british kedi sahiplenme

British Shorthair

British Shorthair kedileri sahip oldukları atletik ve kaslı vücut ile hem aktif hem de bir o kadar sakin bir yapıya sahip. Anlaşması oldukça kolay olan bu kediler özellikle tek başına yaşayan insanlar tarafından beslenmeye çok uygun. İyi birer dost olan British Shorthair kedileri dünyanın her yerinde yaygın olarak beslenen bir ırk.

British Shorthair Tarihi

british shorthair 6

British Shorthair kedileri oldukça köklü bir tarihe sahip. Birleşik Krallık’ta düzenlenen kedi etkinliklerinde, kedi dernekleri ve diğer kuruluşlar tarafından tanınan ilk ırk olarak biliniyor. Dünyaca ünlü Cat Fancy organizasyonunun babası olarak bilinen bu ırkın kökenleri Britanya’nın sokaklarına ve çiftliklerine dayanıyor.

Britanya’da profesyonel olarak üretilen ilk kedi ırkı olma özelliğine sahip olan British Shorthair kedileri 1871 yılında gerçekleştirilen ilk kedi organizasyonunun da kurallarını belirlemiştir. Standartlara tam uyumlu bir kedi olarak bilinen British Shorthair ırkı kimi zaman “British Blue” adıyla da tanınmaktadır.

british shorthair 1

British Shorthair kedilerinin ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmemekte. Kedilerin evcilleştirildiği ilk dönemlerden beri var olduğuna dair kayıtlar bulunuyor olsa da kesin bir tarih vermek mümkün değil. British Shorthair ırkı tarihin her döneminde çiftliklerde ve evlerde insanların en büyük yardımcısı olmuş.

British Shorthair Görünüm

British Shorthair kedilerinin kısa ve kalın bir kürkü bulunuyor. Yuvarlak bir kafaya sahip olan bu ırkın gözleri oldukça büyük. Genel olarak peluş ayıcıklara benzetilen bu kedi ırkı pek çok farklı renkte karşımıza çıkabiliyor. Genellikle maviye yakın bir gri renge sahip olan bu kedilerin siyah, beyaz, lila veya birden fazla renkli kürke sahip olanları da görülmekte.

british shorthair 4

British Shorthair kedilerinin yetişkin erkekleri 5.5 kilogram ile 9 kilogram arasında ağırlığa sahip olabiliyor. Dişi British Shorthair kedileri ise 3.5 ile 6.5 kilogram arasında görülüyor. Bu ırkın ortalama yaşam süresi ise 12 ile 17 yıl arasında değişmekte.

British Shorthair Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

British Shorthair ırkı anlaşması fazlasıyla kolay, oldukça rahat beslenebilen bir ırk. Çocuklar ve kediler ile bir arada beslenebilen köpeklerle iyi anlaşıyor.

Bu ırkta tüm karakteristik özellikler oldukça dengeli olarak gözlemleniyor. Hareket ihtiyacı ile sakinliği bir arada barındıran British Shorthair ırkı ilk kez kedi besleyecek kişiler için ideal bir tür.

british shorthair karakteri 2 1

British Shorthair kedilerinin çoğu zaman özel bir talebi bulunmuyor. Erkek veya dişi olması fark etmeksizin sahipleri ile birlikte vakit geçirmekten hoşlanan bu ırk için kucakta taşınmak veya aşırı ilgi gerekmiyor. Sahipleriyle bir arada aynı odada oturmak bile British Shorthair kedilerini mutlu edecektir. Yine aynı şekilde sahipleri evde yokken kendi kendilerini eğlendirmenin bir yolunu kolayca bulabiliyor.

British Shorthair kedileri fazla aktif bir kedi ırkı değil. Evinize zarar verme veya eşyaların üzerinde dolaşma eğilimi bulunmuyor. Çoğu zaman yerde veya sevdiği koltuğun üzerinde oturup etrafı izlerken görebilirsiniz. Bunun dışında, özellikle interaktif oyuncaklar ile oynamaktan çok hoşlanıyor.

british shorthair 3 1

British Shorthair kedileri sakin bir karaktere sahip olsa da oldukça zeki. Ödül maması kullanarak farklı numaralar öğretmeye uygun bir ırk. Günlük aktivite ihtiyacını kedinize farklı numaralar öğreterek karşılayabilirsiniz.

British Shorthair Sağlık

British Shorthair ırkı genel olarak genetik bir sağlık problemine sahip değil. Herhangi bir özel gereksinimleri bulunmuyor.

Ancak bazı kedilerin genetik olarak aktarılan HCM hastalığına sahip olduğu görülebilmekte. DNA testi ile anlaşılan bu hastalığın herhangi bir kesin tedavisi bulunmuyor. HCM, kedilerde kalp kaslarını zayıflatarak ani ölümlere sebep olabilmekte. British Shorthair kedilerinde geçmişten gelen bir HCM bağı bulunmuyor olsa bile düşük bir ihtimalle kedinizin bu hastalığa kendi kendine yakalanma riski de mevcut.

British Shorthair Beslenme

british shorthair 5 1

Aktiviteyi pek fazla tercih etmeyen tüm kedi ırklarında olduğu gibi British Shorthair kedilerinde de kilo alma potansiyeli bir hayli yüksek. Özel bir beslenme gereksinimi bulunmuyor olsa da kedinizi obezite ve beraberinde gelebilecek potansiyel sağlık problemlerinden korumak için beslenmesine dikkat etmeniz gerekli.

Kedinizin günlük olarak ne kadar mamaya ihtiyaç duyacağı kilosuna ve karakteristik özelliklerine göre belirleniyor. Bu ölçüyü aşmamanız ve evdeki yemek artıklarını kedinize vermemeniz çok önemli.

British Shorthair kedileri yavruyken özellikle yavru kedi mamaları ile beslenmeli. Bunun dışında, kısırlaştırılmış kediler için geliştirilen düşük tahıllı mamalar kedinizin fazla kilo almasının önüne geçecektir.

British Shorthair Bakım

british shorthair 7

British Shorthair kedilerinin bakımı ve ihtiyaçları oldukça kolay. Haftalık olarak bir defa taranması tüylerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır. British Shorhair kedileri taranmaktan fazlasıyla hoşlanıyor.

İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri bu kedi ırkı için tüy dökme dönemi olarak biliniyor. Bu aylarda kedinizi daha sık taramanız tavsiye edilmekte. Eğer mümkünse günlük olarak taramanız yeni kürkünün çok daha sağlıklı şekilde gelişmesine imkan verecektir.

British Shorhair kedilerinin taranmak dışında özel bir bakıma ihtiyacı yok. Ancak tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz ve kulaklarını herhangi bir enfeksiyona karşı kontrol etmeniz kedinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. Diş sağlığı için uygun mamaları kullanıp veteriner tavsiyesine göre haftalık olarak fırçalamanız kedinizin ileride herhangi bir sağlık problemi yaşamasının önüne geçecektir.

British Shorthair Renkleri

Çoğu kişi, British kedilerin cinsinin gri olduğunu düşünür, bu en popüler renktir ama dünyanın her yerinde onlarca farklı renk ve desende British kedi rengi vardır. Tarçın ve açık kahverengi dahil 16 farklı renk ve 42 farklı desen vardır.

 • Tek renkli: Tam renkli British kedisi beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem, çikolata ve leylak renklerinde bulunur. Gözler, mavi gözlü veya farklı olabilen beyaz hariç, bakırdan turuncu renge kadardır. Beyaz çeşidine ek olarak tüylerde beyaz tüy veya leke bulunmayabilir. Her saç, uzunluğu boyunca aynı renge sahip olmalıdır. Simli beyaz astarlı, tamamen renkli bir kediye duman denir.
 • Kısmi renkler: Bu kediler kürkte beyaz lekelerle renklendirilmiştir. Farklı renk çeşitlerindedirler ve isimler paltodaki beyaz miktarına ve renk düzenine göre verilmiştir.

 

British Shorthair Kediler Hakkında Sık Sorulanlar

 • British Shorthair tüy döker mi?  Evet, British kedileri tüy dökerler ancak diğer evcil kedi cinslerinden çok daha azdır. Haftalık bakım gerektiren kalın, çift katmanlı bir kürkleri vardır.  Bu kedi cinsi tüm yıl boyunca biraz tüy dökerler, ancak dökülmelerinin çoğu ilkbaharda gerçekleşir.
 • safkan british shorthair nasıl anlaşılır? Kedinin yüzüne ve kafasına bakın. Sincap yanakları olan tombul bir yüze sahiptir. Burnu kısadır, hemen altından ve her iki yanından bir bıyık kümesi çıkıntı yapar.
 • british shorthair hangi cinsle çiftleşir?
 • british shorthair kaç yavru doğurur? 
 • british shorthair kaç yıl yaşar? British Shorthair’in ortalama ömrü 9 ila 15 yıldır, ancak bu değişiklik gösterebilir, bazı kedilerin 20 yıla kadar yaşadığı biliniyor!
 • British Shorthair Fiyatları

British Shorthair Karakteristik özellikler

 • british kedi sahiplenme
  British Shorthair Fotoğrafı

  Çocuk Dostu: 5/5

 • Apartman Yaşamı: 5/5
 • Kilo Alma Potansiyeli: 5/5
 • Genel Sağlık: 3/5
 • Zeka: 3/5
 • Kaçma eğilimi: 2/5
 • Tüy dökümü: 3/5
 • Oyunculuk: 3/5
 • Köpek dostu: 3/5
 • Enerji seviyesi: 2/5
[WPSM_AC id=2316]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir