cornish

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Kediler her ne kadar sevimli birer arkadaş olsa da kimi zaman alerji gibi sebeplerle tüyler büyük problem yaratabiliyor. Pek çok kedi dostu, bu sevimli canlıları her ne kadar sevip sahiplenmek istiyor olsa da tüy problemleri nedeniyle çekimser kalabiliyor.

Kimi kedi ırkları oldukça kabarık ve bakımı zor kürkleri ile biliniyor olsa da bazı cinslerde tüy dökümünün oldukça az olduğu bilinmekte. Sizler tüy dökmeyen ve en az tüy döken kedi cinslerini bu yazımızda listeledik.

Sfenks Kedisi

sfenks kedisi

Tüy dökmeyen kedi cinsleri denildiği zaman hiç şüphesiz akla gelen ilk isim Sfenks kedileri. Farklı ve özgün görünümler ile tanınan bu kedilerin tüysüz bir derisi olması sayesinde tüy dökmeleri de imkansız hale geliyor.

Bu kedilerde her ne kadar tüy bulunmuyor olsa da vücut salgılarının ve deri döküntülerinin kimi insanlarda alerjiye sebep olabileceği unutulmamalı. Eğer tüy alerjisinden dolayı kedi sahiplenemiyorsanız, Sfenks Kedisi sahiplenmeden önce diğer salgılara karşı alerjiniz olmadığına emin olmalısınız.

Buna ek olarak kedinizin tüysüz olması bakımının kolay olduğu anlamına da gelmiyor. Sfenks Kedileri genellikle özel bir diyete ve sıkça banyo yaptırılmaya ihtiyaç duyuyor.

Sibirya Kedisi

sibirya kedisi

Sibirya kedilerinde her ne kadar kabarık ve yoğun bir tüy görünüyor olsa da bu kedilerin diğer kedi cinslerine kıyasla çok daha az tüy döktüğü bilinmekte. Yine aynı şekilde, tüy alerjisi olan kişiler çoğu zaman Sibirya Kedilerinin tüylerinden etkilenmiyor.

Düzenli kürk taraması ve doğru beslenme ile Sibirya Kedilerinin çok az tüy döktüğüne şahit olabilirsiniz. Çocuğunuzla da çabuk anlaşacak bu tür hakkında detaylı bilgi için Sibirya Kedisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bengal Kedisi

bengal kedisi

Leopar desenli kürkleri ile adeta küçük birer kaplan olan Bengal Kedileri en az tüy döken kedi cinsleri arasında gösteriliyor. Özellikle kısa tüylü olmaları sayesinde bakımı oldukça kolay olan kürkleri için haftada bir kez taramak yeterli oluyor.

En az tüy döken kedi cinsleri arasında görülen Bengal Kedileri aynı zamanda oldukça aktif ve sosyal kediler olarak tanınıyor.

Cornish Rex

cornish

Cornish Rex kedileri, diğer kedi cinslerinden farlı olarak sadece tek bir kürke sahip. Kedilerin pek çoğunda hem alt hem de üst kürk bulunurken bu cins kedilerde sadece alt kürk bulunuyor.

Oldukça yumuşak tüylere sahip olan bu kediler düzenli şekilde taranmaları halinde çok az tüy döküyor.

Siyam Kedisi

siyam kedisi

En az tüy döken kedi cinsleri arasında bilinen ve fazlasıyla popüler olan Siyam Kedisi oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Tatlı miyavlamaları, sevimli görünümleri ve çocuklarla oldukça iyi anlaşması ile bilinen bu kediler aynı zamanda tüy konusunda problem yaşayanlar için ideal.

Sfenks kedisi hariç tüm kedilerin az veya çok tüy dökeceği unutulmamalı. Hangi cins kedi olursa olsun, tüy dökmenin en aza indirilmesi için düzenli olarak tüy bakımı yapılması ve kedinin dengeli bir diyet ile beslenmesi tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir