Kedilerde Ölüm Belirtileri Nelerdir?

Bir evcil hayvanı kaybetmek asla kolay değildir. Özellikle kedilerde, evcil hayvan ebeveynleri, 12-20 yıl arasında, hatta bazen daha uzun süre yaşayabildikleri için onlara aşırı derecede bağlanırlar. Kedi bebeğiniz sizinle birlikte yaşlandıkça veya belki hastalandıkça, kedinizin ölmek üzere olduğuna dair işaretlere dikkat etmek en iyisidir. Bu, onların rahat etmeleri için gereken özeni göstermenize yardımcı olacaktır.

Kediler Ölmeden Önce Nasıl Davranır? 

Bir kedi, yaşamının sonuna yaklaştığını bilmenizi sağlayacak davranışlar sergiler. Bunlardan bazıları:

Yeme ve İçmeye İlgisizlik

Kedilerin hayatlarının sonuna doğru iştahlarını kaybetmeleri yaygındır. Tüm hayvanlarda olduğu gibi, vücutları da yiyecek ve içecekleri işlemenin iş gerektirdiğini bilir. Kediniz hiçbir şey tüketemeyecek kadar yorgun ve zayıf olabilir.

Aşırı Zayıflık

Kedinizin daha uyuşuk hale geldiğini ve hareket etmeyi reddettiğini fark edeceksiniz. Güçsüzlükleri arka ayaklarında çok belirgin olacak ve ayrıca normalden çok daha fazla uyuyacaklar.

Alt Vücut Sıcaklığı

Sağlıklı bir kedinin sıcaklığı 37-38 derece arasındadır. Kedinizin öldüğünü gösteren işaretlerden biri, vücut ısısının daha düşük olduğu zamandır. Kalp zayıfladıkça vücut ısısı 37’nin altına düşmeye başlar. Isılarını kontrol etmek için kulak termometresi veya dijital rektal termometre kullanın. Ayrıca pençelerini hissedebilirsiniz ve dokunulduğunda soğukkanlılarsa, kalplerinin yavaşladığının bir işareti olabilir.

Görünüm ve Kokudaki Değişiklikler

Kediler kendilerini tımar etmek için zaman harcamayı severler, bu yüzden sonlarına yaklaştıklarında, tımar etmek için enerjilerini kaybederler ve dağınık ve dağınık görünmeye başlarlar. Ayrıca, organları kapanmaya başladığında biriken toksinlerden kaynaklanan algılanabilir bir koku geliştireceklerdir. Toksinleri ortadan kaldırmanın bir yolu olmadığı için koku zamanla daha da kötüleşir.

Yalnızlık Arayışı

Kediler ağır hasta olduklarında yalnızlık içinde saklanırlar. Vahşi doğada, ölmekte olan bir kedi, avcılara karşı daha savunmasız olduklarını içgüdüsel olarak anlar. Saklanmak, kendilerini korumanın bir yoludur.

Kedinizin Ölmek Üzere Olan İşaretlerini Gördüğünüzde Onları Rahat Hissettirin

Bir kedi ebeveyn olarak onları hayatlarının sonuna yaklaşırken izlemek zordur. Evcil kedinize veda etmek üzücü bir gerçektir. Bu dönemde mümkün olduğunca rahat hissetmelerine yardımcı olun:

  • Onlara yumuşak, sıcak, rahat bir yatak sağlamak.
  • Özellikle inkontinans yaşadıkları için yatak örtülerini temiz tutmak.
  • Ayağa kalkamayacak kadar zayıflarsa onları çöp kutusuna taşımak.
  • Uygun yaşam sonu bakımı için veterinerinize danışın.

 

Hayatlarının sonuna doğru, onlara daha fazla anlayış gösterin ve sonunda vedalaşana kadar onlarla birlikte olduğunuzu göstermek için onlara sevgi ve şefkat gösterin.

Onlara gerçekten hak ettikleri güzel bir uğurlama verin. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin .

 

Kedilerde ani ölüm sebepleri
Yavru kedi oluyor ne yapmalıyım
Ölmek üzere olan kedi nasıl anlaşılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir