Sfenks Kedisi

Tüysüz Kedi Cinsi: Sfenks Kedisi

Bir diğer adıyla Tüysüz Kanada Kedisi olarak da bilinen Sfenks Kedisi, yapay seçilim sonucu ortaya çıkmış ve doğal olarak tüyleri bulunmayan bir kedi ırkıdır. Özellikle alerji sahibi kişiler tarafından sıkça beslenen bu kedi ırkı kendine özgü oldukça maceracı bir karakteristiğe sahip.

Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi Tarihi ve Kökenleri

Sfenks Kedisi gibi tüysüz kedi ırkları tarihin neredeyse her döneminde karşımıza çıkmakta. Özellikle Aztekler tarafından yetiştirilen tüysüz kedi ırkları geçmişten bu yana insanların sadık dostları olmuş.

Sfenks kedisi 1

Sfenks Kedisi Neden Tüysüzdür?

Sfenks Kedisi, ilk olarak 1978 yılında yapay seçilim ile Kanada – Toronto’da dünyaya geldi. 1966 yılında başlatılan tüysüz kedi üretim programı sonucunda üç erkek Sfenks Kedisi doğdu. Birden fazla tüysüz kedi ırkı bulunuyor olsa da bu kedi bu amaçla yetiştirilen ilk ırk olma özelliğine sahip. 

Sfenks Kedisi Görünüm

Sfenks Kedisini diğer kedi ırklarından ayıran en önemli şey tüylerinin olmaması. Özellikle kedi alerjisi olan kişiler tarafından beslenmeye uygun olan bu kedi ırkı kendine özgü bir görünüme sahip. 

sfenks kedisi hakkinda bilgiler 2

Sfenks Kedisinin dişi ve erkekleri aynı ağırlıkta. Sağlıklı bir Sfenks Kedisi üç ile beş kilogram arasında değişen bir ağırlığa sahiptir. Tüyleri olmasa da farklı renklerde görülebilen Sfenks Kedileri genellikle açık kahverengi renkte olmaktadır. Bunun dışında siyah, kırmızı, mavi, altın rengi, beyaz gibi renklerde de Sfenks Kedisi görülebilmektedir. 

Sadece tek desenli olmayan Sfenks Kedisi kimi zaman çizgili, kimi zaman farklı renklerde parçalı olarak karşımıza çıkabiliyor. Tüysüz olması çok net bir özellik olsa da derisinde oluşan farklı desenler her kediye kendine özgün bir görünüm sağlıyor.

Kaslı bir gövde yapısına sahip olan Sfenks Kedisi oldukça atletik bir tür. Diğer kedi ırklarına kıyasla daha büyük kulak ve patileri bulunduğu biliniyor. 

Sfenks Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Sfenks kedisi 7

Sfenks Kedisi oldukça sosyal ve oyuncu bir kedi ırkı. Yeni keşiflere çıkmayı, insanlarla vakit geçirmeyi seven bu kediler aynı zamanda fazlasıyla konuşkan. 

Oyun oynamayı fazlasıyla seven Sfenks Kedisi genellikle insanları kapıda karşılaması ile biliniyor. Fazlasıyla zeki olan bu ırk sahipleri ile bağ kurma konusunda oldukça yetenekli.

Sfenks Kedisi konuşkan bir kedi ırkı olarak bilinmekte. Acıktıklarında veya başka bir ihtiyaçları olduğunda, hatta sadece oyun oynamak istediklerinde bile sahiplerine dertlerini miyavlayarak anlatma eğiliminde. 

Tüysüz olması nedeniyle vücut ısıları diğer kedi ırklarına göre birkaç derece daha düşük olan Sfenks Kedileri bu ısı açığını sahiplerinin kucağında vakit geçirerek kapatmakta. Bu sayede insanlar ile çok daha fazla bağ geliştirebilen bu kedilerin genellikle örtü altına uyuma eğilimine sahip. Buna ek olarak, insanlarla yoğun bağ kurmaları nedeniyle geceleri sahipleri ile birlikte uyumayı da fazlasıyla seviyorlar. 

Sfenks kedisi 6 1

Atletik yapıları ile birleşen enerjisi ve zekası Sfenks Kedisini oldukça eğlenceli bir tür haline getirmekte. Ev içerisinde çok farklı oyunlar geliştirebilen bu kedileri izlemek fazlasıyla keyifli.

Sfenks Kedisi karakter gereği diğer hayvanlar veya kedilerle genelde anlaşamıyor. Yalnız kalmaktan hoşlanan ve kendisine rakip olarak gördüğü hayvanları yaşam alanında istemeyen Sfenks Kedisinin genellikle tek başına beslenmesi tavsiye edilmekte. Ancak yavruluktan itibaren diğer kediler veya köpekler ile bir arada büyüyen Sfenks Kedileri yetişkinliklerinde de sorunsuz bir şekilde diğer hayvanlar ile bir arada yaşayabilmekte. Bu durum kedinin kendine ait karakteri ile alakalı olduğu için değişkenlik gösterebilmektedir.

Sfenks Kedisi çocuklarla birlikte beslenmeye uygun bir kedi türüdür. İnsanlarla uyumlu bir mizaca sahip olması sayesinde kedinizin ailenizin her üyesi ile iyi anlaşacağına emin olabilirsiniz.

Sfenks Kedisi Sağlık

sfenks kedisi 4 1

Sfenks Kedisi tüysüz olması nedeniyle deri hastalıklarına ve mantara daha yatkın bir tür. Bu nedenle düzenli olarak aşılarının ve kontrollerinin yapılması ihmal edilmemeli. 

Mutlaka evde beslenmesi gereken Sfenks Kedisi sokakta yaşamaya veya kısa süreli bile olsa dışarıya bırakılmaya uygun bir ırk değil. Tüysüz olması, derisinin güneşten doğrudan etkilenmesine neden oluyor. Dışarıya çıkarılması zorunlu olan hallerde kediler için üretilen özel güneş kremleri ile korunması gerekmekte. 

Son yıllarda bu kedi ırkı üzerinde yapılan araştırmalarda kalp ile alakalı bazı zayıflıkların bulunduğuna dair bulgulara rastlanmış olsa da bu konuyu net şekilde doğrulayan herhangi bir yayın bulunmamakta.

Yapısı gereği gelen deri hassasiyeti dışında herhangi bir özel hastalığı veya hastalık yatkınlığı bulunmuyor. 

Sfenks Kedisi Beslenme

Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi gibi tüysüz kedi ırkları diğer kedilere kıyasla daha aktif bir metabolizmaya sahiptir. Bu nedenle diğer kedilere kıyasla daha fazla yemek yeme eğilimine sahiptirler. Bu nedenle doğru mama ile beslenmesi oldukça önemlidir. 

Irka ait herhangi bir özel alerji mevcut değil. Kedinizin ağırlığına, beslenme alışkanlıklarına uygun mamayı belirleyerek yaşa ve aktiviteye bağlı olarak önerilen ölçülerde kullanarak kedinizi sağlıklı tutabilirsiniz. 

Sfenks Kedisi Bakımı

Sfenks Kedisi bakımı zor bir kedi ırkıdır. Tüysüz olmasına rağmen derisinin haftalık olarak sünger ile temizlenmesi gerekmektedir. Özel yağlar ile yapılan bu bakım mantar ve benzeri hastalıkların oluşumunu engeller. 

Derisi dışında aynı zamanda kulaklarının da düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. 

Sfenks Kedisi Özellikleri

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 5/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 0/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 2/5
  • Enerji seviyesi: 3/5

SFENKS Kedisi Hakkında Merak Edilenler

Sfenks kedisi fiyat

Sfenks kedisi sahiplenme

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir