Yavru Kedi Bakımı – Yavru Kedi Ne Yer? Bilmeniz Gerekenler

Yavru kedi bakımı nasıl olmalı? Yavru kediler ne yer ve nasıl beslemeliyim? Kedim için hangi oyuncakları seçmeliyim ve yapılması gereken aşılar hangileri? İhtiyacınız olan tüm bilgiler içeriğimizde.

Yavru kedinize yeterince zaman ayırmayı planlayın çünkü yavru kedilerde aynı bebekler gibidir. Yavru kedilerin çok fazla bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Yavru kediniz için bu dönemde ona karşı tavrınız, ileride sizinle birlikte yaşama şeklini belirleyecek bir dönemin başlangıdıcır.yavru kedi

Yavru Kedilerin Gelişim Evresi

Yavru kediler doğduğunda, emme refleksi gibi bazı hayati reflekslere sahip olmalarına rağmen henüz duyma ve görme yetileri başlamamıştır. Koku alma duyularını annelerinden emmek için kullanırlar. Yavru kedilerin zamanının çoğu, anne sütü içerek, uyuyarak ve büyüyerek geçer. Kiloları, doğumdan sonraki ilk haftada iki katına kadar çıkabilmektedir.

Yavru Kedi Haftalık Büyüme Evresi

 • 1. ve 3. haftalar, annelerine tamamen bağlıdırlar.
 • 3. ve 7. haftalarda, çevresini keşfetmeye başlar.
 • 8.haftadan 24.haftaya kadar, sahibiyle ilişki bağı kurmaya başlar.

Yavru Kedi Bakımı – Nerede Uyumalı?

Yavru kedinizi eve getirmeden önce kedinizin ihtiyaç duyduğu rahat bir alan oluşturduğundan ve ihtiyaçlarına sahip olduğunuzdan emin olun.
Neler Olmalı?
[symple_ul style=”simplelist”] [symple_li]Mama ve su kabı[/symple_li] [symple_li]Kedi Oyuncakları[/symple_li] [symple_li]uykuya dalmak ve içine çekilmek için sessiz bir yer olmalıdır.[/symple_li] [symple_li]Tırmalama tahtası ve mobilyası.[/symple_li] [/symple_ul]

Yavru kedinizi tehlikeye atabilecek herhangi bir şeyin evde olmadığından emin olun. Lastik bant, çöp torbaları ve yutabileceği nesneler bunlar arasındadır.

Yavru Kedi Ne Yer?

Büyüyen yavru kediler, yetişkin kedilerden 3 kat daha fazla kalori ve besine ihtiyaç duyar. Günlük kilo değişimi, yavru kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşıladığının bir göstergesidir. Yavru kedileri sadece yeterli kilo alımını sağlamak için değil, aynı zamanda her beslenmede yemeleri gereken miktarı hesaplamak için de her gün aynı saatte tartıp kilosunu yazın.

Hemen okuyun;  Kediler Yıkanır Mı?

Screenshot 1 1

 

Yavru kediler, hayatlarının ilk üç ila dört haftasında doğru yağ, protein ve besin karışımıyla dolu anne sütünü içerler. Üç hafta sonra, yavru kedinize katı yiyecekler vermeye başlayabilirsiniz. Birinci sınıf bir kedi maması arayın. Tavuk gibi yüksek proteinli bir kaynağın ilk dört bileşen arasında listelenip listelenmediğine bakın. Karar vermekte güçlük çekiyorsanız, veterinerinize ne önerdiğini sorun. Yavru kedinizin içmesi için her zaman temiz su olduğundan emin olun.

[symple_box style=”boxnotice”] Yavru kediler günde yaklaşık 14 gram veya haftada 113 gram kazanmalıdır.
[/symple_box]

Yavru kedilerin karınları küçük olduğu için çok fazla yiyecek tutamazlar, ancak yine de çok yemeleri gerekir. Yani önemli olan küçük ve sık miktarlarda yemektir.

 1. İlk dört bileşende listelenen tavuk gibi bir protein kaynağıyla özellikle yavru kediler için formüle edilmiş bir mama tercih edin.
 2. Kilo düzeni, tıbbi bir sorunu işaret eder. Bu nedenle yeme davranışındaki herhangi bir değişikliği veterinerinize bildirin. Yavru kediniz kilo almak yerine kilo veriyorsa, derhal veterinerinizi arayın.
 3. Yavru kediniz için her zaman taze, temiz su bulundurun.
 4. Yavru kedinizin yeterli besin ve nem aldığından emin olmak için kuru mamalara konserve mamalar ekleyin.
 5. Yavru kedinize inek sütü veya diğer insan yiyeceklerini asla beslemeyin.
 6. Yavru kedinizin mamasını çöp kutusuna çok yakın koymayın.
 7. Yavru kedinizi bir beslenme programına göre beslediğinizde, uyandığınızda onu hemen beslemeyin; aksi takdirde, onun uyanma saatinizi daha erken ve daha erken sinsice hareket ettirdiğini göreceksiniz.
 8. Yavru kedinizin gece yarısı atıştırmaları için içine girmesini önlemek için çöp tenekesinin sıkı bir kapağı olduğundan veya bir dolabın içinde olduğundan emin olun.
 9. Bir yavru kedinin sağlığı ve refahı için doğru yiyecek kadar gerekli olan bol miktarda oyun zamanı ve şefkat ekleyin.
Hemen okuyun;  Kedilere Süt Verilir mi? Süt Kedilere Zararlı mıdır?

Yavru Kedi Bakımında Oyuncaklar

Kediler için en eğlenceli oyun, doğal iç güdülerine dayanır; kediler avcıdır! Takip etmek, gizlenmek ve saldırmak iç güdülerinde vardır. Oynayabileceği oyuncakların bulunduğu tırmalara direği, kedi oltası da kediler arasında son derece popülerdir. Kedi oltasını her salladığınızda kediniz için heyecan verici bir an olur, çünkü ucundaki oyuncaklar beklenmedik dönüşler yaratır.
yavru kedi 3

Bu oyuncaklar arasında klasik olarak adlandırabileceğimiz küçük toplar, oyuncak fareler de vardır. Hızlı hareket eden nesneler kediler için oldukça heyecan verici bir andır.

Kedi Tırmalama Direği

Mobilyanızı korumak ve kedinizin tırmalaması için bir tırmalama direği oldukça önemlidir. Satın alırken kedinizin boyutuna dikkat etmenizde fayda vardır, alçak tırmalama direkleri yavru kediler için idealdir. Tırmalama direğinde kedinizin güvenli bir şekilde oynayabildiğinden emin olun, düşmesini hesaba katın.

Yavru Kedi Sahiplenirken Bilinmesi Gerekenler

Tercih edilen burdon: safkan mı yoksa gerçek bir melez ırk mı? Tanınmış bir yetiştiriciden mi yoksa özel bir kaynaktan daha mı iyi?

yavru kedi fotograflari

Kendinizi başka yere kaptırmadan önce üzerinde düşünmeniz gereken pek çok soru var, özellikle ilkbahar ve sonbaharda kedilerin çiftleşme mevsiminden hemen sonra artan yavru kedileri göz önüne alındığında.
Kararla uzun süre yaşamak zorunda kalacaksınız – belki 15 ila 20 yıl. Bu nedenle, yetişkin bir kediyi nasıl edinmeniz gerektiğine önceden karar vermek için zaman ayırmaya değer.
Bu sevimli küçük kedi bir gün yakışıklı bir erkek kediye ya da alıngan bir dişi kediye dönüşecek.

Yavru Kediler Annelerinden Ne Zaman Ayrılır?

Elbette, sonunda küçük sevgilimi eve götürmek için sabırsızlanıyorsun.

Ancak unutmayın: bir yavru kediyi ailesinden çok erken ayırmamak daha iyidir; mümkün olduğunca uzun süre anne ve kardeşlerinin gözetiminde bırakılmalıdır. Yetişkin bir kedi mi yoksa yavru kedi mi arıyorsunuz? Yavru kedi olması durumunda, slogan “ne kadar uzunsa o kadar iyi” dir, çünkü genç kedilerin fiziksel olarak zinde ve psikolojik olarak dengeli olmaları için zamana ihtiyaçları vardır – bu büyük adımı, yavru kedinin 12. haftasından daha kısa olmayacak şekilde planlamak en iyisidir.

Hemen okuyun;  Kedi Alerjisi

 

Yavru Kedi davranışını yorumlamak – yavru kedinizin dili 

yavru kedi ne yer

Kediniz şimdi sizinle birlikte ve herşeyi doğru yapmak istediğinizi biliyoruz. Kendinizin kendini rahat hissedip hissetmediğini ve ne istediğini nasıl anlayacaksınız? Mırıldanıyor, miyavlıyor veya vücut hareketleri ile birşeyler anlatmaya çalışıyor olabilirler mi? Evet, kesinlikle.

Kedilerin Kuyruk Hareketlerinin Anlamları

 • Kuyruk dikey ise, mutlu bir ruh halindedir.
 • Kuyruğu bacaklarının arasındaysa, kedi gergin veya mutsuzdur.
 • Kuyruk hafifçe öne doğru bükülmüşse kediniz oyun oynamak istiyordur.
 • Kuyruğu huzursuzca ileri geri seğiriyorsa, kedi gizleniyordur.
[symple_box style=”boxinfo”] Burun ile dürtmek sevgi işaretidir! kediniz burnuyla sizi dürtüyorsa, bu iyi bir işarettir! Onun kalbini fethettin ve sana karşı şefkat gösteriyor demek
[/symple_box]
[symple_box style=”boxsucces”] Pençelerle dürtmek oyun zamanı demektir! Yavru kedi pençesiyle size dokunursa sizinle oynamak ister. “Benimle oynamak ister misin?” Diye soruyor.
[/symple_box]

Yavru Kediler İçin Gerekli Aşılar

Yavru kedinizin ilk haftası itibariyle temel aşıları olması gerekir. 8. haftadan sonra panlökopeni ve kedi gribine karşı aşı yapılmalıdır. Bu temel aşılama normalde dört hafta sonra ve ardından bir yıl sonra yeniden tamamlanır.

yavru kedi bakimi

Yavru kedinizi bir yerden sahiplendiyseniz, genellikle temel aşıları zaten yapılmış olacaktır. Dışarıdan sahiplendiğiniz kedileri 12 haftalık olduktan sonra kuduza karşı aşılanmalıdır.

Diğer aşılar da mevcuttur ve genellikle tek veya kombine aşılar olarak sağlanabilir – sadece birkaç iğne ve kedi çeşitli hastalıklara karşı korunacaktır. Tüm aşılar kedinizin aşı sertifikasına kaydedilir: aşı adı, tarihi ve veterinerin kaşesi ve imzası. En yaygın aşı kısaltmaları aşağıdadır:

 • RC (kedi gribi)
 • P (parvovirüs, panlökopeni)
 • RV (kuduz)
 • FeLV (kedi lösemi virüsü)

Alman Veteriner Hekimler Derneği ise aşağıdaki aşı programını önermektedir:

 • 8. haftada: RCP
 • 12 haftada: RCP + RV + FeLV
 • 16. haftada: RCP + RV + FeLV
 • 15 ayda: RCP + RV + FeLV, ardından dönüşümlü olarak RCP + RV ve sonraki yıl RCP + RV + FeLV
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
kedilerde agiz kokusu 22

Kedilerin Ağzı Neden Kokar? Ağız ve Nefes Kokusu Sebepleri

Sonraki Konu
british kedi sahiplenme

British Shorthair

Related Posts