevcut değil. Sadece görüntüleri nedeniyle bu şekilde adlandırılıyor olmaları ayrı bir ırk olarak arşiv tutulmasını engellemekte. Ancak tarihte pek çok Tuxedo Kedinin kayıtlara geçtiği biliniyor.

İlk olarak hangi ülkede veya hangi ırk kedide görüldüğü bilinmiyor olsa da pek çok önemli ismin Tuxedo Kedi beslediği bilinmekte. Bunlardan en ünlüsü “Socks” adıda, eski ABD başkanı Bill Clinton’un kedisi olarak tanınmakta.

tuxedo kedi 1

Bunun dışında, “Simon” adındaki Tuxedo Kedisi, 1949 yılında Çin İç Savaşı’nda İngiliz Kraliyet Donanması adına görev yapmış bir kedi olarak dünya çapında büyük ün kazandı. Gemilerde fare ile mücadele için beslenen Simon, savaş sonrasında askerlerin yemeklerini koruduğu için PDSA Dicken Madalyası ile ödüllendirilmişti. Simon maalesef savaş sırasında kurşun yarası nedeniyle hayatını kaybetti.

Daha yakın tarihe gelindiğinde, Purina – Felix marka mamalarda görülen Tuxedo Kedisi fazlasıyla tanıdık bir sima. Bunun dışında, elektronik müzik sanatçısı deadmau5’in de “Professor Meowingtons PhD” adını verdiği bir Tuxedo Kedisi bulunmakta.

Tuxedo Kedi Görünüm

Tuxedo Kediler birden fazla rengin görülebildiği tüm kedi ırklarında ortaya çıkabilen bir mutasyon. Bazı genlerin çekinik olması nedeniyle ortaya çıkan bu kediler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiyor.

Hemen okuyun;  Siyam Kedisi

Tuxedo Kedilerin en önemli özelliği takım elbise giymiş gibi görünen tüylere sahip olması. Siyah ve beyaz renklerde görülen, patileri farklı renklerde olan Tuxedo Kedileri fazlasıyla sevimli bir görünüme sahip.

Tuxedo Kedi 2

Tuxedo Kedilerinde genellikle yeşil göz görülmekte. Tüylerine özgün formunu kazandıran genleri nedeniyle göz renginin yeşil olduğu düşünülüyor. Göz renginin neden yeşil olduğuna dair herhangi bir net bilgi bulunmamakta.

Bu kedilerin genel özelliklerinden biri de bıyıklarının her zaman beyaz renkte görülmesi. Siyah yüzlü kedilerde oldukça bariz görebileceğiniz bu fiziksel özellik Tuxedo Kedilerini oldukça sevimli kılmakta.

Tuxedo Kedi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Tuxedo Kedileri sahip oldukları ırkın özelliklerine göre bir mizaca bürünmekte. Her kedinin kendine özgün bir karakteri olacağı için bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil.

Tuxedo Kedileri ile ilgili yapılan gözlemlerde bu tarz bir kürke sahip kedilerin genellikle daha enerjik olduğu gözlemleniyor. Aynı ırktan diğer kedilere göre daha sosyal olan Tuxedo Kedileri insanlarla ve çocuklarla daha fazla bağ kurabilmekte.

Bunun dışında ilginç bir genetik özellik olarak Tuxedo Kedilerinin diğer kedilere kıyasla 24 saat daha erken gözlerini açtıkları görülüyor. Bu özelliklerinin hangi genden kaynaklandığı henüz bilinmiyor.

Tarih boyunca beslenen Tuxedo Kedileri düşünüldüğü zaman bu kedilerin oldukça dost canlısı olduğu söylenebilir. Pek çok ünlü isme arkadaşlık etmiş olan bu kedilerin zekası da oldukça dikkat çekici. Beethoven gibi önemli tarihi figürlere dostluk yapmış olan Tuxedo Kedileri kesinlikle zekalarının hakkını veriyor.

tuxedo kedi ozellikleri

Çift renkli kürk görülebilen kedi ırkları ortalama olarak 15 ile 20 yıl arasında değişen bir yaşam süresine sahip. Ancak, araştırmalara göre dışarıda yaşayan Tuxedo Kedilerinin ortalama olarak beş yıl hayatta kaldığı belirtiliyor.

Tuxedo Kedi Sağlık

Tuxedo Kedileri genellikle sağlık konusunda pek fazla problem yaşamayan ırklarda görülmekte. Renklerini veren genler herhangi bir sağlık problemine yol açmıyor. Tamamen doğal olarak gelişen bir mutasyon sonucu ortaya çıkması nedeniyle genetik hastalıklara yatkınlığı daha düşük.

Hemen okuyun;  Devon Rex Karakteri, Bakımı ve Bilmeniz Gerekenler

Her kedi ırkının kendine ait sağlık problemleri olabileceği unutulmamalı. Tuxedo Kedileri bir ırk olmadığı için genel sağlık konusunda herhangi bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

Tuxedo Kedi Beslenme

tuxedo kedi 3

Her kedide olduğu gibi Tuxedo Kedilerinde de dengeli bir beslenme fazlasıyla önemli. Kuru ve yaş mama dengesi sağlandığı sürece herhangi bir sorun yaşamadan, kedinizin sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilere ev yemekleri vermek içerdikleri yağ ve tuz nedeniyle zararlı olabilir. Hangi ırktan kedi olursa olsun sadece kediler için özel olarak tasarlanmış mamaların tercih edilmesi tavsiye edilmekte.

Tuxedo Kedi Bakım

Kedinizin tüy uzunluğuna göre haftada bir veya daha fazla taramanız gerekebilir. Kedinizin kürkünü tarayarak hem daha iyi bağlar kurabilir hem de derideki yağ dengesini sağlayabilirsiniz. Çoğu kedinin haftalık olarak bir defa taranması yeterli olmakta.

Tuxedo Kedi Ek bilgiler

tuxedo kedi 4

Tuxedo Kedilerinin diğer kedilere kıyasla daha zeki olduğu düşünülmekte. Bununla ilgili pek çok araştırma yapılıyor olsa da henüz kesin bir bulguya rastlanmadı.

Tarih boyunca Tuxedo Kedilerinin insanlara iyi şans getirdiği düşünülmüş. Pek çok soylu tarafından beslenen bu kediler sadece fare ve diğer haşereler ile mücadele amaçlı değil aynı zamanda şans ve bereket getirmesi için de tercih edilmiş.

Dünya üzerinde Everest’e tırmanmayı başaran tek kedi, Roderick adındaki Tuxedo Kedisi olarak bilinmekte.

Tuxedo Kedileri aynı ırktan diğer kedilere kıyasla daha fazla miyavlama eğilimine sahip. Rutinlerine çok bağlı olan bu kediler gün içerisinde yalnız kaldıkları zaman akşamları miyavlayarak sahipleriyle sohbet etmeye çalışıyor.

Antik Mısır’da resmedilen kedilerin %70’inin Tuxedo Kedisi olduğu bilinmekte.

Tuxedo Kedi Karakteristik özellikler

Her kedinin kendine özgün bir karakteri olacağı için bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. Tuxedo Kedileri ile ilgili yapılan gözlemlerde bu tarz bir kürke sahip kedilerin genellikle daha enerjik olduğu gözlemleniyor.

Kedinizin tüy uzunluğuna göre haftada bir veya daha fazla taramanız gerekebilir. Kedinizin kürkünü tarayarak hem daha iyi bağlar kurabilir hem de derideki yağ dengesini sağlayabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
yavru kedi tuvalet egitimi

Kedi Tuvalet Eğitimi

Sonraki Konu
bombay kedi

Bombay Kedisi

Related Posts