Kedilere dair herşey

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediler, köpeklere kıyasla çok daha titiz hayvanlar olması ile biliniyor. Özellikle dışkılarını içgüdüsel olarak toprağa gömmeleri ve üzerini kapatmaları bu tatlı dostlarımızı evde beslemek için fazlasıyla uygun hale getirmekte.

Sahiplendiğiniz bir yavru kedi doğası gereği annesini gözlemleyerek çevreyi tanır. Doğduğu ilk andan itibaren annesinin yaptıklarını öğrenen kediler bu şekilde tuvalet eğitimi alır. Kimi zaman miyavlayarak annelerine bu durumu anlatan kediler ilk haftalardan itibaren kumuna tuvaletini yapmaya başlar.

Bazı durumlarda annesiz yavru kedilerin kum kullanmayı öğrenmesi için insanlardan destek alması gerekebilir. Her ne kadar zor gibi görünse de doğru teknikleri kullanarak kedinize kumunu kullanmayı kolayca öğretebilirsiniz.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Yavru kediler annelerinden gözlemledikleri ile birlikte 3-4 haftalık olduktan sonra dışkılarını saklamayı öğrenir. Bu tarihe kadar zekaları ve biyolojik yapıları henüz kum kullanmak için yeterli olmayacaktır.

Annesi ile birlikte büyüyen bir kediyi sahiplendiğiniz zaman kumunun yerini göstermeniz yeterli olacaktır. Kediler bu konuyu içgüdüsel olarak öğrendikleri için herhangi bir ek eğitime ihtiyaç duymayacaktır.

Annesiz kediler için verilecek olan eğitim de bu süreçte başlamalıdır.

Annesiz Yavru Kediler İçin Tuvalet Eğitimi

Annesi olmayan yavru kedilerin tuvalet eğitimi insanlar tarafından verilebilir. 3-4 haftalık olduktan sonra kedinize çok kolay şekilde kumunu kullanmayı öğretebilirsiniz.

Öncelikle kedinizin kumunu her zaman erişebileceği, kolay ulaşılabilir bir yere koyduğunuzdan emin olmanız gerekli. Yine aynı şekilde, yavru kedinizin kum kabına kolay şekilde ulaşabiliyor olduğundan emin olmanız gerekli. Bazı kum kapları yavru kediler için büyük olabilir. Yavru kediler gürültüler konusunda daha hassas olacağı için kumunun sessiz bir yerde olmasına da dikkat etmeniz gerekmekte.

Eğitime başlarken kedinizi kumuna bırakıp ön patilerini birkaç kez nazikçe kuma sürtmeniz yeterli olacaktır. Kediniz kumdan dışarıya atlaması endişe etmenizi gerektiren bir durum değil. Genellikle sağlam olmayan zeminlere basmayı sevmeyen yavru kediler bu işlemi yaparken kaçma eğiliminde olacaktır.

Yavru kedi tuvalet eğitiminde kumunun yerini gösterdikten sonra normalde kullanacağı zamanlarda kedinizi kuma taşımanız gerekli. Sabahları uyanır uyanmaz, yemeklerden sonra, oyundan sonra kedinizi kuma bırakmanız kolayca adapte olmasını sağlayacaktır.

Kedilerin büyük bir kısmı kumu konusunda mahremiyete ihtiyaç duyar. Özellikle yeni kum eğitimi alan kedilerin kumu kullandıkları zaman yalnız bırakılması tavsiye edilmektedir.

Kediniz bu eğitimi alırken kimi zaman yanlışlıkla evin farklı noktalarına dışkılayabilir. Böyle durumlarda kedinize su sıkmak veya bağırmak herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Bu şekilde davranmanız durumunda kediniz neden kızdığınızı anlamayacağı için sadece strese girerek sizden uzaklaşabilir.

Çoğu kediler ortalama bir hafta gibi bir sürede kumunu kullanmaya alışır.

Yavru Kedi Tuvaletini Yapmıyorsa Ne Yapmalı?

Eğer doğru şekilde eğitim verilmişse kedinizin kumunu kullanması konusunda herhangi bir problem yaşaması çok düşük ihtimal. Ancak bazı durumlarda yavru kediler tuvaletlerini yapmayabilir.

Öncelikle, kedinizin kumunu temiz tuttuğunuzdan emin olmanız gerekli. Bazı kediler fazla titiz olduğu için kirli kuma tuvaletini yapmama eğilimindedir.

Kedinizin patilerine zarar veren kumları kullanmaktan kaçınmanız gerekli. Yavru kedilerin patileri daha hassas olacağı için kumlar kedinizin canını acıtıyor olabilir. Bu nedenle kedilerin kumunu kullanmadığı görülebilmektedir.

Kedinizin tuvaletini yaparken mahremiyete ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Eğer kumunu kullanmıyorsa, kabı daha sessiz ve insanlardan uzak bir yere taşımanız gerekebilir.

Çok nadir de olsa bazı kedilerin karanlıkta görme problemleri olabilir. Kedinizin geceleri kumuna rahat ulaşabilmesi için gece lambası ile etrafı aydınlatarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Eğer tüm şartlar yerine getirilmişse ve kediniz hala tuvaletini yapmıyorsa bu durum sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Böylesi bir durumda vakit kaybetmeden veterinerinize başvurmanız önerilmektedir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir