van kedisi 4 scaled

Van Kedisi

Güzelliği ve oyuncu karakteri ile dikkat çeken Van Kedileri yüzyıllardır insanların sadık dostları olmaya devam ediyor. Kökenleri Türkiye olan bu kediler günümüzde dünyanın her yerinde güzellikleri ile dikkat çekmeye ve pek çok kişi tarafından beslenmeye devam ediyor.

Van Kedisi Tarihi

van kedisi 4

Van Kedisi isminden de anlaşılabileceği gibi Van ve çevresinde görülen bir kedi ırkı. İlk olarak ne zaman ortaya çıktığına dair araştırmalar devam ediyor olsa da kayıtlara göre yüzlerce yıllık bir tarihi bulunuyor. Van ve çevresinde nesiller boyunca insanlara tarlalarda ve evlerde yardım etmiş olan bu muhteşem kediler 1950’li yıllardan itibaren dünya çapında tanınmaya başladı.

Van Kedisi Sahiplenme

Van Kedisi, Türkiye dışında ilk kez 1950’li yılların ortasında Laura Lushington ve Sonia Halliday adında iki fotoğrafçı sayesinde tanınıyor. Fotoğrafçılara hediye edilen iki Van Kedisi yavrusu seyahatleri sırasında her fırsatta suya girip yüzdükleri için fazlasıyla ilgi çekiyor. Fotoğrafçılar kedileri İngiltere’ye götürüp yetiştirmek için çalışmalara başlıyor. Ancak oldukça nadir bulunan bu kedilerin yetiştirilmesi bir hayli zor oluyor. Yetiştiriciliği Türkiye’de yapılan Van Kedisi dünyanın her yerinde buradan ulaşıyor. Yurtdışında belli yetiştiriciler tarafından Van Kedisi üretimi yapılıyor olsa da bu sayı oldukça az.

van kedisi 3

Van Kedisi ABD’ye ilk kez 1982 yılında götürülüyor. 1979 yılından itibaren pek çok uluslararası kuruluş tarafından ırk kedi olarak kabul edilen Van Kedileri günümüzde tüm dünyada bilinmekte.

Van Kedisi Görünüm

Van Kedisi çok belirgin bir mizaca sahip. Çoğu zaman beyaz renkli tüylere sahip olan bu kedilerin ağırlıkları erkekler için 4.5 ile dokuz kilogram arasında değişiyor. Dişi Van Kedileri ise üç ile beş kilogram arasında görülebiliyor.

van kedisi 6

14 yıla kadar yaşayabilen kedilerin tüyleri uzun olsa da bu tüylerin altında atletik ve kaslı bir vücut bulunuyor. Orta derecede aktif olan Van Kedisi genellikle birbirine benzeyen görünümler ile karşımıza çıkmakta.

Van Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Eğer hem kucağınızda taşıyıp keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de oyun oynayarak eğlenebileceğiniz bir kedi ırkı arıyorsanız Van Kedisi tam olarak aradığınız ırk. Zıplamayı, tırmanmayı ve oyun oynamayı çok seven Van Kedileri aynı zamanda kucakta uyumak ve kendini sevdirmekten de hiç çekinmiyor.

van kedisi 7

Van Kedilerinin belirgin karakteristik özelliklerinden biri “köpek gibi” davranışlar sergiliyor olması. Çoğu zaman sahipleri ile yoğun bir bağ kuran bu kediler sahiplerini ev içerisinde devamlı olarak takip etmesi ile tanınıyor. Başka odaya giderken bile peşinizden geldiğine şahit olabilirsiniz.

Van Kedisi ilginç bir şekilde suya karşı fazlasıyla ilgi besler. Diğer kedi ırklarının aksine sudan korkmayan ve her fırsatta su ile oynamaya bayılan bu kediler aynı zamanda çok iyi birer yüzücüdür.

Van Kedisinin zekası kimi zaman sahipleri için problem yaratabiliyor. Çeşmeleri açabilen bu kediler özellikle evde yalnız kaldıklarına ve sıkıldıklarında bu tarz maceralar içerisine girebiliyor. Eğer evden sıkça ayrılıyorsanız banyo ve mutfak kapılarını kapatmayı unutmayın.

Van Kedisi 2

Kediniz ile birlikte oyun oynamanız çok önemli. Bu kedilerin enerjilerini atmaları ve sahipleri ile daha iyi bir bağ kurmaları için mutlaka günlük olarak farklı oyunlar ile yorulmaları gerekiyor. Özellikle zeka gerektiren interaktif oyunlar Van Kedilerinin çok hoşuna gitmekte.

Van Kedisi yüksek yerlere tırmanmayı seven bir ırk. Evde çoğu zaman dolapların üzerinde oturup etrafı izlediğine rastlayabilirsiniz.

Van Kedisi evde tek başına uzun süre kalmaya uygun bir kedi ırkı değil. Sahipleri ile yoğun bağ kurdukları için tek başlarına kaldıklarında strese girip üzülebiliyor. Bu nedenle kedi dostu bir köpek veya başka bir kedi ile bir arada beslenmesi tavsiye edilmekte.

Van Kedisi Sağlık

van kedisi 5

Van Kedisi fazlasıyla dayanıklı ve sağlıklı bir ırk. Yapay mutasyon ile üretilmemiş olması ve tamamen doğal şekilde ortaya çıkması nedeniyle diğer cins kedilerde görülen pek çok sağlık problemi bu ırkta görülmüyor.

Van Kedisinde her kedide görülebilen diş problemleri ortaya çıkabilmekte. Doğru mama kullanımı ile dişlerde oluşabilecek problemlerin önüne geçebilir ve kedinizi sağlıklı şekilde yetiştirebilirsiniz.

Van Kedisi Beslenme

Van Kedisi özel bir diyete ihtiyaç duymamakta. Kaliteli ve yaşına uygun mamalar ile beslendiği sürece kediniz sağlıklı şekilde yaşamını sürdürebilir.

van kedisi 1

Herhangi bir böbrek probleminin veya aşırı kilo alma sorununun ortaya çıkmaması için kedinizi ev yemekleri ile beslememeniz tavsiye edilmekte. Bunun dışında devamlı olarak yaş mama vermek de diş problemlerine neden olabilir.

Kısırlaştırılmış Van Kedileri daha hızlı kilo alma eğiliminde olacakları için kısır kediler için özel olarak tasarlanan mamaları tüketmelidir.

Van Kedisi Bakım

van kedisi 8

Van Kedileri tüyleri nedeniyle çok yoğun bir bakıma ihtiyaç duyuyor gibi görülse de durum aslında hiç de öyle değil. Tüyleri kabarık olsa da ipeksi ve yumuşak kürkü çok sık taranmaya ihtiyaç duymuyor. Kedinizin sağlıklı bir kürke sahip olması için haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Kış aylarında kürk yoğunluğu arttığı için bu mevsimde haftada bir yerine daha fazla taramanız tavsiye edilmekte. Kediniz su ile oynamayı çok seviyor olsa da banyo yaptırmanız gerekmiyor. Eğer banyo yaptırırsanız veya kediniz su ile oynarken çok ıslanırsa saç kurutma makinesi ile ılık ayarda kürkünü kurutmanız ve taramanız gerekebilir.

Van Kedisi Özellikleri

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 3/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 2/5
  • Genel Sağlık: 5/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 5/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 5/5

Van Kedisi Fiyatları

Arama motorlarında kullanıcıların en çok yaptığı aramalar arasında yer alan Van Kedisi Fiyatları hakkında bilgi vermek mümkün değil. Birçok ücretli ilan sitesinde van kedisi fiyatları hakkında bilgi alıp, kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Sevimli dostlarımızın ücretli olarak sahiplenilmesini doğru bulmuyoruz ve satın alma sahiplen diyerek yazımızı sonlandırıyoruz.

[sp_easyaccordion id=”2342″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir