yavru kopek bakimi

6 Adımda Yavru Köpek Bakımı

Evinizde köpek beslemeye karar verdiyseniz ve yavru bir köpek beslemek istiyorsanız yavru köpek bakımı oldukça önemli bir konudur. Beslenme programı düzenli olmalı, eve iyi alışmalı ve eğitimini iyi görmelidir. Yavru köpek bakımı hakkında tüm detayları 6 adımda sizler için derledik.

1- Yavru köpekleri eve alıştırmak

yavru kopek bakimi
Oldukça meraklı olan yavru köpekler evi tanımak için büyük çaba sarf edeceklerdir. Bu alışma safhasını bir an önce atlatmak için onun işinin kolaylaştırılması gerekir. Örneğin yavru köpek için tehlike arz edebilecek eşyalar ortadan kaldırılmalı, köpeğin serbestçe ve güvenli bir biçimde dolaşabileceği bir ortam yaratılmalıdır.

2- Yavru köpekleri beslenme

 

Yavru köpeklerin hayatlarının ilk yılı beslenme açısından çok önemlidir. Genel sağlıklarının iyi olması için yavrunun neye ihtiyacı olduğunun bilinmesi ve bu yönde beslenmesi gerekmektedir. Büyüme çağında olduğundan fazladan enerjiye ihtiyaç duyan yavru köpekler için protein ve fosforun yeterli seviyede alınması mühim bir konudur.

3- Yavru köpek eğitimi

3c8023d7b1f1266a87d262fc2ecbb5ed
Yavru köpek sahibi kişilerin yavrunun düzgün bir davranış şekline sahip olmasında büyük etkileri vardır. Yavrunun sahibi onu gerektiğinde ödüllendirmeli, davranışlarında köpeğe karşı tutarlı olmalıdır. Köpeğin temel eğitiminin verilmesi esnasında istenilen davranışı sergilediğinde ödüllendirilmesi faydalı olacaktır. Köpek eğitiminde temel düzen ödüllendirme sistemine dayanmaktadır.

4- Yavru köpek bakımı / sağlık ihtiyaçları

yavru kopek bakimi 3
Yavru köpeklerin sağlıklarının sağlanmasında en önemli noktalardan biri aşılarıdır. Aşı sayesinde birçok köpek hastalığında ve parazitten kurtulacak olan yavru köpek daha kaliteli bir hayat sürer. Ayrıca çok geç kalmadan kısırlaştırılması yavruyu hem hastalıklardan koruyacak hem de davranış bozukluklarının önüne geçecektir. Öte yandan yavru köpeğin belirli aralıklarla bir veteriner hekime gösterilmesi hastalıkların önlenmesi açısından önem arz etmektedir.

5- Yavru köpeğinizi sosyalleştirin

yavru kopek bakimi 2
Her yavru köpek sahibi tarafından sosyalleştirilmeye çalışılmalıdır. Henüz hayatının başında sosyalleşemeyen köpekler ileriki dönemlerde zorluk çekmektedirler. Sosyalleştirilme sürecinde yavru köpek farklı insanla arasına sokulmalı ve farklı kişilere ve hayvanlarla karşılaştığında bunun normal bir durum olduğu öğretilmelidir.

6- Uyku ve dinlenme süreçleri

yavru kopek bakimi2
Yeni dünyaya gelmiş köpek yavrularının uyku ihtiyacı çok yüksektir. Ayrıca uyku ortamı için ideal olan sıcaklık sağlanırsa çok daha verimli uyku uyuyabilirler. Oda sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyan yavru köpekler için uyudukları ortam fazladan ısıtılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir