Bombay Kedisi

Aktif ve meraklı karakteristiği ilgi çeken Bombay Kedisi fazlasıyla asil bir görünüme sahip. Simsiyah, parlak tüyleri ile birleşen parlak gözleri Bombay Kedisini oldukça özel kılıyor. Hem diğer hayvanlarla iyi anlaşabilmesi hem de çocuk dostu olmasıyla bu kediler tüm aileniz için çok iyi birer arkadaş olacak.

Bombay Kedisi Tarihi

Bombay Kedisi, minyatür bir vahşi kedi olması amacıyla üretilen özel bir ırk. Yetiştiricilerin “siyah panterlere” benzemesi amacıyla özel olarak ürettiği bu ırkın kökenleri Burma’ya dayanıyor. Burma’dan Birleşik Krallık’a getirilen siyah evcil kedilerin melezlenmesi sonucunda ortaya çıkan Bombay Kedisi ilk günden beri vahşi görüntüsü ile insanları kendine çekiyor.

Yeni bir ırk sayılabilecek Bombay Kedisi 1950’li yıllarda üretilmeye başlandı. Avrupa’dan çok ABD’de üretilmeye başlayan bu kedi 1970’li yıllardan itibaren kedi gösterilerinde sahneye çıktı. Yine bu yıllarda ırk kedi olarak tanınan Bombay Kedisi bugün de oldukça nadir görülen fakat bir o kadar da ilgi çeken kedi ırklarından biri.

Bombay Kedisi Görünüm

bombay kedi 2

Bombay Kedisi orta boy kediler arasında sınıflandırılıyor. Erkekleri 3.5 kilogram ile 5 kilogram arasında değişirken, dişileri 2.5 ile 4 kilogram arasında görülebiliyor.

Bombay Kedisinin karakteristik özelliği simsiyah tüylere sahip olması. Kısa tüylü olması nedeniyle tüy dökme problemi yaşamayacağınız bu kediler 12 ile 16 yıl arasında değişen bir yaşam süresine sahip.

Bombay Kedisi neredeyse her zaman parlak ve koyu bir siyah renk ile tanınıyor olsa da kimi zaman kahverengi kedilere de rastlamak mümkün. Kahverengi Bombay Kedileri oldukça nadir bir şekilde, doğal mutasyon sonucu ortaya çıkıyor. Bu rengi veren genin baskın olmaması nedeniyle yapay olarak kahverengi Bombay Kedisi üretilemiyor.

Hemen okuyun;  En Tatlı Kediler - En Sevimli Kedi Cinsleri

Siyah kürkü sayesinde çok dikkat çeken gözlere sahip olan Bombay Kedisinin göz rengi altından bakır rengine kadar farklı türlerde görülebilmekte.

Bombay Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

bombay kedisi ozellikleri

Bombay Kedileri küçük yaşlarda oldukça aktif ve meraklı bir karaktere sahip. Çevrelerinde olan biteni anlamak için ellerinden geleni yapan yavru Bombay Kedileri yetişkin kedilere kıyasla çok daha üstün bir adaptasyon yeteneği sergiliyor.

Her ne kadar yavru kediler daha kolay adapte oluyor olsa da yetişkin Bombay Kedileri de aynı şekilde çevrede gelişen değişkenlere kolayca alışabilmekte. Bu özellikleri sayesinde sık seyahat eden kişiler için oldukça iyi birer yol arkadaşı olmaktalar.

Bombay Kedisi insanları fazlasıyla seviyor. Konuşkan bir mizacı olan bu kediler genellikle sahiplerine dertlerini miyavlayarak anlatma eğiliminde. Canı sıkıldığında, oyun istediğinde veya karnı acıktığında miyavlayarak kendini belli ediyor. Çok yumuşak bir ses tonuna sahip Bombay Kedileri yine aynı şekilde kısık sesle miyavlamakta.

Bombay Kedileri enerjik bir yapıya sahip olsa da çevredeki değişkenler ilgilerini kolayca çekebiliyor. Çoğu zaman basit bir kağıt parçasıyla bile saatlerce oynayabilen bu kediler ile ilgilenmek oldukça kolay.

bombay kedisi 3

Zekalarını kullanabilecekleri oyunlardan çok hoşlanan Bombay Kedileri sahipleri ile oyun oynamayı da çok seviyor. Özellikle gün boyu yalnız kalan kedinizi akşamları birazcık oyun ile eğlendirmeniz durumunda aranızdaki bağ fazlasıyla gelişecektir.

Bombay Kedileri evde tek başlarına bırakıldığı zaman çevrenin güvenliğinin sağlanması çok önemli. Zeki bir ırk olması ve gözlem yeteneklerinin yüksek olması nedeniyle kapıları açmayı kısa sürede öğrenebiliyor.

Adaptasyon yeteneği çok yüksek olan Bombay Kedileri düzgün şekilde tanıştırılması durumunda bebeklerle, diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle sorunsuz bir şekilde yaşayabilmekte.

Eğer kedinizi küçüklükten itibaren tasma ile dolaştırmaya alıştırırsanız parkta veya insanların az olduğu yerlerde yürüyüş yapabilirsiniz. Bombay Kedileri etrafı keşfetmekten büyük keyif alacaktır.

Hemen okuyun;  American Curl

Bombay Kedisi Sağlık

bombay kedisi 2

Bombay Kedisi oldukça sağlıklı bir kedi ırkı. Genel olarak herhangi bir sağlık problemi görülmüyor.

Ancak çoğu kedide olduğu gibi bazı genetik hastalıklara karşı dikkatli olunması önemli. Özellikle kalp kaslarını etkileyen bazı hastalıklar Bombay Kedilerinde erken yaşlarda tespit ve tedavi edilmeli. Kan testi ile tespit edilebilen bu tarz hastalıklar erken teşhis halinde kolayca tedavi edilebilmekte.

Bombay Kedisi Beslenme

Bombay Kedilerinin herhangi bir özel diyete ihtiyacı yok. Düzenli ve dengeli bir diyet sağladığınız sürece sağlıklı bir şekilde kedinize uzun yıllar boyunca arkadaşlık edebilirsiniz.

Bombay Kedileri de tüm diğer kediler gibi tuzlu ve yağlı ev yemeklerinden uzak tutulmalı. Bu tarz yemekler kedilerde böbrek sorunlarına yol açabildiği için mümkün olduğunca kedinizi bu şekilde beslememeniz gerekli.

Bombay Kedisi için mama seçimi yaparken yüksek hayvansal protein oranına sahip mamaları tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Hem kürk sağlığı hem de kedinizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi alabilmesi için bu konuya dikkat etmeniz çok önemli.

Bombay Kedisi Bakım

Bombay Kedisi

Bombay Kedileri kısa ve parlak bir kürke sahip. Kürk sağlığının korunması ve deri yağlarının dengeli olarak dağıtılabilmesi için haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Bombay Kedileri taranmayı seven bir ırk olduğu için bu konuda herhangi bir problem yaşamanız oldukça düşük ihtimal.

Kedinizin kulaklarını haftalık olarak temizlemeniz tavsiye ediliyor. %50 – 50 oranda üzüm sirkesi ve su kullanarak, pamuk yardımıyla temizleme işlemini yapabilirsiniz. Bunun dışında veterinerlerde kullanılan solüsyonları da tercih edebilirsiniz.

Bombay Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 1/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 5/5
  • Enerji seviyesi: 3/5
Hemen okuyun;  British Shorthair

Kısa tüylü olması nedeniyle tüy dökme problemi yaşamayacağınız bu kediler 12 ile 16 yıl arasında değişen bir yaşam süresine sahip.

Bombay Kedisi insanları fazlasıyla seviyor. Konuşkan bir mizacı olan bu kediler genellikle sahiplerine dertlerini miyavlayarak anlatma eğiliminde.

Bombay Kedileri de tüm diğer kediler gibi tuzlu ve yağlı ev yemeklerinden uzak tutulmalı. Bu tarz yemekler kedilerde böbrek sorunlarına yol açabildiği için mümkün olduğunca kedinizi bu şekilde beslememeniz gerekli.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
Tuxedo Kedi

Tuxedo Kedi

Sonraki Konu
sibirya kedisi 1

Sibirya Kedisi

Related Posts