Kedilere dair herşey

Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Salatalıktan korkan kedi videolarını sizde daha önce internette muhtemelen görmüşsünüzdür. İzlerken eğlenceli bir görüntü oluşturan salatalıktan korkan kedi videolarınde genelde kedi farklı bir tarafa bakarken, sahibi tarafından farkında olmadan arkasına konulur. Kedi arkasını döndüğünde, uzun yeşil salatalığı gördüğünde hemen irkilir ve korku içerisinde geriye sıçrar.

Kediler çevresindeki değişimlere karşı aşırı duyarlı canlılardır bu nedenle onları ürküten, bir nesnenin aniden ortaya çıkmasıdır. Kediler, salatalıkları ilk başta yılan olarak görürler ve bu nedenle salatalığa karşı aşırı tepki verirler. Kedinize salatalık şakası yaparken bir daha düşünün, bu kediniz için stres oluşturan bir durum olabilir!

Peki Neden Salatalıktan Korkuyorlar?

Bu durum aslında salatalık ile ilgili değildir, kediler kendilerine gizlice yaklaşan herşeyden korkabilirler. Buna rağmen kediler, salatalık ile ilk karşılaştıklarında görünümü nedeni ile iç güdüsel olarak, salatalığın ölümcül bir avcı olabilen bir yılan olduğunu varsayar.

Sebep ne olursa olsun, evcil hayvanlarınızı korkutmak hoş bir davranış değildir. Ve potansiyel olarak onlar için kötü bir deneyim.

Evcil canlınızı korkutmak, kendilerine zarar vermelerine veya evinizdeki bir nesneye zarar vermelerine neden olabilir ve uzun vadeli strese yol açma ihtimali oluşturur.

Hayvan davranışçısı, Chasing Doctor Dolittle: Learning the Language of Animals adlı kitabın yazarı Con Slobodchikoff, ABC News’e  bu konuyla ilgili durumun bir kedinin korkma ve buna göre tepki verme içgüdüsüne dahil olduğunu söyledi.

“Kediler, yılanlardan kaçmak için genetik ve içgüdüsel olarak sabitlenmiştir. Slobodchikoff, salatalıklar, kedinin içgüdüsel yılan korkusunu tetikleyecek kadar bir yılana benziyor ”dedi.

İkinci teori, bir salatalığın aniden ortaya çıkması üzerine kuruludur, tıpkı biri arkasından gizlice yaklaştığında insanın korkma içgüdüsüne benzer.

En Popüler Kedi – Salatalık Videoları ve Gifleri

Hemen okuyun;  Kediler Kaç Yıl Yaşar? Kedilerin Ömrü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir