kedi

Kedim Öldü – İyileşmek İçin Nazik İpuçları

Kediler ailemizin ayrılmaz bir parçasıdır. EKediler genellikle onlu yaşlarının sonlarına veya yirmili yaşların başlarına kadar yaşarlar, bu nedenle çok uzun bir süre hayatımızın içindedirler . Bu nedenle, öldüklerinde içinizde bir boşluk varmış gibi hissetmek doğaldır.

kedi

Sevdiğimiz birini kaybetmek zordur

İster insan ister hayvan olsun, sevdiğimizi birinin kaybı acı vericidir. Ölüm ve getirdiği duygularla başa çıkmak kolay değildir. Günlük yaşamımızda bizimle olan kedimiz vefat ettiğinde, gününüzü onlarsız geçirmek çok zor olabilir. Ancak durumu tanımayı ve bununla başa çıkmayı öğrenmek, kedinizin kaybını aşmanın önemli bir parçasıdır. Ne kadar zor olsa da, üzülme sürecinde kendinize rehberlik edecek neyse ki yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bir evcil kedinin yas tutma süreci, bir insan aile üyesinin veya başka bir evcil hayvanınkinden farklı değildir. Başkaları için yapacağınız gibi aynı keder aşamalarından geçeceksiniz.

Kayıp Sonrası Yas Aşamaları

Kubler-Ross modeline göre, bir kişinin kederle başa çıkmak için geçebileceği beş aşama vardır.

5 Keder Aşaması

 1. İnkar: İnkar, genelde yaşayacağınız kederin ilk aşamalarından biridir. Bu aşama, diğer yas aşamalarında olduğu gibi, herkes için farklıdır. Sonunda kedinizi kaybetmekle başa çıkacaksınız, ancak hissettiğiniz şeyin normal ve iyi olduğunu kabul etmekte yanlış bir şey yok.
 2. Öfke: Kederin bir başka aşaması da öfkedir. Kedinize, kendinize, bir hastalığa veya başka bir şeye kızgın hissedebilirsiniz ancak bu şekilde hissetmenin sorun olmadığını unutmayın, çünkü duygular her zaman geçerlidir. Önemli olan duygularınıza nasıl tepki verdiğimizdir. Kızgın olmanın sorun olmadığını unutmayın ama gereğinden fazla kızgın kalmayın.  Çok uzun süre kızgın kalmak hiçbir şeye yardımcı olmaz ama aynı zamanda yas tutmak için de zaman sınırı yoktur.
 3. Pazarlık: Kendinizi, kedinizin ölümünü önlemek için neleri farklı şekilde yapabileceğinizi anlamaya çalışırken bulabilirsiniz.
 4. Depresyon: Neredeyse herkes depresyon olarak bilinen keder aşamasını yaşar. Ağlamak, çok uyumak, hiçbir şey yapmak istememek, yalnız hissetmek, yemek yememek ve diğer üzüntü belirtilerini kediniz öldükten sonra sergilemeniz çok normaldir. Bu duyguları onurlandırın, ancak zaman geçtikçe yönetilmelerinin yavaş yavaş daha kolay olacağını ve sonsuza kadar bu depresyonda hissetmeyeceğinizi kendinize hatırlatın.
 5. Kabul: Biraz zaman alabilir, ancak sevdiklerini kaybeden herkesin kabul etmesi şarttır. Kediniz öldüyse, kaçınılmaz olarak onlarsız hayata uyum sağlamanız gerekecektir. Kedinizi her zaman özleyeceksiniz, ancak kedinizin gittiğini bir kez kabul ettiğinizde, kediniz olmadan hayatınıza devam etmek yavaş yavaş kolaylaşacaktır.

Bu aşamaların belirli bir sırayla gerçekleşmesi gerekmez, ancak kedisinin kaybına üzülen bir kişide meydana gelebilir.

Kedim Öldü, Suçlu Hissediyorum

Sevgili kedilerimizi kaybetmek canımızı yakıyor ama kendimizi suçlu hissetmemeliyiz. Onu evinize aldınız ve kediniz sizi seviyordu.

Bir evcil hayvanı kaybetme suçuyla nasıl başa çıkılır:

 • Cenaze töreni
 • Kedinizin bir resmini asın
 • Kedinize bir mektup yazın
 • Unutma, kedinin seni sevdiğini
 • Yıldönümlerini kutlayın
 • Başka bir kedi sahiplenin

Kedim Öldü, Depresyondayım ve  Çok Kötüyüm Diyorsanız

Kedinizin acısıyla başa çıkmak, karşılaşacağınız en zor şeylerden biri olabilir. Ancak sabırla sizin ve ailenizin kedinizi kaybetmenin acısını ve kederini hafifletmek için yapabileceği şeyler var.

en guzel kedi

Kediler inanılmaz derecede şefkatli, sevgi dolu ve sadıktırlar. Bize oyuncu ve maceracı olmamızı hatırlatıyorlar. Bize anı yaşamamızı ve koşulsuz sevmemizi hatırlatıyorlar. Kedi dostlarımız birçok yönden daha iyi insan olmamıza yardımcı olur. Bu yüzden kediniz öldüğünde çok canınızı acıtabilir ve hayatınızda size boş bir alan bırakabilir.

Yeni bir kedi sahiplenme hakkında

Çoğu durumda, bu aslında potansiyel olarak geri tepebilecek ve yasınızı uzatabilecek korkunç bir fikir olabilir. Sonuçta yeni bir kedi, yıllarca sevdiğiniz ve eşsiz bir bağ kurduğunuz eski kediniz değildir. Önceki kedinizde sevdiğiniz şeylerin aynısını yapmayacaklar. Gözlerine baktığınızda aynı derin, konuşulmamış duygusal bağı hissetmeyeceksiniz. Ve sevdiklerinizin ölümünün ardından içinizde kalan tüm kırık parçaları tamir edemezler.

kedim oldu

Kedinizi yenisiyle “değiştirmek”, keder duygularınızı hissetmeniz gerektiği gerçeğini değiştirmeyecektir. Ve bu zaman alır.

 

Biraz zaman alabilir, ancak sevdiklerini kaybeden herkesin kabul etmesi şarttır. Kediniz öldüyse, kaçınılmaz olarak onlarsız hayata uyum sağlamanız gerekecektir. Kedinizi her zaman özleyeceksiniz, ancak kedinizin gittiğini bir kez kabul ettiğinizde, kediniz olmadan hayatınıza devam etmek yavaş yavaş kolaylaşacaktır.

5 yorum

 1. Yazılan ilk 4 aşama içindeyim ve Erosumu çok özlüyorum kaybedeli 3 gün oluyor sanki 3yil gibi zaman geçmiyor.sesi gözlerimin içine bakışı.sabaha karşı uyandığımda resmen üzerimde onun yürüdüğünü hissettim bir kaç saat sonra sesi kulağıma geldi.Sanirim deliriyorum dedim kendi kendime.İlk kez sevdiğim birini kaybettim,çok aciymis.Gozlerimi hissetmiyorum ağlamaktan.O benim ilk aşkım idi ilk oğlum.Hep Allahtan sabır diliyorum kendime.

 2. Scottish kedimi 2 aylıkken aldım aldığım kişi anne babasının sağlıklı olduğunu söyledi zaman içinde öyle bir sevdimki böyle bir duygu olmaz onsuz uyuyamıyordum geçtiğimiz hafta birden rahatsızlandı Dr götürdüm doğuştan kalp rahatsızlığı olduğunu ve yapılacak birşey kalmadığını öğrendim 4 gün önce geç birden rahatsızlandı ve müdahaleye cevap vermedi 5 gündür uyuyamıyorum aldığım insanlar bu işin ticaretini yapıyor şikayetçi olmak istiyorum ama nereye çok acı çekiyorum başkalarına böyle acı çeksin istemiyorum evde bir kedim daha var ilk kedim o minik meleğimin yerini dolduramıyor olmuyor çok üzgünüm çok çokçok

 3. Canımı güzel kızımı kaybettim 5 gün oldu ama yerdemiyim göktemiyim içim acıyor evimiz bomboş oldu bir anda onu okadar çok özlüyorum ki elim kolum kalkmıyor birlikte tv izlediğim mutfakta arkadaşım uyurken mırlamasını herşeyini çok özledim gözümün yaşı kalbimin acısı dinmiyor sabır diliyorum sadece 🙏🥺

 4. Kedimi 02.02.2022 de kaybettim neyazıkki bı veteriner hekımının sucu yüzünden kaybettim okadar ağır duygular içindeyimki artık yok onunla okadar güzel zaman gecırıyormusumkı sımdı bom boş kaldı ellerım odam nefesim bile kesiliyor bazen düşündükçe. Canımdan can gitti sanki kalbim sızlıyor gecermı bu bilmiyorum ama tek bildiğim şey fırtınam kızım seni çok ama çok özledim…😔😔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir