kedim hapsiriyor

Yaş Kedi Mamaları – En İyi Yaş Kedi Maması Hangisi?

Kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için beslenmelerinin doğru olması çok önemli. Hem bulundukları yaş hem de ilerleyen yıllarda herhangi bir problem ile karşılaşılmaması için beslenme dengesinin doğru sağlanması gerekiyor.

Yaş kedi maması kullanımı doğru şekilde yapıldığında kediniz için faydalı olabilse de fazlası her şeyde olduğu gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Yine aynı şekilde, kullandığınız kedi mamasının besin değerleri de kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir. 

Kedilere Yaş Mama Ne Zaman Verilmeli?

Kediler kuru mama tüketimine geçtikleri andan itibaren yavrular için özel hazırlanmış yaş mamalar ile beslenmeye başlayabilir. Ancak, verilecek olan mamanın ölçülü ve doğru formülize edilmiş olması oldukça önemlidir.

kedim hapsiriyor

Sağlıklı kediler için haftada 2-3 defa yaş mama tüketimi tavsiye edilmektedir. Hem gıda çeşitliliği sağlaması hem de su alımını artırması nedeniyle kedinize yaş mama vermeniz önerilmekte. 

Çok fazla yaş mama tüketimi özellikle diş sağlığı konusunda problemlere yol açabilir. Diğer mamalara kıyasla daha yoğun miktarda kalori içermeleri nedeniyle sindirim, böbrek ve idrar yolu sorunları da ortaya çıkabilmekte. Bu nedenle, kediniz ne kadar çok seviyor olursa olsun uygun miktarlarda mama vermeye özen göstermelisiniz.

Yaş Kedi Mamalarında Neye Dikkat Etmeli?

Yaş kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta protein ve yağ oranı olmalıdır. Mama içerisinde mümkün olduğu kadar yüksek protein bulunması gerekir. Buna ek olarak yağ ve vitamin, mineral dengesinin de sağlanmış olması da önemlidir.

Kedilerde yaş mama özellikle kilo kontrolü için kullanılabilir. Veteriner gözetiminde, uygun porsiyonlarla kedinizin dengeli bir diyete kavuşması için yaş mamaya geçiş yapabilirsiniz. 

Mama seçerken kedinizin yaşına, cinsine ve kısırlaştırma durumuna da dikkat etmeniz önemli. Kısırlaştırılmış kedilerin daha az kaloriye ihtiyaç duymaları nedeniyle seçiminizi özel formüllü mamalardan yana kullanmaya dikkat etmelisiniz.

En İyi Yaş Kedi Mamaları

Vitamin ve mineral oranları, besin değerleri ve tüm diğer faktörlere göre kediniz için en iyi yaş mamaları sizler için listeledik.

Schesir Yaş Mama

schesir kitten tavuklu aloe yavru kedi konservesi 85 gr kedi yas mamalari schesir 13198 56 B

Schesir markası içinde yüksek oranda hayvansal protein bulunuyor. Tahıl ve yağ oranı çok düşük olduğu için dengeli bir diyete oldukça uygun. Buna ek olarak, taurin, A ve E vitamini takviyeleri de bulunuyor. 

Schesir markası, besin değerleri açısından yaş mama kategorisinde en üst sıralarda yer almakta. Özellikle düşük yağ oranı hedefleyen bir diyet için fazlasıyla uygun.

Brit Care

brit care yas kedi mamasiBrit Care markasında da %45 oranında tavuk göğsü bulunuyor. Gerçek hayvan eti bulunması açısından daha sağlıklı olan bu markada Taurin ve vitamin ilavesi bulunmuyor. Markanın protein oranı yüksek olsa da yağ oranı diğer markalara kıyasla daha düşük. 

Naturea Yaş Kedi Maması

naturea yas kedi mamasiNaturea markasında yine diğer mamalarda olduğu gibi tavuk eti kullanılıyor. Tavuk etine ek olarak ilave protein de bulunan bu mama oldukça dengeli bir yağ-protein oranına sahip. 

Mama içerisinde ilave Taurin, E, A, D vitaminleri, İyot, Çinko ve Bakır destekleri de bulunuyor. Besin değerleri itibariyle, sağlıklı bir beslenme için tercih edilebilecek en iyi yaş kedi mamalarından bir tanesi. 

N&D Yaş Kedi Maması

yas kedi mamasiFarklı çeşitleri ile somon, tavuk gibi alternatifler sunan bu markada yüksek oranda hayvansal protein mevcut. Buna ek olarak dengeli bir yağ oranı içeren mamalarda Taurin ve vitamin ilaveleri de mevcut. 

Mırmır Yaş Kedi Maması

Mırmır markasında da yüksek oranda hayvansal gerçek protein bulunmakta. Yağ ve protein oranı oldukça dengeli olan mama içinde A, D ve E vitamini ilaveleri bulunuyor. Mamada Taurin ilavesi bulunmuyor olsa da diğer besin değerleri sayesinde en iyi yaş kedi mamaları arasında gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir