kedi kusmasi 2

En İyi Kedi Mamaları – Kedi Maması Önerileri

Kediniz için doğru mamayı seçmek dostunuzun sağlıklı ve uzun bir ömür geçirebilmesi için çok önemli. Doğru kedi maması seçimi için dikkat edilmesi gereken konuların başında mamanın besin değerleri ve bunların kediniz için uygun olup olmadığı geliyor. 

Kediler oldukça dayanıklı canlılar olsa da düzgün ve sağlıklı bir diyete sahip olmaları pek çok konuda oldukça önemli. Tüy sağlığından yaşlılıkta oluşabilecek çeşitli problemlere kadar, her noktada etkili olan beslenme alışkanlıklarına mutlaka özen göstermeniz gerekli. 

kedi kusmasi 2

En İyi Kedi Maması Nasıl Seçilir?

En kaliteli kedi maması bile kimi zaman her kedi için uygun olmayabilir. Bu nedenle seçiminizi yapmadan önce mamayı ve kedinizi incelemelisiniz. 

Kedinizin Yaşına Dikkat Edin

Her mama aynı gibi görünse de kedilerin yaşına göre farklı içeriklere sahip olabilir. Yavru kedilerin beslenme düzenlerinin daha yüksek kaloriye sahip olması gerekirken yetişkin kedilerde daha dengeli ve az kalorili diyetlere ihtiyaç duyulabilir. Kedinizin yaşına uygun mamayı seçtiğinizden emin olmanız gerekli.

Diyet Mamaları Unutmayın

Kedilerinizin hareket alışkanlıkları ve kilo durumlarına bağlı olarak kullanacağınız mamayı diyet mama seçmeniz gerekebilir. Fazla kilolar kedilerde ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için buna uygun kalori dengesine sahip mamaları tercih etmelisiniz. Kediniz hareketsiz bir cinstense veya yaşlıysa ve kilosu normalin üstündeyse mama tercihinizi diyet mamalardan yana yapmanız tavsiye edilmekte.

Kısırlaştırılmış Kedilere Özel Mamalar Kullanın

Kedinizin için en iyi mamayı seçerken kısırlaştırılmış kediler için hazırlanan düşük tahıllı mamaları da tercih edebilirsiniz. Kısır kedilerde düzgün bir diyet ve mama kullanımı tercih edilmemesi halinde kedinizin aşırı kilo aldığına şahit olabilir, böbrek ve idrar yollarında sorunlar ortaya çıkabilir. 

Protein ve Yağ Oranlarını Kontrol Edin

Kedi mamalarında besleyiciliği belirleyen en önemli unsur yağ ve protein oranlarıdır. Mamanın protein açısından ve yağ açısından zengin olması kedinizin yeterli besin almasını sağlayacaktır. Kuru mamalar için ideal hayvansal protein oranı en az %30 olmalıdır.

Vitamin ve Mineral İçeren Mamalar Kullanın

Kedi mamalarında vitamin katkısı olması oldukça önemlidir. Dostunuzun ilerleyen yaşlarda sağlıklı olabilmesi, organlarının korunması ve deri sağlığının istenen seviyede olması için pek çok farklı vitamine ihtiyacı bulunuyor. A vitamini, Omega yağ asitleri ve buna benzer desteklerin mamada yer almasına dikkat etmelisiniz.

En İyi Kedi Mamaları

Kedinizi en iyi şekilde beslemek, sağlığını korumak istiyorsanız sizin için derlediğimiz en iyi kedi mamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Acana

Kanada’lı bir firma olan Acana’da pek çok farklı mama seçeneği bulunuyor. Hayvansal proteinleri tamamen doğal ürünlerden elde eden ve katkı maddesi kullanmayan bu mama markası aynı zamanda sıfır karbonhidrat içeriyor. Acana, dünya çapında en çok tercih edilen mama markalarından biri.

kediler neden kusar

N&D

Yüksek protein oranına sahip olan N&D marka mamalarda GDO’lu ürünler kullanılmıyor. Düşük tahıllı veya tahılsız olmak üzere farklı türlere sahip olan bu markada mısır yerine buğday, yulaf ve patates tercih ediliyor. Besin değerleri açısından oldukça zengin ve sağlıklı.

Hill’s Pet Nutrition

Özellikle sağlık problemleri yaşayan kediler için ürettiği alternatif ürünlerle ön plana çıkan bu marka yine en iyi kedi mamaları arasında gösteriliyor. Böbrek, idrar yolu gibi problemlere sahip kediler için özel formulize edilen çeşitli mamalara sahip olan bu markanın ürünlerinde yüksek oranda kaliteli protein bulunuyor.

Orijen

Ödüllü kedi mamaları arasında gösterilen Orijen’de yine yüksek protein oranı mevcut. Buna ek olarak kedilerin sindirim sistemlerini destekleyen pek çok farklı otu da içinde barındıran bu marka hayvansal proteinleri taze ürünlerden elde ediyor. Farklı ihtiyaçlara göre çeşitleri bulunan Orijen, en iyi kedi mamaları arasında gösterilen markalardan.

Advance

Yine yüksek protein oranına sahip mamalar arasında gösterilen Advance, uygun fiyatlı fakat kaliteli bir mama alternatifi arayanlar tarafından tercih edilebilir. Kendi sınıfında en iyi kedi mamaları arasında gösterilen Advance markasının pek çok farklı çeşiti de mevcut.

Royal Canin

Diğer mamalara kıyasla daha düşük fiyatıyla tercih edilebilen mamalar arasında gösterilen Royal Canin en iyi mamalar listesine girebiliyor olsa da içeriği diğerlerine göre biraz daha zayıf. Üst düzey mamalara kıyasla protein oranı olarak düşük olsa da dengeli bir beslenme için gereken her şeye sahip. Bütçenize uygun bir alternatif arıyorsanız, Advance ile birlikte Royal Canin markasını da değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir